کد خبر: ۱۴۱۳۴۹
۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۹/۲۰

پیش شرط های راه اندازی نسل ۵ به روایت معاون

پیش شرط های راه اندازی نسل ۵ به روایت معاون "همراه"

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول با اشاره به لزوم ارائه سیاست های تشویقی رگولاتوری، پیش شرط های راه اندازی نسل ۵ تلفن همراه در ایران را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرتضی طاهری بخش در نشست تخصصی عدم قطعیت های توسعه نسل پنجم ارتباطات در شهرهای هوشمند با ابراز خرسندی از فراهم سازی مواجهه با فناوری ۵G پیش از ورود و فراگیری با برگزاری نشست های تخصصیاظهار داشت: نخستین موضوع درباره عدم قطعیت ها بحث فرکانس است.

وی افزود: براساس آنچه در کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی ۲۰۱۹ نهایی شده، رگولاتوری ها باید طیف پیوسته ۸۰-۱۰۰ مگاهرتز را در باند ۳.۵ گیگاهرتز و حداقل باند یک گیگاهرتز را برای باندهای موج میلیمتری در نسل پنجم در نظر بگیرند در غیر این صورت شبکه ۵G جان نخواهد گرفت.بحث دیگر در ارتباط با زیرساخت ها است با توجه به اینکه پایداری ۵G نزدیک به ۱۰۰ درصد و قرار است خدمات پرریسکی بر بستر آن ارائه شود. باید به مقوله زیرساخت ها اهمیت ویژه ای داد و برآورد می شود اجرای پایلوت این نسل را تا ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ و توسعه فراگیر آن را تا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ داشته باشیم.

این مقام مسئول بخش رساندن فیبر به محل سایت های ارتباطی، تجمیع دیتاسنترها و تعامل ۵G با دیگر نسل های قبلی را از جمله دیگر مباحث لازم برای ورود به این فناوری عنوان کرد و گفت: گذشته از تمامی این موارد، خدمات اپراتورها مبتنی بر تقاضا است و تا زمانی که صنعت تقاضایی برای استفاده از ظرفیت های ۵G نداشته باشد، اپراتورهای ارتباطی برای رفتن به سمت ۵G ترغیب نخواهند شد.

طاهری درخصوص ضرورت سرمایه گذاری مشترک اپراتورها برای ورود به ۵G گفت: باید سیاست های تشویقی در این زمینه وجود داشته باشد تا این مهم محقق شود. سرمایه گذاری مشترک را می توان در قالب دو مدل ایجاد شرکت مشترک یا اجاره زیرساخت های فراهم شده توسط سرمایه گذاری ثالث پیش برد و در مباحث مرتبط با فرکانس هم می توان RAN Sharing را به اجرا گذاشت.

وی تصریح کرد: با این حال چشم انداز روشنی برای همکاری اپراتورها حول محور این فناوری قائل نیستیم، مگر اینکه رگولاتوری سیاست های تشویقی نظیر کاهش تسهیم درآمد از ۳۱ به ۵ درصد یا تخصیص فرکانس بیشتر به اپراتورها را پیاده سازی کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ