کد خبر: ۱۴۱۱۴۷
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۹/۱۲

خبر بسیار امیدوار کننده همتی برای بانک ها و پیش بینی دلار

خبر بسیار امیدوار کننده همتی برای بانک ها و پیش بینی دلار

رییس بانک مرکزی از تامین ۲۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و واردات مواد اولیه، عدم تداوم انتظارات غیر واقعی در بازار ارز و انتشار اوراق ودیعه و کاهش ۴۰ درصدی اضافه برداشت بانک ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عبدالناصر همتی با اعلام چند نکته در خصوص بازار ارز و پول در اینستاگرام اعلام کرد: از ابتدای سال علاوه بر تامین بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی توسط بانک مرکزی حدود ۱۵ میلیارد دلار نیز در چارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه شرکت های تولیدی و سایر کالاهای ضروری تامین شده است. این روند با ادامه تلاش‌های صادرکنندگان با قدرت تداوم خواهد یافت.

طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان واقفند، انتظارات غیر واقعی در بازار ارز ایجاد و عمدتاً در برخی فضاهای دلالی و سفته بازی به آن دامن زده شد. با اطلاعاتی که از توانایی ها، امکانات و ذخایر ارزی و ارز صادراتی دارم، این روند نمی‌تواند واقعی و پایدار باشد چراکه تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است.

خبر بسیار امیدوارکننده اینکه بانک ها در ماه‌های اخیر نیاز نقدینگی کوتاه مدت را عمدتاً از بازار بین بانکی تامین می کنند. لذا اضافه برداشت بانک ها با بیش از ۴۰ درصد کاهش به رقم بسیار کمتری در مقایسه با رقم آن در یک سال گذشته رسیده است. از مدیران بانک ها به دلیل این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست های پولی بانک مرکزی که نهایت آن در جهت کاهش نرخ تورم است، تشکر می کنم.

بانک مرکزی بر خلاف مطالب منتشر شده در حال حاضر برنامه‌ای برای انتشار اوراق مشارکت( ودیعه) ندارد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ