کد خبر: ۱۴۰۷۵۹
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۸/۲۷

دلایل دولت برای افزایش قیمت بنزین و قیمت چند کشور / آینده مصرف و خودرو سازان
معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد:

دلایل دولت برای افزایش قیمت بنزین و قیمت چند کشور / آینده مصرف و خودرو سازان

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به دلایل دولت برای افزایش بنزین و قیمت سوخت در چند کشور ، اثر نرخ های جدید در الگوی مصرف و تولید خودرو سازان را اعلام کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدعلی دهقان دهنوی معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد درباره دلایل دولت برای افزایش قیمت بنزین گفت: درصورت کاهش روزانه 10 میلیون لیتر از 100 میلیون لیتر تولیدی و صادرات 5 هزار تومانی به خلیج فارس و  تفاوت ارز ، روزانه حدود 4 میلیارد تومان و سالانه 1.4 هزار میلیارد تومان به دست می آید.

وی ادامه داد: قیمت هر لیتر بنزین در عربستان و امارات 6200 و 6400 تومان، افغانستان ، پاکستان، ترکه 7 ، 8 و 13200 تومان و در کشور‌های پیشرفته‌ مانند هلند و سوئد 20 هزار تومان است اما شرایط اقتصادی مردم به‌گونه‌ای نیست که بتوانند هزینه 5 هزار تومانی بنزین را تحمل کنند و هدف فعلی دولت بر این است که توزیع سوخت با قیمت عادلانه‌تر صورت پذیرد.

این مقام مسئول افزود: سهم بنزین در سبد خانوار به‌طور متوسط 2.5 درصد است و افزایش قیمت بنزین تنها 2.5 درصد اقتصاد خانواده را متأثر می کند  افزایش نرخ بنزین به‌معنای گرانی سایر خدمات نیست و نباید خدمات حمل‌ونقل جاده هم 50 درصد افزایش یابد. از سوی دیگر در نظر است تفاوت قیمت 4 هزارتومانی عادلانه میان مردم تقسیم شود و به قشر ضعیف‌تر یارانه بیشتری اختصاص یابد که به آن "سود بازتوزیع درآمد" می‌گویند.

دهقان دهنوی ادامه داد: طبق این روش، افرادی که از سطح درآمد بالاتری برخوردارند باید هزینه بیشتری برای سوخت بدهند و کم‌درآمد‌ها به درآمد می‌رسند و هرخانوار 4 نفره ماهانه 172 هزار تومان یارانه بنزین به علاوه 60 لیتر سهمیه دریافت می‌کند.

وی افزود: از سوی دیگر با افزایش قیمت سوخت، مردم به خرید خودرو‌های ارزان ترغیب می‌شوند و خودروساز‌ها هم در صدد ارتقاء سطح تولید برمی‌آیند تا خودرو‌های کم‌مصرف تولید کنند. به این ترتیب سوخت کمتری مصرف می‌شود و هوا کمتر آلوده خواهد شد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ