کد خبر: ۱۴۷۷۱۸
۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۱/۶

۱۷ پیشنهاد بهداشتی و معیشتی برای حمایت از اقشار ضعیف در برابر کرونا
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد :

۱۷ پیشنهاد بهداشتی و معیشتی برای حمایت از اقشار ضعیف در برابر کرونا

مرکز پژوهش‌های مجلس با هدف حمایت از اقشار ضعیف و محروم در برابر کرونا ۱۷ پیشنهاد در دو محور اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه ، حمایتی و معیشتی ارایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با عنوان "درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (7) چالش ها و راهکارهای حمایت از اقشار ضعیف و محروم جامعه"، اعلام کرد: رجوع به تجارب تاریخی گویای آن است که گروه‌ های حاشیه‌ای و محروم جامعه و آنان که از توان و قدرت اقتصادی و اجتماعی کمتری برخوردار بوده‌اند، بیشترین آسیب را از بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و بیماری‌های همه‌گیر متحمل شده‌اند.

افزون بر این، تحقیقات پزشکی و اجتماعی کشورهای مختلف نشان داده به‌واسطه سبک زندگی طبقات اجتماعی پایین و حاشیه‌ای، قدرت انتشار و اثر گذاری بیماری‌ها در میان این طبقات بسیار بیشتر است. ازاین رو در مواقع شیوع بیماری‌های همه‌گیر همانند وضعیت کنونی اخذ تدابیر حمایتی و مراقبتی توسط دولت‌ها جهت حمایت و مراقبت ویژه از گروه‌های محروم و آسیب‌پذیر جامعه در مقابل اپیدمی لازم و ضروری است.

راهکارها و اقدامات لازم جهت حمایت از اقشار ضعیف و محرومان جامعه در مقابل ویروس کرونا در سطح اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه و اقدامات حمایتی به شرح زیر است:

الف) اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه

1 .تسریع در فرایند تصمیم‌گیری درخصوص شناسایی و اولویت‌بندی شهرها، محلات فقیرنشین و مناطق حاشیه شهرها و کلان‌شهرها از حیث میزان آلودگی به کرونا و اتخاذ تصمیمات متناسب با هر منطقه برای ارائه خدمات حمایتی و بهداشتی .

2 .تهیه ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده توسط وزارت بهداشت و توزیع با هماهنگی یا همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان‌های بهزیستی و... .

3 .استفاده از منابع و امکانات شهرداری ها و نیروهای مسلح جهت ضدعفونی و گندزدایی مستمر منازل، معابر، کارگاه های صنعتی و انبارها .

4 .گسترش پوشش خدمات شهری به مناطق مسکونی خارج از محدوده خدمات‌رسانی شهرداری ها و نیز بهبود مدیریت پسماند در مناطق حاد و بحرانی

5 .استقرار تیم‌های پزشکی تشخیص علائم کرونا در مبادی و نقاط پُررفت و آمد محلات فقیرنشین و حاشیه شهرها با هدف شناسایی زود هنگام موارد مشکوک و ارجاع به مراکز تشخیص درمان .

6 .استفاده از ظرفیت رسانه‌ای جهت توجیه و ترغیب خانواده‌ها مبنی بر قرار دادن ماسک و دستکش‌های استفاده شده در کیسه‌های زباله جداگانه و انتقال آنها در ساعات مقرر به سطل‌های زباله داخل خیابان.

7 . آموزش خودمراقبتی و بهداشت فردی مکرر توسط نهادهای رسمی ذیربط، سازمانهای مردم‌نهاد و گروه های جهادی و داوطلبانه.

8 .حضور پزشک در گرم خانه‌ها و سامان سراها و ویزیت روزانه و بررسی سلامت مددجویان و مددکاران در مراکز نگهداری ، گندزدایی لباس ها، وسایل شخصی مددجویان .

9 .تجهیز تمام گرمخانه‌ها و سامانسراها به امکانات و مواد ضدعفونی‌کننده .

10 .شناسایی و جمع‌آوری و تحویل افراد آسیب‌پذیر و آسیب‌دیده (کارتن‌خوابها، زباله‌گردها، کودکان کار و خیابان) به مجتمع‌ها، گرمخانه‌ها و سامانسراها توسط شهرداریها با همکاری نیروی انتظامی .

11 .تخصیص موقت سالن‌ها و اماکن ورزشی وزارت ورزش و انبارها و سوله‌های سازمان مدیریت بحران برای جمع‌آوری و ساماندهی افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب و نیز کاهش جمعیت گرمخانه‌ها .

12 .استفاده از ظرفیت سازمان امور اجتماعی در سطح ملی و مدیر کل امور اجتماعی استانداری‌ها در سطح استان‌ها .

ب) اقدامات حمایتی و معیشتی

1 .پرهیز از ترویج رویکردهای خودمراقبتی صرف و استفاده همزمان از ظرفیت های فرهنگی، نخبگانی و رسانه ای جهت تقویت حس نوع‌دوستی و پذیرش مسئولیت اجتماعی در قبال اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر در برابر ویروس کرونا.

2 .پرداخت یارانه هدفمند به طبقات بی‌درآمد و کم‌درآمد با اولویت خانوارهای تحت نهادهای حمایتی، زنان سرپرست خانوار و افرادی که تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی و درمانی نیستند.

3 .پرداخت کمک‌هزینه معیشتی به‌صورت تجمعی به سرپرستان خانوارهای کم‌درآمدی که تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی و درمانی نیستند و به‌واسطه ابتلا به ویروس کرونا، به‌طور موقت از صحنه کار و فعالیت اقتصادی دور مانده‌اند.

4 .ایجاد و معرفی حسابی مشخص و متمرکز جهت جمع‌سپاری کمک های مردمی جهت پرداخت به نیازمندان و کارگران کم‌درآمدی که از کار بیکار شده و اندوخته خاصی هم جهت تأمین معیشت خانواده و مدیریت زندگی خود ندارند. این امر می‌تواند توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک مرکزی، صداوسیما و قوه قضائیه زمینه‌سازی و تسهیل شود.

5 .استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها جهت حمایت مادی و معنوی از اقشار ضعیف و گروه های آسیب‌پذیر .

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ