کد خبر: ۱۴۳۷۸۹
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۵

عامل شلیک به هواپیمای اوکراینی زندانی شد / سرنوشت برجام و مذاکره با آمریکا
ظریف:

عامل شلیک به هواپیمای اوکراینی زندانی شد / سرنوشت برجام و مذاکره با آمریکا

وزیرخارجه با اشاره به عدم عذرخواهی ۳۲ سال پیش آمریکا برای سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران گفت: مامور ایرانی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد در زندان به سر می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدجواد ظریف درباره سرنوشت برجام به هفته نامه اشپیگل گفت: اروپایی‌ها هیچ مبنای قانونی برای فعال کردن ساز و کار ماشه در مناقشه هسته‌ای با ایران ندارند. فعال کردن این ساز و کار می‌تواند به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر شود. نه تنها ایران بلکه روسیه و چین هم با این اقدام اروپایی‌ها مخالفند و بنابر اعلام روحانی در صورت بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل، ایران اقدامات مختلفی از جمله خروج احتمالی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را انجام خواهد داد.

وی درباره تشدید تنش ایران با آمریکا هم اعلام کرد: اقدام آمریکا در شهادت قاسم سلیمانی بر مبنای اطلاعات غلط انجام گرفته و آمریکایی‌ها بر این باور بوده‌اند که کشته شدن وی می‌تواند موقعیت آنها را در منطقه بهتر کند که خلاف آن است. ضربه به پایگاه نظامی آمریکایی‌ها در عراق واکنش نظامی رسمی ایران بود و حمله موشکی نباید کسی را به قتل برساند. به آمریکا آسیب‌های زیادی وارد کرده‌ایم زیرا با تمام توان و قدرت نظامی نمی‌توانند مانع از حمله موشک‌ها به پایگاه‌ها شوند. این نشان می‌دهد آمریکا چقدر آسیب‌پذیر است. ترور سلیمانی نشانه آغاز پایان حضور آمریکا در عراق و احتمالاً دیگر نقاط منطقه است.

این مقام مسئول ادامه داد: ایران حتی پس از ترور سردار سلیمانی مذاکره با آمریکا را غیر محتمل نمی‌داند به شرط آنکه آمریکا تغییر رویه دهد و تحریم‌ها را بردارد. در 40 سال گذشته بارها در آستانه وقوع جنگ قرار گرفتیم. اما این بار بسیار خطرناک بود زیرا دولت آمریکا دست به یک اقدام تروریستی علیه یک مقام دولتی ایران زد. چنین چیزی پیش از این هرگز اتفاق نیفتاده بود.

ظریف درخصوص اینکه چرا دولت روحانی پس از سه روز ،حقیقت سقوط هواپیمای اوکراینی را به مردم اعلام کرد توضیح داد: کشور در وضعیت بسیار دشواری قرار گرفته بود. ۳۲ سال پیش آمریکا هواپیمای مسافربری ایران را سرنگون کرد و آنها تا کنون عذرخواهی رسمی نکرده‌اند. افسر آمریکایی که مسئول شلیک به هواپیمای ایران بوده حتی مدال افتخار هم گرفت اما مامور ایرانی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد در زندان به سر می‌برد.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ