کد خبر: ۱۴۶۶۸۳
۱۰:۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۵

تصمیم مهم دولت به بانک ها ابلاغ شد : کاهش ۱۰ درصدی نسبت مالکانه
توسط بانک مرکزی :

تصمیم مهم دولت به بانک ها ابلاغ شد : کاهش ۱۰ درصدی نسبت مالکانه

بانک مرکزی، مصوبه مهم هیات وزیران در خصوص کاهش نسبت مالکانه از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد را به بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به مدیران عامل بانک های دولتی، غیر دولتی، پست بانک، موسسات اعتباری غیر بانکی و بانک مشترک ایران و ونزوئلا، تصویب‌نامه هیات وزیران درخصوص خروج غیرتورمی از رکود و نسبت مالکانه را ابلاغ کرد.

بر این اساس از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، لزوم تأمین بخشی از منابع مورد نیاز برای تامین مالی موضوع تسهیلات از محل حقوق صاحبان سهام یا به بیان دیگر از محل سرمایه شخصی متقاضی که از آن به‌عنوان نسبت مالکانه ذکر می‌شود از ۲۵ به ۱۵ درصد تغییر می یابد و مواردی که متناسب با نوع فعالیت نیازمند رعایت نسبت مالکانه کمتر از ۱۵ درصد هستند، عنداللزوم پس از بررسی و ارائه پیشنهاد توسط بانک مرکزی و تصویب شورای پول و اعتبار ابلاغ خواهد شد.

براساس این گزارش، نسبت مالکانه که نشان می­ دهد چند درصد از دارایی­ ها از محل حقوق صاحبان سرمایه تأمین شده با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود:

 جمع دارایی­ ها / جمع حقوق صاحبان سرمایه  =  نسبت مالکانه

نسبت مالکانه قدرت مالی واحد تجاری را از نظر طلبکاران ( به خصوص بستانکاران و اعتباردهندگان بلند مدت) مشخص می­ کند و هر چه عدد آن بیشتر باشد بیان­گر آن است که واحد تجاری از استحکام بیشتری برخوردار است.

حاصل جمع نسبت مالکانه و نسبت بدهی همواره برابر با یک است یعنی اگر نسبت مالکانه 70 درست باشد می­ توان نتیجه گرفت نسبت بدهی 30 درصد است.

انتهای پیام
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ