کد خبر: ۱۴۱۱۴۰
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۹/۱۲

جزئیاتی از سایتی که قرار است اموال مازاد ۱۸ بانک‌ را به فروش برساند

جزئیاتی از سایتی که قرار است اموال مازاد ۱۸ بانک‌ را به فروش برساند

جزئیات سایت فروش اموال مازاد بانک‌ها جهت فروش فروش اموال ۱۸ بانک دولتی و بورسی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، ابتدای هفته گذشته، سامانه اموال مازاد بانک‌ها به‌منظور ثبت اموال و دارایی‌های راکد و مازاد شبکه بانکی رونمایی شد. آن‌طور که اعلام شده در این سامانه اطلاعات مربوط به اموال مازاد ۱۸ بانک دولتی و خصوصی وجود دارد و مهم‌ترین هدف آن ایجاد شفافیت و تعیین دقیق مشخصات املاک در اختیار بانک‌ها برای اطلاع‌رسانی به سرمایه‌گذاران و مردم است.

مسئولان اقتصادی اعلام کردند راه‌اندازی این سامانه در راستای اصلاح نظام بانکی صورت می‌گیرد که یکی از عوامل ناترازی بانک‌ها، مطالبات غیرجاری و اموال مازاد بانک‌ها است. به گفته مسئولان، درآمد فروش اموال مازاد بانک‌ها صرف افزایش سرمایه آنها می‌شود. بر این اساس، تسهیل دسترسی مردم به اطلاعات املاک قابل واگذاری بانک‌ها و تسهیل فرآیند فروش و مزایده‌های برخط از ویژگی‌ها و اهداف سامانه اموال مازاد بانک‌ها است که درخواست‌های خرید این اموال از طریق شرکت فروش اموال مازاد بانک‌ها موسوم به فام پیگیری می‌شود.

این سامانه به آدرس www.fam-bank.com در دسترس عموم قرار گرفته و در آن گزینه‌هایی نظیر مزایده آنلاین، خرید پاکت مزایده، مزایده جاری و... وجود دارد. برای اینکه فردی بخواهد وارد این شرایط شود باید وارد و ثبت‌نام کند. در بخش دیگری از این سایت نیز مشخصات فام بانک به تصویر کشیده شده است. برای خرید این املاک باید در مزایده شرکت کرد و جزئیات این مزایده در پایگاه فام منتشر شده است.

شرکت فروش اموال مازاد بانک‌ها (فام) براساس مصوبه هیات وزیران و تحت نظارت وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و مشارکت و سهم ۱۰ بانک دولتی ۳. ۹. ۸۷ فعالیت را آغاز کرده و با بهره‌گیری از کارشناسان در تهران و استان‌ها در زمینه‌های مختلف ملکی از جمله کارشناسی (توسط کارشناسان رسمی دادگستری)، آماده‌سازی، اخذ استعلامات، بازاریابی (از طریق جراید، اینترنت، پیامک، پلاکارد و...)، برگزاری مزایده (با شرایط نقد و اقساط)، عقد قرارداد، تحویل ملک، تهیه مقدمات انتقال سند و نهایتا انتقال سند به نام خریداران، خدماتی متمایز و کیفیتی برتر به سیستم بانکی ارائه کند.

همچنین با عنایت به اخذ مجوزهای لازم و تکمیل اساسنامه این شرکت در راستای فروش اموال منقول و غیر‌منقول بانک‌ها، این امکان و آمادگی را نیز دارد تا درخصوص فروش کلیه اموال (اعم از منقول و غیر‌منقول) متعلق به تمام اشخاص حقوقی، دولتی و غیر‌دولتی شامل وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها و... اقدامات و عملیات اجرایی را به انجام برساند.

عرضه ۱۰ هزار ملک

شعار "ما بیش از ۱۰ هزار ملک برای شما داریم" در این سایت عنوان و اطلاعات املاک مازاد بانک‌ها براساس چند شاخص دسته‌بندی شده است. در این خصوص می‌توان از لحاظ کاربری مشخص کرد افراد به‌دنبال چه نوع املاکی هستند که دسته‌بندی‌هایی نظیر مسکونی، تجاری، صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، ورزشی، اداری و... وجود دارد.

همچنین در بخش دیگری نوع ملک را مشخص کرده که براساس آن این املاک به انواع زمین، ساختمان، آپارتمان، کارخانه و... دسته‌بندی شده است. در بخش دیگر نیز اموال براساس آخرین وضعیت تصرف به تصویر کشیده شده است.در بخش دیگری از این دسته‌بندی می‌توان استان، شهر و حتی آدرس مدنظر را مشخص کرد.

در یک دسته‌بندی نیز می‌توانید قیمت املاک را تا ۵۰۰ میلیون تومان، یک میلیارد تا ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر از آن نیز مشخص کرد. البته به‌نظر می‌رسد این سایت نیز هنوز مشکلاتی دارد به‌عنوان مثال اگر در شهر تهران در جست و جوی آپارتمان با قیمت بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان ثبت کنید، برخی آپارتمان‌های کمتر از این قیمت را نیز منتشر می‌کند. یا اینکه اگر شهر تهران انتخاب شود، آمار شهرهای دیگر نیز فهرست خواهد شد.

فهرست قیمت‌های کارشناسی در پایتخت

در قسمت جست‌وجوی املاک آپارتمانی بانک‌ها، برخی از این املاک با قیمت کارشناسی عنوان شده که زیر قیمت منطقه است. به‌عنوان مثال یک آپارتمان ۷۲ متری در افسریه با قیمت کارشناسی ۴۷۵ میلیون تومان گزارش شده که در طبقه دوم و متری ۶.۵ میلیون تومان گزارش شده است. البته سن این ساختمان اعلام نشده اما به نظر می‌رسد قیمت آن نسبت به متوسط منطقه کمتر باشد.

به گزارش بانک مرکزی در آبان سال جاری متوسط قیمت آپارتمان در منطقه ۱۵ حدود ۷.۲ میلیون تومان گزارش شده است. یک ملک در منطقه شهران نیز با قیمت ۶۸۵ میلیون تومان گزارش شده که متراژ آن ۶۲ متر است و در توضیحات اعلام شده با عنایت به مجوز هیات مدیره بانک به‌عنوان مامور سرای بانک استفاده می‌شود.

با توجه به این توضیحات قیمت هر متر از این آپارتمان به میزان ۱۱ میلیون تومان گزارش شده در حالی که براساس گزارش بانک مرکزی قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه ۵ حدود ۱۴.۸ میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است. همچنین در این بررسی‌ها ملکی در حوالی میدان هفت تیر به میزان ۲۲۰ میلیون تومان گزارش شده که دارای متراژ ۵۱ متری است. بنابراین قیمت هر متر مربع از این آپارتمان که به‌عنوان مازاد با قیمت کارشناسی گزارش شده ۴.۳ میلیون تومان خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد قیمت این آپارتمان بسیار ارزان‌تر از سطح متوسط منطقه است زیرا قیمت آپارتمان در منطقه ۶ بطور متوسط ۱۷ میلیون تومان بوده است.این گزارش‌ها تنها مربوط به گزینه‌های آپارتمانی نیست و برخی مبالغ کارشناسی نیز عنوان شده است. به‌عنوان مثال در خیابان حافظ یک مغازه ۱۲۰ متری با قیمت کارشناسی ۱.۶۵ میلیارد تومان اعلام شده است. همچنین در خیابان زرتشت غربی یک مغازه تخلیه با قیمت کارشناسی ۹ میلیارد تومان آگهی شده است. در این سایت املاکی با عنوان کارخانه، باغ، زمین زراعی، مزرعه پرورش ماهی، هتل گردشگری و مرغداری نیز موجود است و متقاضیان می‌توانند درخواست را برای خرید این اموال ارائه کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ