کد خبر: ۱۴۶۷۲۰
۰:۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۶

مشخصات جامع شرکت آماده عرضه اولیه ۱۰ درصدی در فرابورس

مشخصات جامع شرکت آماده عرضه اولیه ۱۰ درصدی در فرابورس

مشخصات جامع شرکت ۶۵ میلیارد تومانی سیمان ساوه که به تازگی در بازار دوم فرابورس درج و آماده عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام شده، بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سیمان ساوه پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از ۲۹ بهمن ماه در گروه سیمان، آهک و گچ به عنوان صد و بیست و پنجمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد تا در صف عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام بایستد.

طبق بررسی های بورس پرس، "ساوه" ۲۶ آذر ۶۷ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و کارخانه سیمان سفید آن ۳ اردیبهشت ۷۵ افتتاح و از اول همان سال مورد بهره برداری قرار گرفت. در حال حاضر سیمان ساوه با ۵۰۵ نیروی انسانی جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سیمان فارس و خوزستان محسوب می شود.

سرمایه اولیه این شرکت در سال ۱۳۶۸ بالغ بر پنج میلیون تومان بود که طی ۱۶ مرحله به ۶۵ میلیارد تومان از محل آورده نقدی سهامداران رسیده و آخرین افزایش سرمایه در سال ۸۵ صورت گرفته است.

موضوع فعالیت

فعالیت اصلی شامل احداث و توسعه و تجهیز کارخانجات تولید سیمان و بهره برداری و فروش محصولات آن، خرید ماشین آلات و لوازم و تجهیزات مورد نیاز و فروش آن و خرید و احداث هر نوع ساختمان یا زمین مورد نیاز شرکت است. ظرفیت تولید کارخانه سیمان سفید روزانه هزار تن است و طرح احداث کارخانه سیمان خاکستری با ظرفیت ۷۲۰۰ تن در روز پس از تصویب توسط سهامداران با استفاده از منابع ارزی در سال ۸۱ و خرید ماشین آلات و اجرای عملیات ساختمانی شروع و به رغم مشکلات اجرایی در تامین منابع مالی این پروژه از خرداد سال ۸۶ رسماً به بهره برداری رسید.

ترکیب سهامداران

فرآیند تولید محصول

محصولات تولیدی از ترکیب خاک، سنگ آهک، سنگ آهن، سنگ پوزولان و سنگ گچ بدست می آید که به شرح زیر وارد خطوط تولید می‌شوند.

خاک آسیاب شده: خاک استخراج شده از معادن شرکت پس از حمل و خردایش توسط نوار نقاله به انبار خاک منتقل می شود.

سنگ آهن خرد شده: سنگ آهن خریداری شده توسط آسیاب سنگ خرد شده و توسط نوار نقاله به وسیله های سنگ آهن انتقال می یابد.

سنگ آهن خرد شده و مخلوط سنگ گچ و آهک آسیاب شده: سنگ آهک استخراج شده از معادن شرکت توسط آسیاب سنگ، خرد شده و بخشی از آن به همراه سنگ خریداری شده به نسبت مساوی در آسیاب خاک خردایش و به سیلوی مخلوط گچ و آهک ریخته و بخش دیگر به سیلوی سنگ آهک منتقل می شود.

مخلوط سنگ گچ و پوزولان آسیاب شده: سنگ پوزولان خریداری شده توسط آسیاب سنگ، خرد شده و به همراه سنگ گچ خریداری شده به نسبت ۴ به ۱ در آسیاب خاک، خردایش و به سیلوی گچ و پوزولان منتقل می‌شود.

کلینکر: بعد از تهیه موارد فوق خاک توسط نوار نقاله از انبار خاک به آسیاب مواد خام انتقال یافته و در طی راه با توجه به نیاز و اعلام مسئولین آزمایشگاه، مقداری سنگ آهک و آهن خرد شده از سیلوها به خاک اضافه شده و به آسیاب مواد خام هدایت می شوند. مواد خام پس از آسیاب به پیش گرم کن و سپس به کوره انتقال می یابند.

محصول کوره کلینگر است که بعد از خنک شدن به وسیله سیستم کولر توسط نوار آموند به انبار کلینکر ریخته می‌شود و سپس به سیلوها منتقل می‌شود. از هر ۱۶۵ تن مواد خام صد تن کلینکر بدست می آید.

سیمان تیپ ۲: برای تولید سیمان تیپ دو ۹۴ درصد کلینکر به همراه ۶ درصد مخلوط گچ و آهک وارد آسیاب سیمان می شود که پس از طی زمان خردایش، سیمان تیپ ۲ تولید و به سیلوها منتقل می شود.

سیمان پوزولانی: برای تولید سیمان پوزولانی ۸۵ درصد کلینکر به همراه ۱۵ درصد مخلوط گچ و بزرگسالان وارد آسیا و سیمان می‌شود که پس از طی زمان خردایش، سیمان پوزولانی تولید و به سیلوها منتقل می شود.

سیمان سفید از ترکیب سنگ آهک، کائولن و گچ به شرح فرایند ذیل تولید می شود:

سنگ آهک و کائولن خریداری شده پس از حمل و خردایش در سنگ شکن به سالن اختلاط ارسال می‌شود. در این مرحله مواد فوق به نسبت ۸۰ درصد آهک و ۲۰ درصد کائولن ترکیب و پس از آسیاب شدن به پودری نرم تبدیل شده که خوراک کوره است. مخلوط در کوره پخته شده و به کلینکر تبدیل می شود.

کلینکر خروجی از کوره بلافاصله از طریق فرآیند غوطه وری در آب خنک شده و رطوبت آن توسط دستگاه خشک کن گرفته و خشک می‌شود. کلینکر خشک شده از طریق نوار نقاله به سیلوی کلینکر انتقال می یابد. با اضافه کردن میزان ۴ درصد گچ به کلینکر تولیدی مرحله قبل و آسیاب مجدد محصول، سیمان سفید حاصل می شود.

مشخصات معادن

عمر معادن بر اساس جمع میزان ذخایر قطعی و احتمالی و بر اساس استخراج سالانه تعیین می‌شود. با توجه به رعایت کلیه قوانین و مقررات و آیین نامه های اجرایی توسط سیمان ساوه، مشکلی در خصوص تمدید پروانه های بهره برداری شرکت را در آینده تهدید نمی کند با این حال جهت جلوگیری از بروز هرگونه ریسک ناشی از عدم تمدید پروانه های بهره برداری، همزمان با برداشت از معادن به خرید مواد اولیه و انبار آن می پردازد.

حقوق و عوارض دولتی معادن با توجه به نرخ اعلام شده و بر مبنای استخراج سالانه محاسبه و از شرکت اخذ می شود. شرکت سیمان ساوه بصورت ماهانه بر مبنای استخراج انجام شده طی ماه ذخیره در حساب ها منظور می کند.

عوامل ریسک

ریسک نوسان نرخ ارز: بر اساس مفاد ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی، مانده بدهی ارزی تسهیلات صندوق ذخیره ارزی به یک فقره وام ریالی تبدیل شده لذا نوسانات نرخ ارز تاثیری بر روی هزینه های مالی شرکت نخواهد داشت. اما با توجه به اینکه بخش عمده لوازم یدکی تجهیزات تولید از محل خرید های خارجی تامین می شود، ریسک نوسانات نرخ ارز از این بابت همچنان پابرجا است.

ریسک کیفیت محصولات: حفظ کیفیت و بهبود آن اولین راهکار جهت نیل به مهم‌ترین راهبردهای شرکت یعنی نفوذ و توسعه بازار و مشتری مداری است.

ریسک قیمت نهاده های تولید: افزایش قیمت حامل های انرژی و هزینه حمل تاثیر زیادی در افزایش بهای تمام شده تولید دارد. هزینه سوخت و برق مصرفی حداکثر تا ۲۰ درصد از کل هزینه های تولید را تشکیل می دهد. در راستای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژی علاوه بر رعایت ساعت اوج مصرف برق، شرکت با مدیریت توقفات، انجام تعمیرات اداری تابستانه بصورت هماهنگ با شرکت برق منطقه از طرح تشویقی عدم مصرف برق یک ماه در تابستان استفاده می‌کند. شرکت در سال ۹۶ بصورت تقریبی دو میلیارد تومان و در سال گذشته بیش از ۴ میلیارد تومان تخفیف در قالب طرح تشویقی تابستان و شرکت برق منطقه اخذ کرده است.

همچنین زمان بندی دور دوم تعمیرات ادواری که منجر به توقف خط تولید می‌شود به نحوی انجام شده که مصادف با فصل زمستان، زمانی که باید از سوخت مازوت به عنوان سوخت جایگزین گاز استفاده کرد، همراه با صرفه جویی در هزینه سوخت مصرفی صورت گیرد.

در خصوص هزینه حمل، فروش سیمان به روش تحویل درب کارخانه صورت می‌گیرد و از تحمیل هزینه‌های اضافی به شرکت جلوگیری و ریسک افزایش نرخ حامل‌های انرژی را به حداقل برساند.

از سوی دیگر با توجه به گستردگی موضوع حامل‌های انرژی و تاثیری که افزایش آن بر سطح عمومی قیمت‌ها دارد باید به تاثیر آن بر کلیه هزینه‌ها نیز پرداخت. در این راستا شرکت با تشکیل کارگروهی به عنوان مدیریت هزینه و کاهش بهای تمام شده به تحلیل عوامل تاثیر گذار و امکان سنجی مدیریت هزینه های مختلف می پردازد. در کنار این کارگروه با تشکیل کارگروه هایی چون مدیریت انرژی و آب و نیز کمیته ریسک بطور مستمر پایش مصارف انرژی، ریسک ها ،چالش ها و تهدیدهای پیش رو انجام می شود.

ریسک کاهش قیمت محصولات: در حال حاضر با توجه به فزونی ظرفیت و تولید سیمان بر تقاضای بازار و رقابت بین تولیدکنندگان، کاهش قیمت فروش( در اثر اعطای تخفیفات به مشتریان) سودآوری شرکت را کاهش داده است.

ریسک کاهش تقاضای بازار: رکود اقتصادی و کاهش تقاضای خرید سیمان در بازارهای داخلی و صادراتی طی سال گذشته نیز ادامه داشت. با توجه به این مسئله به دلیل مدیریت عرضه سیمان و پایبندی نسبی شرکت های سیمانی به نرخ های فروش تعیین شده، سودآوری شرکت در سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ادامه رکود فوق در سال ۹۸ و عدم پایبندی رقبا به تعهدات فی مابین از بابت مقدار سهمیه و رعایت نرخ های تعیین شده، خطر کاهش تقاضای بازار را برای شرکت پررنگ‌تر خواهد کرد.

ریسک عوامل بین المللی و تغییرات مقررات دولتی: جهت صادرات محصول نیاز به تسهیل مقررات دولتی از جمله مقررات گمرکی، حمل و نقل و بندر و مهیا شدن امکانات مناسب جهت صادرات و تعامل با کشورهای منطقه و کاهش عوارض صدور کالای ایرانی به آن کشورها است. نقل و انتقال ارز حاصل از صادرات و ارز مورد نیاز جهت خریدهای خارجی و نیز تبعات خروج آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم های بین المللی پولی و بانکی از این بابت از رسانه‌های مهم شرکت است.

مقایسه عملکرد با رقبای بورسی طی ۲ سال گذشته

هزینه های تولید

سوخت شرکت گاز است و در زمستان بنابر شرایط از مازوت نیز استفاده می شود که شرکت سیمان ساوه در فصل زمستان انجام تعمیرات اساسی را به این دوره منتقل می‌کند و در سوخت مورد نیاز نیز صرفه جویی کند.

سهم سوخت هزینه های شرکت ۱۴ درصد و سهم انرژی ۳۳ درصد و گاز از شرکت گاز و برق مصرفی نیز از توانیر خریداری می شود. با توجه به صورت های مالی سال گذشته افزایش ۱۰۰ درصدی در هزینه انرژی شرکت منجر به کاهش ۱۰ درصدی حاشیه سود می شود.

هزینه حمل شرکت از دو قسمت تشکیل شده بخشی از هزینه که تقریباً ۲ درصد از بهای تمام شده را تشکیل می‌دهد مربوط به حمل مواد اولیه استخراجی از معادن به شرکت است. افزایش هزینه هم در این بخش تاثیر چندانی بر سودآوری شرکت ندارد. قسمت دیگری از هزینه حمل مربوط به حمل محصول برای فروش های صادراتی است که این بخش از هزینه تا ۳۱ شهریور سال جاری بالغ بر ۸.۲ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه قبل با ۵۰۵.۳ میلیون تومان رشد چشمگیری داشته است.

این افزایش عمدتاً به دلیل حمل ۹۹.۹ هزار تن کلینکر خاکستری آلکالی پایین و ۹.۹ هزار تن کلینکر سفید صادراتی با شرایط تحویل در بندر امام است. این هزینه در سال مالی گذشته حدود چهار درصد و در ۳۱ شهریور سال جاری با توجه به افزایش حجم صادرات حدود ۱۲ درصد از سود خالص را تشکیل داده است ولی با توجه به اینکه هزینه های حمل و بارگیری جزء هزینه های توزیع و فروش است، افزایش هزینه حمل منجر به افزایش هزینه های توزیع و فروش می‌شود که افزایش هزینه منجر به افزایش نرخ فروش صادراتی می شود بنابراین اثری بر سود و زیان شرکت نخواهد داشت.

مواد مستقیم خریداری شده

با توجه به میزان تولید واقعی سال گذشته و میانگین تولید پنج سال گذشته در دوایر مختلف تولیدی و ظرفیت از دست رفته در هر یک از این دوایر، میانگین درصد کل هزینه های جذب نشده کلیه دوایر تولیدی کارخانجات سیمان سفید و خاکستری معادل ۵.۶۳ درصد بوده است.

میزان تولید واقعی سیمان خاکستری در دوره های مالی اخیر و پیش بینی سال ۹۸

کارخانه سیمان خاکستری ساوه با ظرفیت روزانه ۷۲۰۰ تن شامل دو خط تولید در یک ظرفیت ۳۶۰۰ تن در روز در مهر سال ۸۶ راه اندازی شده است‌.

میزان تولید واقعی سیمان سفید طی سال های ۹۵ و ۹۷ و پیش بینی سال ۹۸

تولید کلینکر: کارخانه سیمان سفید ساوه با ظرفیت تولید روزانه ۱۰۰۰ تن کلینکر شامل دو خط تولید هر یک به ظرفیت ۵۰۰ تن در روز است به خط یک در اردیبهشت سال ۷۵ و خط دو در مهر سال ۸۱ به بهره‌برداری رسیده است.

نحوه تعیین نرخ پایه فروش

نرخ های پایه فروش سیمان توسط وزارت صنایع و انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تعیین و به شرکت‌های تولید کننده اعلام می‌شود. در سال ۹۸ افزایش نرخ در سیمان خاکستری ۳۷ درصد در سیمان سفید ۳۶ درصد بود.

فهرست مشتریان اصلی

فروش داخلی بیشتر از طریق مشتریان عمده صورت می‌گیرد که ۸۰ درصد محصولات را خریداری می‌کنند. فروش به مشتریان خرد بصورت نقدی انجام می شود در خصوص مشتریان عمده وثیقه های کافی دریافت می شود.

سیاست تقسیم سود

سیاست تقسیم سود در سال های گذشته تقسیم ۹۰ درصد از سود خالص بوده است.

صورت سود و زیان

تسهیلات دریافتنی

تسهیلات مالی به تفکیک نرخ سود و کارمزد

برنامه های آتی

در حال حاضر شرکت هیچ برنامه ای جهت افزایش سرمایه و اجرای طرح‌های توسعه ای ندارد ولی در عین حال برنامه های آتی در حوزه های گسترش بازارهای فروش محصولات و تولید محصولات و شیوه های تامین مالی تدوین شده است.

گسترش بازارهای فروش

به رغم رکود بازار در سال گذشته و پیش بینی ادامه تا پایان سال جاری، شرکت سیمان ساوه مصمم است با استفاده از هرگونه تمهیدات مدیریتی ضمن حفظ بازار فروش فعلی و در صورت امکان گسترش بازارهای صادراتی، نسبت حفظ سهم سود سهامداران اقدام کند. در این رابطه در بودجه سال جاری فروش مقداری ۱.۳ میلیون تن سیمان خاکستری، ۲۱۴.۲ هزار تن سیمان سفید جهت فروش داخلی، ۳۳.۳ هزار تن سیمان سفید، ۱۴.۷ هزار تن کلینکر سفید و ۹۹.۹ هزار تا کلینکر خاکستری جهت صادرات پیش بینی شده است.

تولید محصولات

تولید مقدار ۱.۴ میلیون تن کلینکر خاکستری و ۲۵۵ هزار تن کلینکر سفید پیش بینی شده است. همچنین تولید مقدار ۱.۳ میلیون تن سیمان خاکستری و ۲۴۷.۸ هزار تا سیمان سفید در بودجه سال جاری لحاظ شده است.

شیوه های تامین مالی: تامین مالی عمدتا از محل فروش محصولات انجام خواهد شد.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ