کد خبر: ۱۴۱۱۹۱
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۹/۱۳

شکایت از تعرفه برق رمزارزها با ۲۰ مغایرت به دیوان عدالت اداری رفت

شکایت از تعرفه برق رمزارزها با ۲۰ مغایرت به دیوان عدالت اداری رفت

رییس هیات مدیره انجمن بلاکچین گفت: مصوبه نرخ تعرفه برای استخراج ارزرمز‌ها ۲۰ مغایرت قانونی دارد که در راستای رسیدگی به آن شکایتی تنظیم و به دیوان عدالت اداری ارسال شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا شرفی درباره تعرفه در نظر گرفته شده برای استخراج ارزرمز‌ها به مهر گفت: این مصوبه یک طرفه بوده و به نظر می‌رسد نظر کارشناسان در آن لحاظ نشده است. در بخشی از این مصوبه اشاره شده در زمان کم باری نرخ هر کیلووات ساعت حدود ۴۶۶ تومان است، مگر صنعتی می‌تواند شرایط را در ایام مختلف سال تغییر دهد؟! این در حالی است که نرخ تعرفه برق برای این صنعت در حالت غیرکم باری ۹۶۵ تومان در نظر گرفته شده است.

وی فعالیت این صنعت با چنین شرایطی را غیرممکن دانست و افزود: در اعتراض به این مصوبه که ۲۰ مغایرت با قوانین دارد، دادخواستی را به دیوان عدالت اداری، اتاق بازرگانی ایران و دولت داده ایم. از طرفی رکن زمان در این صنعت، نقش پررنگی ایفا می‌کند. در حالی که مسئولین ذی ربط توجهی به این رکن مهم نداشته و زمان بررسی و تغییر قوانین به شدت زمان بر است. از سویی دیگر توجهی نیز به اظهارات کارشناسی نمی‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر چند فعال رسمی در این حوزه وجود داشتند که اقدام به خروج از کشور کردند. ترجیح فعالان این حوزه خروج است و اغلب نیز فعالیت را در چین آغاز کرده اند. شرایط ایران به ویژه در حال حاضر را برای ورود سرمایه گذاران این حوزه مناسب نیست. در چنین شرایطی دولت با مصوبه‌های غیرکارشناسی شرایط جذب سرمایه و فعالیت را دشوارتر می‌کند. یکی از مشکلات مجوز دستگاه‌های استخراج ارزی است که وارد شدند و اکنون آن‌ها را غیرمجاز می‌دانند در حالی که زمان ورود آن‌ها اصلا قانونی در این زمینه وجود نداشته است.

شرفی گفت: برای بدست آوردن نرخ برق اعلامی در این صنعت، نرخ متوسط صادراتی را در نظر گرفته اند در حالی که می‌توان کف نرخ صادراتی را برای ایجاد جذابیت و حمایت این صنعت در نظر گرفت. صادرات برق زیرساخت می‌خواهد در حالی که صنعت استخراج ارزرمز‌ها به زیرساخت چندانی نیاز ندارد و در مقابل می‌تواند عایدی خوبی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نهاد‌های تولید برای اغلب صنایع یکسان است، گفت: نهاد‌های صنعت استخراج ارزرمز یکسان نیست. مثل دستگاه‌های مورد استفاده در این صنعت که سرعت پیشرفت آن خیلی بالا است و در مدت زمان کوتاه قدیمی می‌شود. از سویی دیگر رشد قیمت بیت کوین در دنیا نیز سرعت بالایی دارد. حدود ۵ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه وجود دارد، نرخ تعرفه برق برای فعالیت در حوزه ارزرمز‌ها در ترکمنستان حدود ۲ سنت و در روسیه به علاوه هزینه نگهداری ۳ تا ۴ سنت است. در ونزوئلا نرخ برق استخراج ارزرمز‌ها رایگان است و در چین نیز نرخ تعرفه برق برای فعالیت در این صنعت حدود ۳ سنت است که با هزینه‌های نگهداری به ۴ سنت نیز می‌رسد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ