کد خبر: ۱۴۶۵۸۱
۰:۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۳

سنای آمریکا برای مذاکرات جدید با ایران نقشه‌ راه معرفی کرد

سنای آمریکا برای مذاکرات جدید با ایران نقشه‌ راه معرفی کرد

نمایندگان مجلس سنای آمریکا با معرفی طرحی جدید به مشخص کردن نقشه‌ راه مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از انتخاب، نمایندگان مجلس سنای آمریکا با معرفی طرحی با عنوان قانون دیپلماسی ایران خواستار حل و فصل دیپلماتیک مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای این کشور شدند.

سناتورهای آمریکایی در بخش بیان سیاست‌ها به تشریح نقشه‌ راه برای رسیدن به توافقی جدید با ایران پرداخته‌ و اعلام کردند: رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک بر سر برنامه هسته‌ای ایران از آن نوعی که آمریکا قبل خروج یکجانبه ترامپ از برجام داشت گامی معنادار برای جلوگیری از درگیری مسلحانه میان دو کشور خواهد بود.

در حالی آمریکا دیگر جایگاهی در کمیسیون مشترک یا ساز و کار حل و فصل اختلاف که توسط سه کشور اروپایی در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰ فعال شده ندارد که باید از تلاش‌ها برای دستیابی به یکی از دو رویداد زیر حمایت کند: ۱) بازگرداندن همه طرف‌ها با پایبندی کامل به تعهدات ذیل برجام و جلوگیری از اعمال حریمه‌های اقتصادی علیه فرانسه، آلمان یا انگلیس و ۲) مذاکره بر سر توافقی موقت برای ارائه تخفیف اقتصادی موقت و متناسب به ایران در ازای گام‌های قابل‌راستی‌ازمایی از سوی این کشور برای به عقب برگرداندن گام‌های برجامی.

در صورتی که ایران به نحو قابل‌ راستی‌آزمایی تعهدات در برجام بطور کامل اجرا کند، آمریکا و گروه ۱+۵ باید قبل از سال ۲۰۲۳ وارد مذاکرات با ایران برای رسیدن به توافقی جامع شود. آمریکا و شریکان بین‌المللی باید به دنبال پرداختن به سایر جنبه‌های اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و در تلاش باشند ایران را به پایبندی به تعهدات حقوق بشری‌ بازگردانند.

هیچ‌یک از طرف‌های مشارکت‌کننده در برجام نباید خارج از ساز و کار حل و فصل اختلاف که شرایط آن در بندهای ۳۶ و ۳۷ تشریح شده ادعایی درباره عدم پایبندی اساسی ایران به برجام به شورای امنیت مطرح کند. آمریکا باید همخوان با تعهدات در برجام برای همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌‌ای با ایران معافیت‌ های تحریمی صادر کند.

آمریکا باید فضایی ایجاد کند که در آن نهادها و موسسات مالی بتوانند از معافیت‌های تحریمی موجود برای فروش کالاهای کشاورزی، غذا، دارو و کالاهای پزشکی به ایران استفاده کنند.

بنابراین گزارش، این طرح توسط سناتور ادوارد مارکی تدوین شده و دایان فاینشتاین، کریس ون‌هولن، تامی داکورث و برنارد سندرز دیگر حامیان آن هستند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ