کد خبر: ۱۴۳۵۴۵
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

تجدید ارزیابی شرکت‌های بورسی تأمین مالی نیست/ریسک بورس کمتر از سایر بازارها
رییس سازمان بورس:

تجدید ارزیابی شرکت‌های بورسی تأمین مالی نیست/ریسک بورس کمتر از سایر بازارها

رییس سازمان بورس ضمن اشاره به مشارکت سرمایه‌های خرد در بازار سرمایه و کم ریسک دانستن بورس نسبت به سایر بازارها گفت: تجدید ارزیابی شرکت‌های بورسی تأمین مالی نیست و فقط ترازنامه به روز شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اقتصاد آنلاین، شاپور محمدی در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی در نشست بازار سرمایه درباره کلیت مشارکت سرمایه‌های خرد در بازار سرمایه گفت: ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند که در جمعیت ۸۰ میلیون نفری و در مقایسه با ۲۵ میلیون سهامدار هندی در نسبت جمعیت بیش از یک میلیارد نفری تناسب بالایی است. هرچند ممکن است برخی از این سهامداران ماهی یک بار هم معامله انجام ندهند.

وی افزود: طی سال گذشته ۲.۱ میلیون نفر در صندوق‌های با درآمد ثابت ETF حضور داشتند اما در سال جاری ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از آنها کم شد ولی ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر به صندوق‌های مختلف اضافه شده است.

این مقام مسئول درباره اظهارنظرهاى متفاوت مبنی بر ورود سرمایه هاى خرد به بازار سرمایه گفت: برخی می‌گویند اگر سهامداران خرد به این بازار ورود کنند سبب ایجاد تلاطم در بازار می‌شوند چراکه این سهامداران سریعاً وارد و بلافاصله از بازار خارج می‌شوند. برخی دیگر بر این باورند ورود سهامداران خرد به رشد قیمت‌ها دامن می‌زند و یا اینکه ممکن است اعتماد عمومی را خدشه دار کند. این موارد را رد نمی کنیم اما بصورت ارزش داوری نمی‌توان به همه ابزارها نگاه کرد. در اکثر کشورها نیز حضور سهامداران خرد رو به افزایش است اما تفاوت آن در نحوه حضور آنها است.

تفاوت بازار سرمایه با سایر بازارها

محمدى با تاکید بر ایجاد ارزش افزوده توسط سهامداران خرد گفت: برخی استدلال می‌کنند سهامداران خرد یک ارزش واقعی و موجود را دست به دست می‌کنند و هیچ ارزش افزوده ای ایجاد نمی‌کنند در حالی که این برداشت غلط است و ورود آنها ایجاد ارزش افزوده می‌کند. اگر نرخ دلار، ملک، خودرو یا حتی ارز و سکه تغییر کند، سفره مردم تنگ‌تر شده و به بودجه خانوار فشار می‌آورد اما بازار سهام نسبت به سایر بازارها کم ریسک تر است و مایحتاج مردم را مستقیماً تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

وى شفافیت، کارایی و منصفانگی را سه رکن بازار سرمایه دانست و گفت: این سه رکن در ماده دو قانون بورس و اوراق بهادار مورد تأکید بوده است این بازارها شفافیت در کشف قیمت ایجاد می‌کنند و منصفانگى به این معنا است که سهام یک شرکت محدود به چند نفر نباشد، حتی معاملات ثانویه نیز به چکش خوردن قیمت‌ها منجر شده و نرخ‌ها مرتب اصلاح می‌شوند.

رییس سازمان بورس تأکید کرد: حتی کسانی که وقت تحلیل بازار و تخصص آن را دارند نیز باید یونیت‌های صندوق‌ها را خریداری کنند. صندوق‌های حاضر در بازار سرمایه حاشیه امن برای سهامدار ایجاد می‌کند چراکه ممکن است خرید سهام دچار تغییر ناگهانی شود بنابراین حتی سهامداران حرفه ای نیز باید مرتباً سبد را موازنه و اوراق خریداری کنند.

وظیفه سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر

محمدی وظیفه سازمان بورس را به عنوان نهاد ناظر، تنوع بخشی به ابزارهای بورسی دانست و گفت: این اقدام سبب استقبال عموم مردم از بازار سرمایه شده ضمن اینکه باید فرهنگ سازی نیز انجام دهیم کما اینکه شخصیت سیاساکتی در فرهنگ سازی رانندگی اثر گذار بود.این کار را در بازار سرمایه با راه اندازی لیگ ستارگان بورس، مسابقات الگوریتمی، جشنواره بورس و رسانه و گفت و گوی رو در رو با مردم انجام دادیم و گفتیم سهام متنوع بخرند و به سودآوری شرکت‌ها توجه کنند.

وی افزود: کسی که ملک را بفروشد و وارد بازار سرمایه شود تا بتواند ظرف دو ماه به سود برسد اقدام نادرستی داشته است. توجه به سود ده بودن شرکت‌ها این نتیجه را دارد که اگر سهم این شرکت رشد در قیمت هم نداشته باشد اما سهامدار می‌تواند در پایان سال سود را از مجمع شرکت دریافت کند.

محمدی در خصوص بانک محور بودن تأمین مالی در ایران گفت: تسهیلاتی که بانک‌ها داده اند عمدتاً قابل وصول نیستند و سالانه آنها را تجدید سرمایه می‌کند در حالی که نتوانستند این تسهیلات را بازپس بگیرند. این ایراد به بورس هم وارد است برخی تجدید ارزیابی شرکت‌های بورسی را تأمین مالی می‌دانند در حالی که این کار تأمین مالی نیست و فقط ترازنامه شرکت به روز شده است. در حال حاضر تأمین مالی در بازار سرمایه به ۱۷ تا ۱۸ درصد تأمین اعتبارات رسیده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ