کد خبر: ۱۴۶۸۳۱
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۸

۸ شغل در معرض تهدید ویروس دموکراتی که مسئول و غیرمسئول نمی‌شناسد
گزارش خبرگزاری رسمی دولت از :

۸ شغل در معرض تهدید ویروس دموکراتی که مسئول و غیرمسئول نمی‌شناسد

خبرگزاری رسمی دولت با اعلام اینکه کرونا ، ویروس دموکراتی که مسئول و غیرمسئول نمی‌شناسد ، گزارشی از وضعیت ۸ شغل در معرض تهدید منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ایرنا خبرگزاری دولت در گزارشی با عنوان " کرونا چه مشاغلی را بیشتر تهدید می‌کند؟ " اعلام کرد: این روزها کادر درمانی بیمارستان‌ها، بیشتر از هر شغل دیگری در معرض خطر کرونا هستند. اما آرایشگرها، بانکداران، کارگران ساختمانی و نگهبان‌های اماکن شلوغ، فروشندگان، رانندگان تاکسی و ... نیز در معرض تهدید قرار دارند.

پزشکان، پرستاران و اعضای کادر درمانی

پزشکان، پرستاران و اعضای کادر درمانی، بیشتر از تمام مشاغل دیگر در معرض خطر کرونا هستند. تاکنون گزارش‌های تایید شده‌ای نیز از ابتلای آن‌ها اعلام شده و حتی محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم به دلیل تماس مکرر با بیماران دارای کرونا قرنطینه شد.  با این وجود، بسیاری از پرستاران از نبود امکانات و تجهیزات مراقبت شخصی گلایه دارند.

کارگران ساختمانی

کارگران ساختمانی، صاحبان یکی از شغل‌هایی هستند که در معرض بیشترین خطر انتقال کرونا قرار دارند. هر کدام از آن‌ها نیز به شهرهای مختلفی رفت‌وآمد دارند.

آرایشگرها

صاحبان مشاغل آرایشگاهی، در میان مشاغلی جای می‌گیرند که در معرض بیشترین خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند. هر سالنی نیز راهکار متفاوتی را استفاده کرده است. اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بیشتر سالن‌ها از تعطیلی اجتناب کرده‌اند و کارمندان آن‌ها با رعایت تمام نکات بهداشتی و با وسواس بهداشتی، کار روزمره‌شان را ادامه می‌دهند.

بانکداران

تمام مشاغلی که با ارباب رجوع سر و کار دارند، در معرض خطر کرونا هستند. بانکداران نیز یکی دیگر از این صاحبان مشاغل هستند.

مردی که در یکی از شعبه‌های بانک ملت کار می‌کند، می‌گوید: از روز شنبه تعداد مراجعان حضوری کمتر شده اما باز هم مراجعه خیلی زیاد است. نه اینکه بگویم نمی‌ترسیم اما دستکش و ماسک کافی در اختیار داریم و هر روز به همین شکل کار می‌کنیم. میزها هم مدام ضدعفونی می‌شود.

خانمی نیز که در یکی از شعبه‌های بانک پارسیان کار می‌کند، می‌گوید: سعی می‌کنیم کمترین تماس را با مراجعان داشته باشیم. مراجعه مردم نیز کمتر شده است.

در یکی از شعب بانک ملی، تعداد زیادی از مراجعان منتظر هستند. فقط یک باجه از چهار باجه کار می‌کند. زن جوانی که از انتظارِ بیش از حد خسته شده است، دست به گلایه می‌زند که چرا باجه‌های بیشتری را فعال نمی‌کنید. تحویلدار بانک همانطور که بدون دستکش و ماسک، پول می‌شمارد می‌گوید دو نفر از همکاران کرونا گرفته اند و مرخصی هستند.

یک نفر از مشتریان خطاب به کارمند بانک می‌گوید: چرا نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنید؟ اینطور پیش برود شما هم فردا پس‌فردا کرونا می‌گیرید. کارمند بانک هم می گوید: با دستکش هم نمی‌شود پول شمرد. همین الان هم مردم شاکی هستند. اگر کندتر کار کنیم که دیگه هیچی.

نگهبان‌های اماکن شلوغ

نگهبان مقابل در ورودی باشگاه ورزشی انقلاب که با ماسک و دستکش کارت‌های ورودی اعضا را از پنجره ماشین‌ها از آن‌ها می‌گیرد می‌گوید: از شنبه که وضعیت کرونا وخیم شده، اصلا ندیده‌ام کسی دستکش داشته باشد. فقط بعضی‌ها ماسک می‌زنند. در هر یک ساعت از بیشتر از ۴۰ نفر کارت می‌گیرم و در کارتخوان می‌کشم. نه من، همه نگهبان‌هایی که با مردم سر و کار دارند، می‌ترسند. فکر می‌کنم این دستکش که مجموعه استفاده آن را اجباری کرده، کمک بزرگی باشد.

رانندگان تاکسی

راننده یکی از تاکسی‌های اینترنتی با وسواس مسافری درحال سوار شدن را نگاه می‌کند که  عطسه کوتاهی کرده است . راننده با چهره‌ای مضطرب، ماسک را مرتب می‌کند و می‌گوید:سعی می‌کنم کمتر کار کنم اما زندگی خرج دارد. نمی‌شود هیچ کاری نکرد. بیشتر مسافرها رعایت می‌کنند اما آدم نمی‌داند از ماسک‌دارها بترسد و یا فکر کند شاید مریض هستند یا از آن‌هایی که ماسک نزده‌اند.

در مرکز شهر پیرمردی با ماسک و دستکش لاتکس کنار سمند زرد رنگ ایستاده و منتظر پر شدن جای دو مسافر خالی است تا به راه افتد. می‌گوید: راننده تاکسی‌ها که همیشه در اوج بیماری و آلودگی هستیم. فقط مربوط به الان نیست. مگر آلودگی هوا کم داریم؟ کم رفیق را به خاطر آلودگی هوا از دست نداده‌ایم. کرونا هم مثل همه چیزهای دیگر که بیشتر از همه زورش به ما می‌رسد.

بازاری‌ها

مزون لباسی در شمال تهران، فیلم‌های کوتاهی از نحوه ورود در اینستاگرام منتشر کرده تا خیال مشتری‌ها را راحت کند. زنی پشت میز نشسته و دستگاه تب‌سنج دارد. تب هرکسی را که وارد می‌شود کنترل می‌کند و بعد از استفاده از مواد ضدعفونی دست و ماسک، اجازه ورود می‌دهد.

صاحب مزون می‌گوید: هر روز همه‌جا را ضدعفونی می‌کنیم و کاملا مراقبت می‌کنیم تا خیال مشتری‌ها راحت باشد. خیال ما بیشتر. تعداد مشتری‌ها خیلی زیاد است و از همه جا هم می‌آیند. ویروس خیلی خطرناک است اما همه تلاش‌ را می‌کنیم. نمی‌توانیم کار و زندگی‌ را تعطیل کنیم.

فروشنده‌ای که در فروشگاه لباسی در غرب تهران فعالیت می‌کند، می‌گوید:مشتری‌ها نسبت به ده روز پیش خیلی کمتر شده اما همین تعدادی هم که هر روز وارد فروشگاه می‌شوند، واقعا می‌ترسم.

خانمی نیز که در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای کار می‌کند، می‌گوید:این چند روز مردم برای خرید هم هول شده بودند و ازدحام خیلی زیاد بود. واقعا می‌ترسیدیم. ولی خب چه کار کنیم؟ نمی‌توانیم سر کار نیاییم. ماسک و دستکش داریم، ولی مگر چقدر می‌تواند در طول روز با این همه هجوم مردم از ما مراقبت کند؟

به قول ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت که با انتشار تصویری از ابتلا به کرونا خبر داده این ویروس دموکرات است و مسوول و غیرمسوول نمی‌شناسد اما بعضی شغل‌ها را بیشتر تهدید می‌کند. پزشکان، پرستاران، بانکداران، کارگران ساختمانی، آرایشگران، نگهبانان اماکن شلوغ، فروشندگان.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ