کد خبر: ۱۴۷۶۹۵
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱/۵

سه نتیجه سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و عدم پذیرش پیام ترامپ

سه نتیجه سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و عدم پذیرش پیام ترامپ

سه پیامد مهم سفر نخست وزیر ژاپن به تهران پس از ۴۰ سال به ایران و اعلام پیام ترامپ به رهبری برای مذاکره با ایران بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایسنا، ۲۲ خرداد سال قبل بود که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران آمد. این سفر از سه جنبه اهمیت داشت.

اول اینکه بعد از حدود ۴۰ سال بالاترین مقام اجرایی ژاپن به ایران سفر می کرد. دوم اینکه این کشور یکی از خریداران عمده نفت ایران بود و در شرایط تحریم‌های نفتی آمریکا برای ایران از دست ندادن این مشتری مهم بود. سومین و شاید مهمترین عامل اهمیت این سفر این بود که رسانه ‌ها اعلام کردند شینزو آبه پیام ترامپ برای مذاکره با ایران را به تهران می برد.

این سه عامل سفر آبه را حساس کرده بود به گونه ای که جامعه با حساسیت، دقت زیاد و تعجب‌آوری اخبار سفر نخست وزیر ژاپن را دنبال می کرد و امیدوار بود سفر وی دستاوردهای اقتصادی مهمی برای ایران داشته باشد. البته برای کارشناسان سیاست خارجی تقریبا نتایج میانجی گری آبه مشخص بود. وی ۲۲ خرداد با روحانی و ۲۳ خرداد با رهبری دیدار کرد. تحلیل‌ ها درباره رد درخواست مذاکره ترامپ از سوی ایران درست بود و رهبر ایران ترامپ را شایسته مبادله پیام ندانست.

آبه در ابتدای دیدار با آیت الله خامنه‌ای خطاب به رهبر انقلاب گفت: قصد دارم پیام ترامپ را به جنابعالی برسانم که رهبری هم خطاب به وی بیان کرد در حسن‌نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما درخصوص آنچه از ترامپ نقل کردید، شخص وی را شایسته ‌مبادله ‌هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم ندارم و نخواهم داد. ایران به مدت پنج شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱+۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه رسید اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده، مذاکره کند؟

در این روز اتفاق مهم دیگری رخ داد. همزمان با دیدار آبه و رهبری، دو نفتکش در دریای عمان و در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک دچار حادثه شدند. این دو نفتکش در حال انتقال نفت به ژاپن بودند که انفجار و آتش‌سوزی در آنها رخ داد. بلافاصله سیاست خارجی ایران نگرانی را از این حادثه اعلام کرد. ظریف حادثه برای نفتکش‌ها در دریای عمان را مشکوک دانست. آمریکا و انگلیس ایران را متهم کردند. روسیه گفت مدرکی علیه ایران در دست نیست. مواضع انگلیس هم با حمایت اتحادیه اروپا همراه نشد.

ماجرای نفتکش‌ها ادامه دار بود. در همین مدت یک نفتکش دیگر ایران در مصر توقیف شده بود. دو کشتی حمل ذرت هم در برزیل به دلیل تحریم‌ سوخت علیه ایران متوقف مانده بود. کشتی Happiness یک به دلیل نقص فنی در جده پهلو گرفته بود اما عربستان پس از رفع نقص این کشتی، اجازه حرکت به آن نمی‌داد.

روز ۱۳ تیر تفنگداران انگلیسی در جبل الطارق نفتکش GRACE یک که حامل دو میلیون تن نفت ایران بود را توقیف کردند. آنها مدعی بودند مقصد این نفتکش پالایشگاه بانیاس سوریه است و چون سوریه در تحریم اتحادیه اروپا است، GRACE یک توقیف شده است. ایران ادعای انگلیس‌ را رد کرد. همزمان مذاکرات با دولت انگلیس برای رفع توقیف این کشتی آغاز شد اما نتیجه‌ای حاصل نشد. رهبر انقلاب ۲۵ تیر این اقدام انگلیس را دزدی دریایی نامید و گفت عناصر مؤمن ایران این کارها را بی‌جواب نمی‌گذارند و درفرصت و جای مناسب پاسخ خواهند داد.

سه روز بعد یعنی ۲۸ تیر یک فروند نفتکش انگلیسی با نام stenaimpero هنگام عبور از تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران توقیف شد.بعد از اقدام ایران برای توقیف stenaimpero یک، Happiness به ایران بازگشت. سپاه پاسداران همچنین چندین شناور دیگر که در خلیج فارس در حال قاچاق سوخت بودند را توقیف کرد. این اتفاقات هزینه بیمه نفتکش‌ها در خلیج فارس را به ده برابر رساند.

سرانجام GRACE یک ۲۴ مرداد با رای دیوان عالی جبل‌الطارق آزاد شد اما پرچم ایران جایگزین پرچم پاناما بر روی نفتکش شد و نام آن هم به آدریان دریا تغییر کرد. هر چند آمریکا تمام تلاش را به کار بست تا این نفتکش ‌آزاد نشود و حتی دادگاهی درآمریکا پس از آزادی این کشتی از سوی دولت جبل‌الطارق حکم توقیف آن‌ را صادر کرد. دولت عراق اعلام کرد نقش میانجی برای حل این مساله داشته است. ایران هم  پس از مدتی Stenaimpero  را آزاد کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ