کد خبر: ۱۴۱۲۰۶
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۹/۱۴

شرکت روسی پروژه تبدیل کاربری فردو را تعلیق کرد

شرکت روسی پروژه تبدیل کاربری فردو را تعلیق کرد

شرکت روسی مجری طرح تبدیل مرکز فردو به محلی برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار اعلام کرد: با توجه به آغاز غنی‌سازی اورانیوم در این مرکز، پروژه تولید ایزوتوپ به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، شرکت روس اتم در بیانیه ای با بیان اینکه با آغاز غنی‌سازی اورانیوم در مرکز فردو امکان تولید رادیو ایزوتوپ‌ های پایدار وجود ندارد، اعلام کرد: پروژه تبدیل کاربری این مرکز به حالت تعلیق درآمده است.

غنی‌سازی اورانیوم و تولید رادیو ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند بصورت همزمان در یک اتاق انجام گیرد چراکه ذراتی از اورانیوم خواه ناخواه در هوا و روی تجهیزات پراکنده می‌شود که این با تولید ایزوتوپ با اهداف درمانی ناهمخوان است. از سرگیری کار نیازمند آن است که دو آبشاری که در آن‌ها غنی‌سازی اورانیوم صورت می‌گیرد از فعالیت ایستاده و برچیده شوند و محیط و تجهیزات اطراف آنها بطور کامل پاکسازی شود.

بیانیه روس‌اتم چند هفته پس از آن صادر می‌شود که ایران در چارچوب روند کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، غنی‌سازی اورانیوم در مرکز فردو را آغاز کرد.ایران اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد: در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و عدم تحقق وعده‌های کشورهای باقی‌مانده در برجام در زمینه جبران آثار منفی تحریم‌های آمریکا به مرور و تا زمان بازگشت توازن به برجام، پایبندی به این توافق را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ