کد خبر: ۱۴۳۶۸۸
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱

ایرانی ها برای خروج از کشور هم باید مالیات بدهند / متن مصوبه مجلس

ایرانی ها برای خروج از کشور هم باید مالیات بدهند / متن مصوبه مجلس

با مصوبه مجلس ، سازمان مالیاتی مکلف شد بابت خروج هر مسافر به جز موارد استثنا از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات دریافت کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در ادامه بررسی نمایندگان مجلس از لایحه مالیات بر ارزش افزوده ، ماده ۳۳ به تصویب رسید که طبق آن سازمان مالیاتی مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره ۳ این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل واریز کند.

تبصره یک : دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسائل نقلیه عمومی زمینی ،دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل،  بیماران و جانبازانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج  اعزام می‌شوند، دارنده پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، زائران ایرانی به مقصد عراق و ایرانیان مقیم خارج که دارای کارنامه شغلی از وزارت کار هستند.

تبصره دو : گردشگران، ساکنین دائم یا موقت مناطق آزاد تجاری  صنعتی که صرفا از مبداء مناطق به خارج عزیمت می‌کنند مشمول عوارض خروج
هستند.

تبصره سه: این ماده نیروی انتظامی موظف است بر اجرای این امر نظارت کرده و از خروج مسافرانی که مالیات پرداخت نکرده اند جلوگیری کند.

همچنین با تصویب ماده ۳۴، اشخاصی که مبادرت به حمل و نقل برون‌شهری مسافر و فروش بلیت در داخل با وسائل نقلیه زمینی به استثنای ریلی و دریایی می‌کنند مکلف هستند پنج درصد بهای بلیت را به عنوان عوارض شهرداری از مسافران اخذ و  حداکثر تا پانزدهم هرماه به حساب شهرداری مبدا سفر واریز کنند. واریز عوارض مذکور بعد از موعد مقرر موجب تعلق جریمه‌ای به میزان دو درصد به ازای هر ماه تاخیر خواهد بود.

اختلاف و استنکاف از پرداخت عوارض موضوع این ماده مشمول ماده ۷۷ قانون شهرداری‌ها مصوب ۱۳۳۴.۴.۱۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی خواهد بود.

نمایندگان همچنین ماده ۳۵ این لایحه را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند که براساس آن، مالیات و عوارض موضوع این فصل به عنوان اعتبار مالیاتی محسوب نمی‌شود. مالیات و عوارض موضوع مواد ۳۰ و ۳۲ این قانون به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می‌شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ