کد خبر: ۱۴۳۹۱۴
۱۲:۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۸

"خپارس" ۳ هزار دستگاه محصول خانواده رنو تحویل می دهد/ ابهامات

پارس خودرو از فراهم شدن امکان تولید ۳ هزار دستگاه از محصولات رنو خبر داد که خودروهای تولیدی در اختیار برخی ثبت نام‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، پارس خودرو در اطلاعیه ای جدید از فراهم شدن امکان تولید ۳ هزار دستگاه از محصولات رنو در این شرکت خبر داده که رنوهای تولیدی در اختیار برخی ثبت نام‌کنندگان این محصولات قرار خواهد گرفت.این موضوع ریشه در ترخیص باقی‌مانده قطعات مربوط به این خودروها از گمرک دارد.

هرچند ایران خودرو در مورد از سرگیری تولید رنو توضیحی نداده اما به نظر می‌رسد این شرکت نیز با توجه به ترخیص قطعات از گمرک، موفق به تولید دوباره محصولات رنو شده است.

ازسرگیری تولید محصولات رنو اما چند پرسش و ابهام را در خود جای داده است. ابهام اصلی به ترخیص قطعات از گمرک مربوط می‌شود، رنو تقریبا از پاییز سال گذشته ارسال قطعات به ایران را به دلیل تحریم متوقف کرده و با این حساب، امکان واردات جدید از این شرکت وجود نداشته است. بنابراین قطعات ترخیصی مدت‌ها در گمرک مانده‌اند آن هم در حالی که چند هزار نفر از ثبت نام‌کنندگان چشم انتظار دریافت رنوها بودند. در این مدت خودروسازان توانستند تعدادی از ثبت‌نام‌کنندگان را با حربه سود انصراف و ارائه محصولات جایگزین به اصطلاح از سر باز کنند.

حال این پرسش پیش می‌آید که وقتی قطعات در گمرک موجود بوده، چرا خودروسازان نسبت به ترخیص آنها اقدام نکرده اند؟ آیا صبر کرده‌اند تا کسری قطعات داخلی محصولات رنو نیز تامین و آنگاه با ترخیص وارداتی‌ها تولید را از سر بگیرند؟ یا اینکه فروش به نرخ آزاد و حاشیه بازار را در دستور کار قرار داده اند؟

پاسخ به این پرسش زمانی مشخص خواهد شد که ایران خودرو و سایپا برای ثبت‌نام‌کنندگان انصراف نداده تندر-۹۰ و ساندرو، دعوتنامه ارسال و رقم لازم برای تکمیل وجه را مشخص کنند. طبعا اگر محصولات رنو با نرخ قدیم تحویل شوند، سود مالی خودروسازان از این ماجرا منتفی است اما اگر نرخ نهایی خودرو به نرخ بازار نزدیک (یا به هر حال از نرخ قدیم فاصله داشته باشد)، مشخص می‌شود حبس چند ماهه قطعات در گمرک در راستای فروش این محصولات با نرخ حاشیه بازار بوده است.

گفته می‌شود این اقدام پیش‌تر در مورد یکی از خودروهای مونتاژی چینی صورت گرفت به نحوی که خودروساز موردنظر قطعات را با تاخیر ترخیص و محصولات تولیدی را با نرخ جدید عرضه کرد.

طی سال جاری مشابه اتفاق رخ داده برای رنو برای برخی دیگر از خودروها نیز افتاد از جمله دانگ فنگ، آریو و برلیانس. در مورد این خودروها نیز گفته می‌شد تولید متوقف شده اما ناگهان در آمارها مشخص می‌شد به خطوط تولید بازگشته‌اند. باید منتظر ماند و دید شگفتی بعدی خودروسازان در این ماجرا کدام محصول خواهد بود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ