کد خبر: ۱۴۲۴۵۲
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

وقایع مهم بعد از سقوط هواپیما و بی خبری روحانی/ تکذیب کمک 3 میلیارد دلاری قطر
سخنگوی دولت اعلام کرد:

وقایع مهم بعد از سقوط هواپیما و بی خبری روحانی/ تکذیب کمک 3 میلیارد دلاری قطر

سخنگوی دولت با اعلام جزییاتی از وقایع مهم بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی و بی خبری تا عصر جمعه، ریشه این اتفاق ناگوار را آمریکا دانست و شایعه کمک سه میلیارد دلاری قطر را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، علی ربیعی در نشست خبری امروز اعلام کرد: هفته گذشته هنوز از داغ سردار قاسم سلیمانی فارغ نشده بودیم که داغ دیگری آوار شد. از همه مصیبت‌بارتر این بود که بعد از سه روز فهمیدیم سقوط هواپیما توسط آتش پدافند خودی ، غیرعامدانه صورت گرفته که قطعاً ناشی از یک خطا بوده است.

از صمیم قلب، کنار خانواده قربانیان، عزادار هستیم. دغدغه این حادثه هولناک این است که چه کنیم دیگر این اتفاق نیفتد؟ دغدغه دیگر این است اعتماد عمومی از دست رفته را چگونه به‌دست آوریم؟

دروغ گویی در میان نبود

واقعاً و صادقانه، دروغ گویی در میان نبود. دروغ جعل عامدانه واقعیت و لاپوشانی است اما دروغ نگفتیم. نیاز به همدلی داریم. همه کسانی که در آن روزها و در اوج جنگ روانی سخن می گفتند به استناد اطلاعات همان زمان بود ریشه موضع‌گیری ها در بی‌اطلاعی و بی‌اطلاع گذاشتن‌ها بود.

آنچه نیمه شب پنجشنبه گفتم مبتنی بر مشاهده جنگ روانی گسترده آمریکا علیه ملت ایران و از سوی دیگر مبتنی بر اطلاعاتی بود که در اختیار کل دولت و مبنی بر اینکه موشک هیچ نقشی در این حادثه نداشته بود. قصد ندارم در این مجال از تماس های مکرر و اقداماتی که تا نیمه شب ادامه داشت سخن بگویم اما فرجام همه پرسش ها بر این قرار گرفت که موشکی اصابت نکرد.

روحانی و دیگران تا عصر جمعه از اصل ماجرا بی خبر بودند

جمعه نتایج تحقیقات نهایی ستاد کل نیروهای مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و به اطلاع روحانی رسید و پس از آن جلسه ای در دفتر رئیس جمهور تشکیل شد. همه بهت زده، ناراحت و نگران بودند.

هیچ یک از مقامات دولت از جمله شخص روحانی تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیر عمدی خودی بوده مطلع نبودند . تا آن ساعت همان گونه که سردار حاجی زاده هم عنوان کردند صرفا بر اساس اطلاعات و داده های موجود همان موقع اظهار نظر می کردند.

به هرحال از عصر روز جمعه که رئیس جمهور از موضوع مطلع شدند دستور تشکیل شورای عالی امنیت ملی را داد که منجر به صدور بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح و بیانیه روحانی شد. از همان ساعت رئیس جمهور تاکید کرد به سرعت به مردم اطلاع رسانی شود.

عذر خواهی از همه / دولت گرفتار چرخه معیوب اطلاع رسانی

همین جا از همه ملت ایران، افکار عمومی و روزنامه نگاران عزیز عذرخواهی می کنم. واقعیت این است که دولت ، گرفتار این چرخه معیوب اطلاع رسانی و کسب اطلاعات است.

برخی انتقاد می کنند چرا قبل از اعلام موضع تحقیق بیشتری بعمل نیاوردید؟ واقعیت این است که پیش از اظهار نظر از همه مسئولان ذیربط استعلام کردم و همگی براساس اطلاعاتی که داشتند اطمینان دادند موشکی در کار نبوده است.

اقدام روز شنبه ستاد کل نیروهای مسلح در صدور بیانیه‌ای که با صداقت و مسئولیت پذیری این حادثه را بر عهده گرفت و اعلام کرد ناشی از یک خطای انسانی بوده، قابل تقدیر و شروع خوبی است که قطعا با شفافیت تا انتها ادامه خواهد یافت. با این حال نمی‌توان منکر شد غم و اندوه بزرگی بر دل‌های بازماندگان آن عزیزان و همچنین تمام ملت ایران نشست و متاسفانه در اثر تعلل و کوتاهی در اطلاع رسانی به موقع این حادثه، ضربات و لطمات جبران ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه وارد شد.

تصمیم دولت در اولین جلسه

احساس نکردم کسی بخواهد این موضوع را از روحانی جمهور پنهان کند، همانطور که گفتند در سلسله مراتب خود اطلاع رسانی شد، ستاد کل هم با حضور بازرسان خود روز پنج شنبه به این قطعیت رسید. رییس جمهوری هم جلسه گذاشتند و در آینده نزدیک هم با مردم سخن خواهند گفت.

دولت در اولین جلسه تصمیم گرفت تحقیقات کاملی درباره علت وقوع اشتباه یگان پدافندی و ابعاد آن حادثه از جمله روشن شدن اینکه ناشی از یک خطای انسانی یا یک نقص ساختاری بوده است؟ تشخیص قصور و تقصیر در مسئولیت های مربوطه و همدردی و همراهی و رسیدگی به خانواده های جانباختگان بعمل آید.

از مباحث مهم و مورد بحث ، بررسی ساختارهای اطلاع رسانی و یافتن نواقص است که انتظار می رود بعد از این ماجرا به نحوی سیستم هایمان را ارتقاء دهیم که احتمال خطای انسانی در آنها به صفر برسد و ساختارهای اطلاع رسانی دقیق و بهنگام در مواقع مهم و حیاتی اصلاح شود.

آمریکا ریشه این اتفاق ناگوار

باید فراموش کنیم ریشه این اتفاق ناگوار در کجا بود؟ و از کجا آغاز شد؟ از همان شبی بود که آمریکا تصمیم به ترور بزدلانه سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را گستراند و اضطراب و فشار روانی سنگین اجتماعی و سیاسی بر جامعه تحمیل کرد. در خلال این سوگواری مردم ایران شاهد بودیم ترامپ به زبان فارسی برای مردم اشک تمساح ریخت و ادعا کرد در کنار مردم ایران ایستاده است .

مردم ایران فراموش نمی کنند این فرد همان کسی است که بلافاصله بعد از ترور محبوب ترین سردار، تهدید به بمباران 52 نقطه فرهنگی کرد و همین حالا ریشه عمده مشکلات اجتماعی و معیشتی، دارویی و غذایی مردم ایران متاثر از تحریم های ضد بشری همین فرد است. هم وی بود که با خروج از برجام، امید ملت ایران را به نا امیدی بدل کرد و حالا ژست حامی و دلسوز ملت را می گیرد.

تضعیف و تخطئه نیروهای مسلح ممنوع

همین جا اعلام می کنم برغم اینکه مصیبت رخ داده سنگین است این موضوع نباید بهانه ای برای تضعیف و تخطئه نیروهای مسلح شود که حافظ جان و مال و نوامیس هستند. بروز یک خطا نباید باعث شود که زحمات و جانفشانی های دیگر نهادهای نظامی و دفاعی را زیر سوال ببریم.

عزای عمومی برای این عزیزان از دست رفته یک روز اعلام شد اما کمیته ای در دولت با حضور وزرای راه، خارجه، دادگستری، رییس بنیاد شهید و معاون حقوقی رییس جمهور برای تسلی خاطر خانواده ها و پیگیری امور تشکیل شده که فردا صبح اولین جلسه آن برگزار خواهد شد.

توضیح درباره مذاکره با آمریکا

در مورد طرح آمریکایی ها مبنی بر مذاکره با ایران هم باید گفت ، ایران ۵+۱ را ترک نکرد. پیام می دهند که بیایید مذاکره کنید اما به ترامپ هیچ اعتمادی نیست. برداشت آنها این است هر چه گلو را فشار دهند بهتر می توانند سیاست ها را جلو ببرند .

تکذیب کمک سه میلیارد دلاری قطر

مبنای شایعه کمک سه میلیاردی  قطر به ایران بابت سقوط هواپیما غیر عقلایی و غیر واقعی است و در وظیفه آن کشور و منطبق با عرف بین الملل نیست.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ