کد خبر: ۱۴۱۲۱۹
۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۹/۱۶

کمیسیون مشترک برجام درباره ایران و برجام بیانیه صادر کرد

کمیسیون مشترک برجام درباره ایران و برجام بیانیه صادر کرد

کمیسیون مشترک برجام بعد از برگزاری جلسه دیروز با صدور بیانیه ایی ضمن تاکید بر پایبندی ایران به تعهدات ۱۴ ماه پس از خروج آمریکا ، مواردی را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پایان جلسه کمیسیون مشترک برجام که دیروز در وین با ریاست هلگا اشمید به نمایندگی از اتحادیه اروپا و معاونین وزرای خارجه و مدیران سیاسی کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس ، چین، روسیه و ایران برگزار و با صدور بیانیه ایی اعلام شد: پایبندی ایران به تعهدات طی ۱۴ ماه پس از خروج آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها ، قابل تائید است و برجام ، دستاوردی چندجانبه بوده و به عنوان عنصر کلیدی ساختار عدم اشاعه جهانی محسوب می‌شود.

براساس این گزارش ، نگرانی جدی برخی تحولات از جمله گام‌های ایران در خصوص تعهدات هسته‌ای ذیل برجام ابراز شد و تمام اعضاء بر اهمیت کلیدی اجرای کامل و موثر برجام توسط تمامی طرف‌ها و عزم آن‌ها جهت پیگیری تلاش‌ها برای حفظ توافق، تاکید کردند.

بر همین مبنا و در راستای بیانیه مشترک نشست وزرای خارجه اعضای برجام در شهریور در نیویورک، سایر اعضاء ضمن تاکید بر اهمیت حفظ منافع اقتصادی ایران منبعث از برجام،  ایران را قویاً به برداشتن تمامی گام‌های لازم جهت اجرای کامل تعهدات هسته‌ای و عدم اتخاذ گام‌های تشدید کننده در این خصوص تشویق کردند.

همچنین بر نقش کلیدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهادی جهت نظارت بر راستی‌آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد تاکید و از آن حمایت شد.

اعضاء، بر مسئولیت جمعی جهت تداوم پروژه‌های کلیدی عدم اشاعه‌ که بخش اساسی از برجام محسوب می‌شود تاکید کردند و از تلاش‌های مستمر کار گروه اراک و روسای مشترک (انگلستان و چین) جهت پیشبرد مدرن‌سازی کارخانه اراک استقبال کردند. همچنین تحولات اخیر مرتبط با تاسیسات فردو مدنظر قرار گرفت و حمایت قاطع از تلاش‌های روسیه جهت تداوم اجرای پروژه ایزوتوپ‌های پایدار اعلام شد.

علاوه بر این از تصمیم کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، سوئد و نروژ برای پیوستن به اینستکس، همچنین چشم‌انداز گشایش برای فعالان اقتصادی دولت‌های ثالث استقبال و اعلام شد هدف اینستکس، تسهیل تجارت قانونی با ایران برای حمایت از نیازهای مردم ایران است .

همچنین از تلاش‌های دیپلماتیک اخیر در راستای کاهش تنش‌ها قدردانی و بر ضرورت نشان‌دادن انعطاف کافی توسط تمامی طرف‌های ذی‌مدخل در راستای به ثمر نشستن این تلاش‌ها ، تاکید شد .

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ