کد خبر: ۱۴۱۳۶۱
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۹/۲۰

برنامه
مدیرعامل مطرح کرد:

برنامه "پتروشیمی بورسی برای تولید محصول جدید و افزایش ۶۷ درصدی سود

مدیرعامل پتروشیمی پارس با اشاره به عملکرد نیمه نخست سال نسبت به مدت مشابه قبل از تاسیس واحدی برای تولید محصول جدید با ارزش افزوده بیشتر و در نتیجه افزایش ۶۷ درصدی سود سالانه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مسعود حسنی در جریان بازدید خبرنگاران از پتروشیمی پارس درخصوص عملکرد نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل گفت:‌ تولید اتان ۶ درصد،‌ اتیل بنزن ۱۷ درصد و استایرن منومر ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: از همین رو برای توسعه آینده باید سرمایه‌گذاری را با تامین خوراک انجام دهیم و در این راستا مطالعات چند صنعت صورت گرفته و به زودی نهایی خواهد شد. درصدد تاسیس واحدی هستیم تا علاوه بر پلی استایرن‌های معمول، ‌محصول جدیدی با ارزش افزوده بیشتری تولید شود و سود ۶ هزار میلیارد تومانی سالانه پتروشیمی پارس را به ۱۰ هزار میلیارد تومان برساند.

این مقام مسئول ادامه داد: در زنجیره پلی پروپیلن و استایرن نیز در شاخه‌های جدید پیش خواهیم رفت تا محصولاتی که در داخل تولید نشده و از طریق واردات تامین می‌شود را تولید کنیم. زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی اکنون کمتر از ۱۰ درصد در داخل تولید می‌شود و اکثرا خام فروشی می‌کنیم.

حسنی با اشاره به اینکه برای حفظ زنجیره ارزش در منطقه با پتروشیمی‌های همجوار برای مصرف خوراک هماهنگی انجام شده،‌ گفت: با مجتمع گاز پارس جنوبی برای ذخیره‌سازی و فروش هماهنگ، اقداماتی انجام شده و بخشی از تولیدات پروپان و بوتان نیز برای افزایش ارزش حرارتی، به شبکه گاز سراسری تزریق می‌شود.

وی گفت: ‌در ۶ ماهه نخست سال ، افزایش ۱۰ درصدی تولید به ثبت رسیده و این در شرایطی است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ‌شدت تحریم‌ها بیشتر شده است. همچنین صادرات استایرن منومر به عنوان یکی از محصولات اصلی در ۸ ماهه سال جاری ‌۲۱.۵ درصد رشد نشان می‌دهد. اگر تحریم‌ها نبود به جای ۲۱.۵ درصد به ۸۰ درصد افزایش صادرات می‌رسیدیم.

مدیرعامل پتروشیمی پارس ادامه داد:‌ تاب‌آوری تنها نباید در شرایط سخت وجود داشته باشد اگر در فرصت‌ها تاب‌آور نباشیم بی‌فایده است.در سال ۹۰ قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار رسیده بود و با صادرات ۳ میلیون بشکه در ۱۰۰ روز ۳۰ میلیارد دلار درآمد بوجود آمد که ۲۰ درصد بودجه ۹۸ و  ۲۱۹ درصد از بودجه سال ۹۰ را شامل می‌شد اما آن زمان نیز تاب‌آور نبودیم.

حسنی با شاره به سه عامل اصلی مهم در توسعه پایدار صنعت گفت: تداوم تولید اقتصادی،‌ حفظ محیط زیست و توجه به جامعه پیرامونی این سه عامل را تشکیل می‌دهد. از همین رو باید برای پایداری صنعت پتروشیمی در عسلویه تلاش کنیم.  استایرن تا پایان سال آینده ۲۵ درصد افزایش ظرفیت تولید خواهد داشت که از این میزان تا کنون ۷ درصد محقق شده است. همچنین ۲۰ درصد افزایش ظرفیت در اتیلن بنزن داشتیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ