کد خبر: ۱۴۳۶۰۱
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

کارکرد ابزارهای مالی بورس کالا برای احیای بخش کشاورزی
مدیرعامل مطرح کرد:

کارکرد ابزارهای مالی بورس کالا برای احیای بخش کشاورزی

مدیرعامل بورس کالا با تشریح کارکرد ابزارهای مالی از آمادگی برای همراهی با فعالان بازارهای مختلف کشاورزی به منظور بهبود فرآیندها و کمک به احیای اقتصاد این بخش خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حامد سلطانی نژاد در همایش تخصصی توسعه بخش کشاورزی گفت: در هر صنعت و تجارتی چنانچه به شکل گیری چرخه درآمد، پس انداز و سرمایه گذاری قایل باشیم، نیازمند آن هستیم که فعالیت هر یک از اجزای صنعت، اقتصادی باشد به عبارتی در این چرخه اقتصادی شاهد هستیم خیلی از فعالان اقتصادی، حاصل دست رنج را نمی بینند و با قیمتی که منافع آنها را برآورده کند مواجه نمی شوند.

وی افزود: اینکه در بعضی کشورها شاهد هستیم محصولات آنها نه تنها برای بازار داخلی بلکه در بازارهای بین المللی نیز مثمرثمر بوده، ناشی از این است که توانسته اند نگرش بازاری که منجر به کارایی چرخه درآمد، پس انداز و سرمایه گذاری می شود را به نحو احسن تشکیل دهند.

توسعه سریع بورس های کالایی

این مقام مسئول به روند توسعه پر سرعت بورس های کالایی نوظهور اشاره کرد و گفت: تا چند سال گذشته وقتی می خواستیم از بورس های کالایی موفق و مراجع قیمتی کالایی در دنیا مثالی بزنیم، عموما بورس های کالایی غربی مثل بورس شیکاگو، بورس فلزات لندن و غیره را نام می بردیم. اما در چند سال اخیر در خیلی از کالاها مشاهده می کنیم بورس های کالایی در چندین کشور همچون چین حرفی برای گفتن دارند و حتی بورس های کالایی غربی را نیز پشت سر گذاشته اند.

سلطانی نژاد گفت: هم اکنون در خصوص قیمت فلزات بیشتر از اینکه نگاه ها به بورس ها و بازارهای غربی باشد به سمت چین معطوف شده است. یعنی همه نگاه می کنند سنگ آهن در بورس دالیان به چه قیمتی معامله می شود و این اتفاق در خصوص خیلی از کالاهای دیگر نیز افتاده که در همین راستا چین به زودی در محصولات کشاورزی هم این اتفاق را رقم خواهد زد. البته شاید برخی بگویند این امر به دلیل آن است که چین بازیگر زیاد و جمعیت بالایی دارد و به همین دلیل می تواند بازارهای پرحجمی را شکل دهد ولی جمعیت کشورهایی مثل ایران هم به اندازه ای است که بتواند بازارهای موثر حتی بر قیمت های جهانی را راه اندازی کند.

وی با طرح سوال چرا در کشورهای دیگر بازارها به سرعت توسعه پیدا می کنند اما در ایران وقتی می خواهیم یک ابزار مشتقه را راه اندازی کنیم هنوز با مسائل خیلی متفاوتی مواجه هستیم؟ گفت: در این زمینه باید بتوانیم هر چه بهتر و بیشتر ابزارهای مالی و کارکردهای موثر آنها را برای مسئولان تبیین کنیم ولی بخش دیگر به حمایت صنایع برمی گردد. همان طور که در حوزه برخی کالاها مثل زعفران، پسته و زیره به کمک فعالان این بازارها هم اکنون معاملات و بازار خوبی شکل گرفته است.

قیمت محصولات ایرانی را نباید دیگران تعیین کنند

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: نباید بیش از این منتظر باشیم که دیگر کشورها برای محصولات دارای مزیت ایران در تولید، تعیین قیمت کنند. بازار نفت سنتی است و قیمت ها در جهان براساس بهای نفت WTI مشخص می شود اما در خصوص کالایی مثل زعفران و پسته که نباید این اجازه را به دیگر کشورها بدهیم.

سلطانی نژاد گفت: در حوزه چنین محصولاتی که هنوز کشورها به شکل بورسی وارد بحث کشف قیمت آنها نشده اند باید وارد شده و مبادلات آن محصولات را توسعه دهیم که این توسعه از چند جهت است. یک بخش مربوط به توسعه بازار است که نیاز به سیستم معاملات و تسویه دارد. جنبه دیگر این توسعه مربوط به توسعه ابزارهایی مثل گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی و اختیار معامله است که بتوان به کمک آنها معاملات را در بازار انجام داد که این بخش نیز توسط بورس قابل اجرا است اما جنبه دیگر و مهم توسعه ابزارهای مالی به حضور و استقبال فعالان صنایع مختلف از این ابزارها بر می گردد.

به گفته وی، هنوز خیلی از فعالان بخش کشاورزی تصور می کنند وقتی بورس وارد معاملات یک صنعت می شود، بخشی از نقش هایی که در بازار وجود دارد را می گیرد. در صورتی که بورس نقش بی طرف دارد و فقط زمین بازی را برای فعالان فراهم می کند تا آن ها همانند سابق بازی تجارت را انجام دهند.

فروش محصول ۲۰۰ هزار کشاورز در بورس کالا

این مقام مسئول با اشاره به تجربه موفق ورود کالاهای کشاورزی به بورس کالا گفت: این بورس در سال های اخیر توانست ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی را اجرایی کند و به کشاورزان در فروش محصولات به قیمت متناسب بازار کمک کند. در ابتدای اجرای این طرح عنوان می شد مگر می شود ۲۰۰ هزار کشاورز محصول جو و ذرت را روی تابلوی بورس عرضه کنند که همین اتفاق به کمک سازوکار بورس کالا عملیاتی شد و مابه تفاوت قیمت بورس و نرخ اعلامی دولت نیز توسط دولت به آنها پرداخت شد. با این اتفاق هم بار مالی دولت به میزان چشمگیری کاهش یافت و کشاورزان در سریع ترین زمان ممکن به پول رسیدند.

سلطانی نژاد افزود: همچنین از زمانی که زعفران وارد بورس شده بالغ بر ۱۴۰ تن محصول استاندارد در این بازار معامله شده که در مقایسه با حجم کل تولید سالانه رقم قابل ملاحظه ای است. این تجربه نشان می دهد بورس کالا می تواند مرجعیت قیمت کالاهای مختلف باشد زیرا هم اکنون نگاه کشاورزان به تابلوهای بورس در انبارهای بورسی در شهرهای مختلفی که زعفران کشت می شود نصب شده و به کمک آن کشاورز می داند که محصول را امروز با چه قیمتی می تواند بفروشد و حتی آن را برای چند ماه آینده نیز پیش فروش کند.همه این موارد دستاوردهایی است که بورس به دنبال توسعه آن است. زیرا به کمک ابزارهای معاملاتی بورس کالا از جمله گواهی سپرده کالایی و قراردادهای مشتقه، می توانیم بفهمیم تولید برای کشاورز صرف دارد یا خیر.

اهمیت ابزارهای مالی

وی به قراردادهای آتی به عنوان یک ابزار کاربردی در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: یکی از ابزارهایی که می تواند به کشاورزان کمک کند تا بدانند قیمت محصولات در آینده در چه محدوده ای خواهد بود، معاملات قراردادهای آتی است که همین ابزار اقتصادهای دنیا و بازارهای مختلف اعم از طلا، نفت و پتروشیمی را مدیریت می کند و نشریات معتبر هم قیمت ها را به کمک این ابزارها به دست می آورند. بورس کالا این توانایی را دارد که این ابزار را حداقل در مورد محصولاتی که ایران تولیدکننده اصلی آن است ارایه کند تا مرجعیت قیمتی شویم.

مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه بحث استمرار عرضه یکی از مشکلاتی است که در حوزه معاملات محصولات کشاورزی در بورس وجود دارد، گفت: گواهی سپرده کالایی یکی از ابزارهایی است که در خصوص استمرار عرضه کمک کننده است. تعبیر بنده از ابزار گواهی سپرده کالایی تیراندازی است که دست روی ماشه است و هر زمان بخواهد شلیک می کند به عبارتی کشاورز به کمک این ابزار هر زمان که بخواهد محصول را در بازار عرضه می کند.

سلطانی نژاد عنوان کرد: وقتی گواهی سپرده کالایی در یک بازار وجود داشته باشد همه چی آماده است که محصول در بازار عرضه شود. حتی هم اکنون خیلی از کشاورزان محصول را بصورت آنلاین در بازار عرضه می کنند که این خیلی اتفاق خوبی است. حتی این امکان به وجود خواهد آمد که محصول را به وثیقه بگذارند.

وی معتقد است تا زمانی که معاملات محصولات کشاورزی به شکل سنتی و بدون هیچ گونه شفافیت آماری انجام شود نمی توانیم به مشکلات غلبه کنیم اما در مقابل اگر معاملات به سمت تابلوی بورس کالا هدایت شود همه متغیرهای معامله شفاف می شود. از طرفی بحث کشف قیمت منصفانه نیز در بازار گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی اتفاق می افتد زیرا تمام بازوهای عرضه و تقاضا در مقابل هم قرار می گیرند و یک قیمت منصفانه کشف می شود.

فعالیت واسطه ها هم شفاف می شود

این مقام مسئول به موضوع حضور واسطه ها در مبادلات کشاورزی اشاره کرد و گفت: در همه بازارها به واسطه گران نیاز داریم اما موضوع مهم این است که حضور واسطه گران و دلالان در فضای غیرشفاف مخرب است اگر حضور آن ها در فضای شفاف باشد و حجم خرید و فروش همه افراد مشخص باشد، دیگر واسطه گری مخرب نیست.

سلطانی نژاد ادامه داد: بحث پوشش ریسک نیز می تواند کاملا در بورس اتفاق بیفتد و تولیدکنندگان با اخذ موقعیت در بازار آتی، آینده را بیمه می کنند. به عبارت ساده تر یک تولیدکننده با ورود به معاملات آتی می تواند امروز محصول را در آینده به قیمت مشخصی بفروشد و ریسک را پوشش دهد.بحث تامین مالی نیز از جمله رسالت های بورس کالا برای صنایع است که به عنوان مثال با راه اندازی صندوق های کالایی می توان از منابع مردم در حوزه محصولات کشاورزی و در قالب گواهی سپرده و قراردادهای مشتقه استفاده کرد. این صندوق ها به تجهیز منابع برای تسهیل تجارت کالا کمک می کنند و تاجر به جای اخذ وام از منابع در اختیار مردم استفاده می کند و هزینه ها نیز در این روش کاهش می یابد.

وی به اهمیت قراردادهای بلندمدت در بورس ها اشاره کرد و گفت: به تازگی تمامی بورس های کالایی دنیا، قراردادهای بلندمدت را غیر از قراردادهای مشتقه در دستور کار قرار داده اند که در بورس کالا نیز قرارداد کشف پریمیوم و قراردادهای بلندمدت وجود دارد. تاجری که یک بازار بین المللی و مشتریانی را بدست آورده برای آنکه بتواند همواره محصول در اختیار داشته باشد و به بازار عرضه کند، نیازمند قرارداد بلندمدت است که زیرساخت این مدل برای بهره مندی تاجران و بازرگانان در بورس کالا مهیا است.  

سلطانی نژاد به روند مطلوب معاملات کالاهای کشاورزی موجود در انبارهای بورسی اشاره کرد و گفت: تجربه جهانی توسعه بورس های کالایی دنیا نشان می دهد که توسعه از طریق پذیرش انبارهای استاندارد در اقصی نقاط کشورها رقم خورده که هر کدام از این انبارها لجستیک و دسترسی آسان تولیدکننده به بازار را فراهم می کند که این مهم طی چند سال اخیر در دستور کار بورس کالا قرار داشته و امروز درصدد سرعت بخشیدن به توسعه نظام انبارداری بورسی هستیم.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ