کد خبر: ۱۴۶۵۸۸
۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۳

مذاکره با وزارت اقتصاد برای فروش اموال مازاد بانک‌ها در بورس کالا
رئیس سازمان بورس اعلام کرد:

مذاکره با وزارت اقتصاد برای فروش اموال مازاد بانک‌ها در بورس کالا

رئیس سازمان بورس از مذاکره با معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد برای عرضه اموال مازاد بانک‌ها، زمین و املاک و مستغلات در بورس کالا خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شاپور محمدی در مورد عرضه اموال مازاد بانک‌ها در بورس کالا به ایسنا گفت: معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد با سازمان بورس در مورد عرضه اموال مازاد بانک‌ها، زمین و املاک و مستغلات در بورس کالا مذاکره کرده‌ است .

وی ادامه داد: در خصوص سهام هم مواردی مطرح شد و بانک‌ها می‌توانند سهام را در بورس عرضه کنند و منعی برای آن وجود ندارد و به ساز و کار جدید نیاز ندارد.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی طی سال‌های اخیر بر واگذاری اموال مازاد بانک‌ها و خروج بانک‌های دولتی از بنگاهداری تاکید کرده اما در هیچ دوره‌ای این واگذاری به نقطه موردنظر نرسیده است.

مجلس دی ۹۳ بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را موظف کرد طی سه سال، اموال منقول و غیرمنقول مازاد و سهام تحت تملک را در بنگاه‌هایی که فعالیت غیربانکی دارند، واگذار کنند. بخشی از قانون رفع موانع تولید نیز (مصوب خرداد ۹۴ ) به موضوع فروش اموال مازاد بانک‌ها اختصاص داشت و بسترهای قانونی این طرح را آماده و ضمانت اجرایی قانونی برای انجام این مهم را برای بانک‌ها فراهم کرد.

بر اساس این مصوبه، همه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ملزم شدند سالانه حداقل ۳۳ درصد از اموال اعم از منقول، غیر منقول و سرقفلی را که به تملک آن‌ها و شرکت‌های تابعه آن‌ها درآمده و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مازاد محسوب می‌شود، واگذار کنند.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصادنیز ابتدای خرداد سال جاری در جلسه‌ با مدیران عامل بانک‌های دولتی تاکید کرد برنامه واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها باید تا انتهای سال جاری به سرانجام برسد.

وی از مدیران عامل بانک‌ها خواست برنامه مدون واگذاری‌ها شامل زمان‌بندی و شیوه‌های واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد را به معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی این وزارت‌خانه ارائه دهند. اواخر آذر هم مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد از عرضه املاک مازاد بانک ها در بورس کالا و طی یک ماه آینده خبر داده بود.

عباس مرادپور با بیان اینکه حکم واگذاری املاک مازاد بانک ها، اردیبهشت ۹۴ و در قالب ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید توسط مجلس تصویب شده اعلام کرده بود در حالی طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، مازاد اموال تملیکی بانک‌ها باید حداکثر طی دو سال به فروش برسد که زمینه عرضه املاک مازاد بانک ها از طریق بورس کالا فراهم شده و طی یک ماه آینده عملی می شود. مذاکرات متعددی هم با سازمان بورس انجام شده و انتظار می‌رود طی یک ماه آینده عملی شود.

به گفته وی، این اموال شامل سهام شرکت ها و املاک مازاد بانک ها بوده که باید سالانه ۳۳ درصد به فروش برسند. تا قبل از حضور دژپسند ۸ هزار میلیارد تومان و طی یک سال اخیر ۱۱ هزار میلیارد تومان از اموال هم به فروش رسیده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ