کد خبر: ۱۴۱۲۷۵
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۹/۱۷

عملکرد ۶ ماهه بانک تجارت و بررسی منابع، تسهیلات و مطالبات + پیش بینی

عملکرد ۶ ماهه بانک تجارت و بررسی منابع، تسهیلات و مطالبات + پیش بینی

بانک تجارت با انتشار صورت های مالی حسابرسی شده تلفیقی ۶ ماهه ، میزان منابع، تسهیلات و مطالبات و سود حاصل از سرمایه گذاری ها و پیش بینی نیمه دوم سال را اعلام کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک تجارت که با سرمایه 22.3 هزار میلیارد تومانی بزرگترین بانک بورسی بشمار می آید، صورت های مالی حسابرسی شده تلفیقی نیمه نخست سال جاری را منتشر کرد.

بر این اساس، "وتجارت" در دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 45 ریال زیان محقق کرده که نسبت به گزارش 6 ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.این شرکت در عملکرد واقعی 6 ماهه 998.8 میلیارد تومان زیان خالص محقق کرده است.

طبق بررسی ها در گزارش تفسیری مدیریت، منابع بانک تجارت شامل سپرده‌های دیداری، قرض‌الحسنه، سرمایه گذاری مدت دار و سایر سپرده ها است. حجم منابع بانک در پایان شهریور ۹۸ بالغ بر ۱۶۳.۱ هزار میلیارد تومان است که نسبت به پایان سال ۹۷ بیش از ۱۴ درصد افزایش داشته است. درخواست حفظ سهم از بازار نقدینگی از طریق ارائه طرح ها و خدمات مختلف و ارتقاء نظام انگیزشی کارکنان، تلاش شده با جذب منابع سپرده ای از طریق شعب هدف بانک در انتهای سال مالی جاری محقق شود.

بر همین اساس، بانک رشد ۲۶ درصدی مانده سپرده‌ها را تا پایان سال ۹۸ نسبت به پایان سال گذشته هدف گذاری کرده است. همچنین با توجه به رشد ۷۵ درصدی مانده سپرده‌های جاری ریالی در سال گذشته، تمرکز بانک بر جذب و نگهداشت این دسته از سپرده های کم هزینه و افزایش سهم این نوع سپرده ها در پرتفوی سپرده‌ ای است به گونه ای که در مدت شش ماهه نخست سال جاری رشد سپرده های قرض الحسنه جاری ریالی بانک به میزان ۴۸ درصد بوده است.

تسهیلات و مطالبات

تسهیلات و مطالبات بانک تجارت شامل تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیر دولتی و دولتی و مطالبات از دولت است. حجم تسهیلات و مطالبات بانک در پایان شهریور بالغ بر ۱۲۰.۱ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته به میزان ۱۰ درصد رشد داشته است. از عمده دلایل افزایش تسهیلات و مطالبات می‌توان به رشد و تسهیلات به اشخاص غیر دولتی و شناسایی سود تعهدی حاصل از مطالبات از دولت اشاره کرد. یکی از اقدامات قابل توجه بانک در سال جاری ارائه طرح های متنوع تسهیلاتی با هدف انطباق هرچه بیشتر طرح های مذکور با نیازهای مشتریان بانک است.

با توجه به اجماع صورت گرفته در ارکان حاکمیتی شامل کمیسیون اقتصادی مجلس ، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه بودجه برای حل و فصل مطالبات بانک ها از دولت و پیگیری های مجدانه مسئولان بانک در این خصوص، انتظار می رود با تعیین تکلیف مطالبات مذکور حداقل بخشی از مسائل فوق جریان وجه نقد به چرخه نقدینگی بانک بازگشته که علاوه بر سودآوری منجر به صرفه جویی قابل توجه در هزینه تجهیز منابع شود.

همچنین یکی از سیاست های سال جاری برای فعالیت بیشتر در حوزه پرداخت تسهیلات خرد و افراد با توجه به طرح های تسهیلاتی اشاره شده در ذیل بخش محصولات و خدمات است. با توجه به اهمیت موضوع تامین مالی خانوارها و بنگاه های کوچک و متوسط در راستای حمایت از تولید ملی و نیز با در نظر داشتن نسبت های مطالباتی این قبیل تسهیلات، رشد تحصیلات فوق در سال جاری قابل انتظار است.

سرمایه گذاری ها

سرمایه گذاری های بانک شامل سرمایه‌گذاری در سهام شرکت های بورسی و غیر بورسی و سایر اوراق بهادار بود که بخش عمده آن در شرکت های فرعی و وابسته است. حجم سرمایه گذاری های بانک در پایان شهریور ۹۸ بالغ بر ۱۴.۷ هزار میلیارد تومان است که نسبت به پایان سال گذشته ۲.۳ درصد کاهش داشته است.

این بانک واگذاری سرمایه گذاری‌های غیر ابزاری را در دستور کار قرار داده و در ۶ ماهه نخست سال ۹۲۰.۱ میلیارد تومان از سهام شرکت ها و واحدهای صندوق های سرمایه گذاری از جمله شرکت های ملی مس، بیمه معلم، سیمرغ، گسترش نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی پردیس و ... را واگذار کرده است و از این محل ۴۵۴.۲ میلیارد تومان سود در دفاتر بانک شناسایی شد.

درآمد تسهیلات اعطایی

درآمد تسهیلات بانک تجارت شامل سود و وجه التزام درآمد تسهیلات عقود مبادله‌ای و مشارکتی و وجه التزام و مطالبات از دولت به عنوان درآمدهای مشاع و وجه التزام دریافتنی از سایر مطالبات، سود تسهیلات دریافتی به ارز و تسهیلات اعطایی به کارکنان به عنوان درآمدهای غیر مشاع است. درآمد تسهیلات اعطایی بانک در پایان شهریور ۹۸ بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه قبلی به میزان ۱۳ درصد رشد داشته است.

با ادامه روند شش ماهه در مقایسه با دوره مشابه پیش بینی می شود با کاهش میزان مطالبات، افزایش مانده تسهیلات اعطایی و اصلاح پرتفوی تسهیلات، درآمد تسهیلات اعطایی در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها

در پایان شهریور ۹۸ سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های بانک بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان و درآمد سپرده گذاری و سایر اوراق بهادار ۹۴۶ میلیاردتومان است. در مجموع سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری های بانک نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۴۳ درصد افزایش یافته است.

با توجه به الزامات کاهش حجم سرمایه گذاری ها به منظور رعایت حدود ابلاغیه بانک مرکزی و عملکرد نیمه اول سال، افزایش درآمد حاصل از فروش سرمایه گذاری ها در شش ماه دوم سال پیش بینی می شود. همچنین با برگزاری مجمع به شرکت‌های فرعی بانک تا پایان تیر سال جاری سود سهام سرمایه گذاری های مربوطه نیز ۲۴۵.۸ میلیارد تومان شناسایی و در دفاتر بانک ثبت شده است.

سود علی الحساب پرداختی به سپرده گذاران

سود علی الحساب پرداختی به سپرده گذاران بابت سپرده های ریالی در پایان شهریور ۹۸ بالغ بر ۸.۲ هزار میلیارد تومان است. افزایش درصد پرداختی نسبت به دوره مشابه قبل ناشی از افزایش در مانده سپرده‌های جذب شده سال جاری است. به منظور مدیریت هزینه سود علی الحساب پرداخت که اصلی‌ترین هزینه بانک را تشکیل می‌دهد تغییر ترکیب سپرده‌ها و کاهش نرخ سود علی الحساب پرداختی به آنها انجام پذیرفته است. پیش‌بینی می‌شود نرخ هزینه پول فعلی تا انتهای سال جاری تثبیت شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ