کد خبر: ۱۴۱۱۱۵
۱۴:۰ - ۱۳۹۸/۹/۱۱

ادعای جالب از میزان کاهش درآمد رانندگان تاکسی‌ اینترنتی با گرانی بنزین

ادعای جالب از میزان کاهش درآمد رانندگان تاکسی‌ اینترنتی با گرانی بنزین

یک کارشناس مدعی شد با وجود افزایش قیمت بنزین ، درآمد رانندگان تاکسی‌های اینترنتی ، تنها ۴.۶ درصد نسبت به گذشته کاهش خواهد یافت که برای آن هم راهکاری وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سجاد پادام درباره میزان کاهش رفاه رانندگان تاکسی های اینترنتی پس از افزایش قیمت بنزین به فارس اعلام کرد: وقتی پای صحبت رانندگان اینترنتی می نشینیم بابت افزایش قیمت بنزین نگرانی فراوانی دارند و گاهی بابت نگرانی، انتظار افزایش نرخ کرایه های خود تا 50 درصد را هم دارند.به همین دلیل با کسب اطلاعات میدانی صحت و سقم این ادعای بررسی شد.

فرض کنیم یک راننده اینترنتی هر ماه 24 روز را کار می‌کند و هر روز 220 کیلومتر مسیر را برای جابجایی مسافران می پیماید. طبق تحقیقات ، هر راننده با طی 100 کیلومتر مسیر بطور میانگین 80 هزار تومان درآمد بدست می‌آورد. یعنی راننده تاکسی اینترنتی در تهران اگر روزی 220 کیلومتر مسیر را طی کند، بطور میانگین 176 هزار تومان درآمد بدست خواهد آورد. این درآمد با احتساب 24 روز کار در ماه 4 میلیون و 224 هزار تومان خواهد شد.

خودروهای تاکسی های اینترنتی هم عمدتاً پراید، تیبا و.... هستند و بطور میانگین به ازای هر 100 کیلیومتر 6.8 لیتر بنزین مصرف می‌کنند. راننده برای طی مسیر 220 کیلیومتری حدود 15 لیتر بنزین می‌سوزاند که در 24 روز 360 لیتر خواهد شد. بنابراین با احتساب قیمت بنزین هزار تومانی، یک راننده تاکسی اینترنتی برای کسب درآمد 4 میلیون و 224 هزار تومان باید 360 هزار تومان پول برای بنزین خرج می‌کرد. یعنی درآمد راننده ماهیانه با احتساب کسر هزینه بنزین ، 3 میلیون و 864 هزار تومان می شد.

حال سوال این است که همین راننده با طی همین مسیر و برای کسب همین درآمد باید چه مقدار پول برای بنزین خرج کند و رفاه وی چقدر کاهش می یابد؟

با توجه به قیمت های جدید بنزین، راننده ها تا 60 لیتر سهمیه 1500 تومانی دارند و بیشتر از آن را باید با نرخ آزاد 3000 تومانی حساب کنند . بنابراین یک راننده برای طی مسیری که 360 لیتر بنزین لازم دارد و قبل از گرانی بنزین 360 تومان هزینه داشت، حال باید 990 هزار تومان بپردازد. یعنی 90 هزار تومان سهمیه ای و 900 هزار تومان آزاد.

در نتیجه در فرمول جدید قیمت بنزین ، درآمد راننده با احتساب کسر هزینه بنزین 3 میلیون و 234 هزار تومان خواهد شد و با ثابت نگه داشتن میزان کار، درآمد راننده تا اینجای کار 630 هزار تومان کاهش یافته است.

دولت تعهد داده به رانندگان تاکسی های اینترنتی تا سقف 300 لیتر بنزین 1500 تومانی یارانه بدهد و شرط اعطای یارانه هم میزان پیمایش راننده است یعنی راننده در هر 100 کیلومتر 7 لیتر بنزین یارانه ای دریافت می‌کند. در واقع یک راننده با طی مسیر 4300 کیلیومتر در ماه مشمول دریافت همه یارانه 300 لیتری بنزین می شود که معادل ریالی آن یعنی 450 هزار تومان به حساب راننده واریز می شود.

به عبارت دیگر، راننده ای که روزانه 220 کیلومتر پیمایش داشته باشد در 19 روز کاری مشمول دریافت تمام یارانه خواهد شد.  اگر این عدد را با در آمد 3 میلیون و 234 هزار تومانی جمع کنیم 3 میلیون و 684 هزار تومان خواهد شد . یعنی بر خلاف تصور عمومی ، راننده با همان میزان کار با توجه به حمایت دولت، فقط 180 هزار تومان که برابر با 4.6 درصد درآمد قبل از گرانی بنزین خواهد بود، متضرر خواهد شد.

دولت برای جبران این 4.6 درصد هم می‌تواند از طریق رایزنی با شرکت های تاکسی ها اینترنتی ، آنها را مجاب کند که حق الزحمه از 15 به 11 درصد کاهش یابد تا ضرری متوجه زندگی این قشر از رانندگان نباشد.

ضمن اینکه دریافت یارانه نقدی هم نیز مقداری از ضرر این رانندگان را جبران خواهد کرد، خلوت تر شدن خیابانها و کمتر شدن ترافیک نیز به رانندگان اینترنتی کمک می‌کند که با سرعت بیشتر و سوخت کمتری مسافران را به مقصد برسانند. هر چند این موضوع را هم نباید فراموش کرد که برخی از این رانندگان خودروهای دوگانه سوز دارند که باعث می‌شود ضمن استفاده از طرح های بنزینی دولت به هیچ وجه در معرض بنزین 3000 تومانی هم قرار نگیرند.

براساس این گزارش، این تحلیل و ادعا در حالی مطرح شده که اثر گرانی بنزین بر افزایش قیمت قطعات خودرو ، لاستیک ، دستمزد مکانیک ، استهلاک خودرو و... نادیده گرفته شده است .

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ