کد خبر: ۱۴۱۲۱۶
۰:۱ - ۱۳۹۸/۹/۱۶

عملکرد تلفیقی
طی نیمه نخست سال:

عملکرد تلفیقی"همراه" حسابرسی شد و تغییر کرد/ برنامه های توسعه و منابع مالی

شرکت ارتباطات سیار ایران ضمن انتشار صورت های مالی حسابرسی شده تلفیقی ۶ ماهه در گزارش تفسیری مدیریت درباره برنامه های توسعه ای، منابع مالی و درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ارتباطات سیار ایران که در بازار دوم معاملات بورس حاضر است، صورت های مالی تلفیقی حسابرسی شده نیمه نخست سال جاری را ارائه کرد.

براین اساس، "همراه" در دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 912 ریال سود محقق کرده که نسبت به گزارش حسابرسی نشده 6 درصد افت داشته که به دلیل شناسایی 142.3 میلیارد تومان هزینه های مالی در گزارش حسابرسی شده است.

این شرکت 1.92 هزار میلیارد تومانی در عملکرد واقعی 6 ماهه ۱.۷ هزار میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

پروژه ها، طرح ها و برنامه های توسعه ای

به منظور شتاب بخشیدن به رشد درآمد اپراتورهای تلفن همراه و همزمان با ظهور فناوری های نوین ارتباطی، هدف گذاری راهبردی همراه اول، افزودن سرویس های جدید درآمدی همگام با اپراتورهای پیشرو جهانی بوده است. این مسیرهای جدید درآمدی شامل درآمدهای عمده فروشی و سازمانی نیز است.

در حوزه سازمانی با تمرکز بر فناوری های نوین ارتباطی در همراه اول ضمن زمینه سازی برای ارتقای بهره وری شرکت های تجاری و خانوارها در حوزه های نوین (IOT) حوزه اینترنت اشیاء مدیریت انرژی و حمل و نقل نیز با همکاری وزارت نیرو، نقش آفرینی موثری در پی ریزی بنیان های نوین اقتصادی داشته
است.

در حوزه عمده فروشی نیز شروع پروژه های مجازی یکی از مهمترین نکات تمرکز همراه اول بوده و در حال حاضر با دو شرکت مراحل نهایی قرارداد را پیش برده است. به علاوه پروژه سیم کارت انارستان در این حوزه به انجام رسیده است.

همراه اول به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه با تکیه بر پوشش گسترده و سایر قابلیت ها و ظرفیت ها بر پایه حمایت و همکاری با شرکای تجاری، ضمن تمرکز بر سودآوری بیشتر در حوزه سازمانی و افزایش سهم بازار در جهت هدفی والاتر که همانا ارتقاء سطح کیفی ارائه خدمات به مشتریان تلفن همراه و افزایش نوآوری است، نقش تعیین کننده را در مسیر موفقیت این تجربه ایفا خواهد کرد.

شرکت ارتباطات سیار ایران به منظور همگامی با پیشرفت ها و تغییرات سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات و پاسخگویی به تقاضاهای جدید مشتریان، نوآوری را یکی از اولویت های استراتژیک قرار داده و اقدام به تعریف پروژه های توسعه در حوزه نوآوری به شرح زیر کرده است:

الف. اینترنت اشیاء

- هوشمندسازی کنتورهای گاز و برق بر بستر اینترنت اشیاء

- بهره برداری از اولین کنتور هوشمند مبتنی بر NB-LTE

- تجاری سازی سامانه عیب یابی هوشمند خودرو

- مشارکت در سامانه پایش تردد ناوگان حمل و نقل جادهای (پروژه سپهتن)

- بهره برداری از سامانه مدیریت ناوگان خودروی سواری

ب. ایجاد بستر برای اپراتورهای مجازی

در پی تصمیم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر ارائه مجوز فعالیت اپراتورهای مجازی (MVNO) با هدف ارتقای سطح رقابت در بازار و افزایش کیفیت خدمات رسانی به مشتریان، شرکت ارتباطات سیار ایران خود را مهیای میزبانی اپراتورهای مجازی توانمند ساخته است. اپراتورهای مجازی با نام تجاری خود و عمدتاً با تنوع محصولات، خدمات و پیشنهادات قیمتی ویژه همچون یک اپراتور حقیقی وارد بازار شده لیکن فاقد شبکه رادیویی بوده و از شبکه رادیویی اپراتورهای موبایل استفاده خواهند کرد.

در این راستا همراه اول اقدام به ایجاد ساختار سازمانی و تدوین فرایندهای لازم جهت میزبانی اپرتورهای مجازی کرد و با استفاده از توانمندی نیروهای داخلی و مشاوران متخصص خارجی اقدام به تدوین استراتژی عمده فروشی در حوزه اپراتورهای مجازی و همچنین ارزیابی درخواست های دارندگان موافقت اصولی (پروانه) MVNO بر اساس تجارب جهانی و معیارهای متناسب با شرایط و مقتضیات بازار ایران کرد.

در نتیجه این اقدامات، دو قرارداد عمده فروشی با دو دارنده پروانه منعقد و هم زمان سایر اقدامات مورد نیاز جهت آمادگی فنی و بستر IT لازم برای اپراتور های مجازی انجام گرفته است. همراه اول به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه با تکیه بر پوشش گسترده، سایر قابلیت ها و ظرفیت بر پایه حمایت و همکارای با شرکای تجاری در این حوزه، ضمن تمرکز بر سودآوری بیشتر در حوزه عمده فروشی و افزایش سهم بازار در جهت هدفی والاتر که همان ارتقای سطح کیفی خدمات به مشتریان تلفن همراه و افزایش نوآوری است، نقش تعیین کننده را در مسیر موفقیت این تجربه ایفا خواهد کرد.

ج. انجام پروژه های تحقیقاتی به منظور رصد بازار و فناوری های نوین شامل:

- شناخت بازار شبکه هوشمند انرژی در ایران و توجیه ورود همراه اول در زنجیره ارزش این شبکه

- تدوین سیاست های رویارویی با ایده پردازان و شرکت های نوپا و نوآور در این حوزه

- همکاری تحقیقاتی با دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تربیت مدرس در حوزه فناوری نسل ٥

- همکاری تحقیقاتی با شرکت نوکیا در حوزه فناوری نسل ٥

- همکاری تحقیقاتی با شرکت اریکسون در حوزه اینترنت اشیاء

- تاسیس شرکت توسکا در حوزه خدمات بازاریابی و تبلیغات دیجیتال

- فعالیت واحد سرمایه گذاری خطرپذیر در شرکت سرمایه گذاری نور دنا

- توسعه یکپارچه و هدفمند فعالیت های خدمات دیجیتال در سطح گروه شرکت های همراه اول

د. امضای امن همراه

در راستای پیشرفت فناوری و تامین نیازهای امنیتی سازمان ها، همراه اول اقدام به ارائه سرویس امضای امن همراه کرده است. سرویس امضای امن همراه عبارت است از امضای دیجیتال تولید شده در سیم کارت که به کاربران این امکان را می دهد تا از هر مکان و در هر زمان تنها با استفاده از گوشی تلفن همراه خود مدارک مورد نظر را امضا کنند. این امضا تمامی ویژگی های امضای حقوقی در سیستم مالی و حقوقی از جمله انکارناپذیری را دارا است.

ه. احداث آزمایشگاه ها، مراکز رشد و نوآوری و شتاب دهنده ها

همراه اول با هدف حمایت و هدایت ایده پردازان، شرکت های نوپا و نوآور در راستای ترویج فرهنگ نوآوری و همکاری در تولید محصولات و خدمات نوآورانه موبایل و تجاری سازی آنها، اقدام به همکاری و مشارکت با دانشگاه ها و مراکز رشد در قالب سرمایه گذاری و ایجاد شرکت های دانش بنیان کرده است.

- تأسیس شرکت مشترک دانش بنیان هوشمند اول بهشتی (هاب) با مشارکت دانشگاه شهید بهشتی

- تأسیس شرکت مشترک دانش بنیان هوشمند اول برتر اصفهان (هاب اصفهان) با مشارکت دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

- تأسیس شرکت مشترک دانش بنیان هوشمند اول برتر شیراز (هاب شیراز) با مشارکت دانشگاه شیراز

- بکارگیری ظرفیت نخبگان و اساتید دانشگاه در حوزه های فناوری محور

منابع مالی در اختیار شرکت

در دوره میانی منتهی به شهریور ٩٨ گروه ارتباطات سیار ایران وجوه نقدی معادل ٩١٧.٦ میلیارد تومان، سرمایه گذاری های کوتاه مدت ١.٨ هزار میلیارد تومان، دریافتنی های تجاری و غیرتجاری ٢.٨ هزار میلیارد تومان، موجودی لوازم و قطعات مصرفی ١٩٧.٨ میلیارد تومان، پیش پرداخت ها ٧٢٥.٨ میلیارد تومان داشته است.

مجموع دارایی های جاری معادل ٦.٥ هزار میلیارد تومان و مجموع بدهی جاری معادل ١٨.٥ هزار میلیارد تومان است. کمتر بودن دارایی های جاری نسبت به بدهی های جاری موجب کسری سرمایه در گردش شده است. پایین بودن مبلغ سرمایه در گردش در صنعت ارتباطات سیار امری طبیعی است و علت آن را می توان چنین اعلام کرد:

با توجه به اینکه درآمد شرکت عمدتاً بطور نقد وصول می شود (چراکه صدور قبوض مشترکین دائمی بصورت ماهانه بوده و فروش به مشترکین اعتباری بصورت پیش فروش است) و نیز پایین بودن دوره وصول مطالبات ( ٥٣ روز) و بالا بودن نسبت گردش نقدی شرکت می توان گفت منابع شرکت برای پوشش فروش عمدتاً از محل جریان نقدی حاصل از عملیات است و نه از محل سرمایه در گردش و لذا شرکت به جای نگهداری وجوه بصورت سرمایه در گردش، ترجیح می دهد آنها را در دارایی های غیرجاری با بازده بیشتر (شامل سرمایه گذاری در تجهیزات مخابراتی و فناوری های جدید، سرمایه گذاری های
بلندمدت در سهام شرکت ها و ...) صرف کند. به منظور سنجش توانایی شرکت های صنعت اپراتوری تلفن همراه در توانایی ایفای تعهدات کوتاه مدت می توان به جای استفاده از معیار سرمایه در گردش از معیار فرجه تدافعی استفاده کرد.

طی سال های گذشته به موازات افزایش هزینه های روزانه، نقدینگی شرکت به تناسب افزایش بیشتری داشته است.در محاسبه هزینه های روزانه تنها هزینه های نقدی لحاظ شده و هزینه استهلاک منظور نشده است. بطور کلی شواهد حاکی از آن است که طی سال های گذشته علی رغم افزایش سرمایه گذاری شرکت در حوزه باند پهن و نیز پرداخت سود نقدی بالغ بر ٣٧ درصد عملکرد سال مالی ٩٧، وضعیت شرکت از نظر نقدینگی با رشد مناسبی همراه بوده و این نقدینگی همواره تکافوی هزینه های روزمره بوده است.

درآمدهای عملیاتی

مجموع درآمدهای عملیاتی گروه برای دوره میانی شش ماهه منتهی به شهریور ٩٨ معادل ٨.٦ هزار میلیارد تومان است که نسبت به دوره مشابه قبل، افزایش ٢٧ درصدی داشته است.

الف- افزایش درآمد کارکرد مشترکین دائمی و اعتباری ٣٢ درصد بوده که عمدتا به دلیل رشد در استفاده از خدمات داده (اینترنت همراه) مشترکین دائمی و اعتباری است.

ب- افزایش درآمد استفاده از امکانات شبکه توسط سایر شرکت های تلفن همراه ٢ درصد بوده که عمدتا به علت استفاده مشترکین سایر اپراتورها از خدمات داده شرکت در قالب طرح رومینگ ملی با توجه به گسترده بودن شبکه همراه اول است.

ج- کاهش در فروش خدمات ارزش افزوده ١٥ درصد است. تغییر رفتار مصرف کنندگان از خدمات محتوای ساده به سمت اپلیکیشن ها و از طرفی بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حداکثر سهم اپراتور در اپلیکیشن ٣٠ درصد بوده در حالی که در مورد محتوای ساده سهم اپراتور ٧٠ درصد است.

د- بهای تمام شده کالای فروش رفته نسبت به دوره میانی سال قبل ٣٤ درصد افزایش یافته است. افزایش بهای تمام شده ناشی از رشد هزینه های استهلاک با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته در خرید تجهیزات مرتبط با فناوری های جدید و از سویی دیگر افزایش هزینه های پرداختی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بابت پروانه فعالیت (که به عنوان درصدی از درآمد محاسبه و رشد درآمدها نتیجتا باعث رشد هزینه مزبور می شود) و رشد هزینه های شبکه با توجه به افزایش سطح عمومی قیمت ها و نرخ ارز است.

با افزایش کارکرد مشترکین تلفن همراه با توجه به تعرفه مصوب و با توجه به درآمد حاصل از اتصال سایر اپراتورهای تلفن همراه ، درآمد عملیاتی گروه در این دوره با رشد ٢٧ درصدی نسبت به دوره مالی مشابه به ٨.٦ هزار میلیارد تومان شناسایی شده است.

هزینه های فروش، اداری و عمومی نسبت به دوره قبل ٢٥ درصد رشد داشته که ناشی از افزایش هزینه های بازاریابی فروش، تبلیغات و خدمات مشتریان و هزینه حقوق و دستمزد کارکنان بوده است. رشد عمومی هزینه های فروش، اداری و عمومی در سال آینده معادل تورم خواهد بود و از سوی دیگر با توجه به ارائه محصولات جدید و لزوم شناساندن آن به بازار مصرف، پیش بینی اندکی رشد بیشتر در هزینه های فوق می شود.

خالص سایر درآمدها و هزینه های غیرعملیاتی

خالص سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی گروه نسبت به دوره قبل مبلغ ١٤٢ میلیارد تومان معادل ٣٥ درصد کاهش یافته است. شرکت ارتباطات سیار ایران با هدف گسترش فضای کسب و کار، بهره گیری از منابع و ظرفیت های موجود در تقویت کسب و کار اصلی، اقدام به ایجاد شرکت های جدید یا سرمایه گذاری در سایر شرکت ها کرده است.

شرکت هایی که تحت کنترل شرکت ارتباطات سیار ایران بوده و مشمول تلفیق هستند عبارتند از سرمایه گذاری توسعه نور دنا (سهامی خاص) ، شرکت نقش اول کیفیت (سهامی خاص) ، مؤسسه خدمات رفاهی کارکنان همراه اول ، شرکت امن افزار گستر شریف (سهامی خاص)، شرکت ارتباطات مبین نت (سهامی خاص)، پرداخت اول کیش، توسکا، به پرداز همراه سامانه اول، پیشتازان تجارت ویستا، توسعه مجازی سارینا و شرکت های زیرمجموعه
توسعه امن فناوری نامدار .

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ