کد خبر: ۱۴۷۹۵۴
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۱/۱۴

نکات وزارت ارتباطات درباره سرقت اطلاعاتی چندین میلیون‌ ایرانی

نکات وزارت ارتباطات درباره سرقت اطلاعاتی چندین میلیون‌ ایرانی

مرکز ماهر وزارت ارتباطات درباره سرقت اطلاعات چندین میلیون ایرانی در تلگرام با صدور بیانیه ایی ، نکاتی را مطرح کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اعلام سرقت اطلاعات حدود 15 میلیون ایرانی ، مرکز ماهر وزارت ارتباطات (مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای ) با صدور بیانیه ایی اعلام کرد: با توجه به گسترش استفاده از فناوری اطلاعات در دوران کرونا و همچنین در ادامه درز گسترده و تأسف‌ بار اطلاعات کاربران و شهروندان ایرانی و نقض حریم خصوصی آن‌ها که متأسفانه تاکنون بار‌ها اتفاق افتاده در این ایام نیز بانک اطلاعاتی حاوی اطلاعات میلیون‌ها کاربر ایرانی تلگرام و سپس حجم بزرگی از کاربران یکی از بازار‌های ایرانی نرم‌افزار‌های آیفون افشا شده و در فضای مجازی درحال فروش است.

این موضوع و امثال آن علاوه بر نقض حریم خصوصی شهروندان، منجر به بروز تهدیدات مختلفی علیه افراد، سازمان‌ها، کسب و کار‌ها و … می‌شود.

در این رابطه نکات زیر لازم به توضیح است:

۱.  منشأ مشترک اتفاقات اخیر، وجود بانک‌های اطلاعات کاملاً حفاظت نشده یا دارای حفاظت خیلی ضعیف در سطح اینترنت است که باعث می‌شود افراد سوءاستفاه‌گر بتوانند به راحتی به این بانک‌ها دسترسی پیدا کرده و باعث بروز مشکلات جدی برای مردم و کسب و کار‌ها شوند.

این نوع از سهل‌انگاری‌ها به دلیل پیامد‌های گسترده‌، قابل چشم‌پوشی نیست و لازم است تا جدی‌تر از گذشته مورد توجه قرار گیرند.

متأسفانه علیرغم هشدار‌های متعدد مرکز ماهر در زمینه وجود این بانک‌ها در اینترنت که در گذشته به صاحبان آن‌ها و همچنین سایر مبادی قانونی مرتبط اطلاع داده می‌شد، برخی از این بانک‌ها با سهل‌انگاری نسبت به این هشدار‌ها باعث مشکلات این ایام شده‌اند.

۲. با توجه به شرایط حساس کنونی و افزایش استفاده از فضای مجازی و فناوری اطلاعات در دوران شیوع کرونا، مرکز ماهر بر اساس مسئولیت اجتماعی و فراتر از مسئولیت‌هایی که در قانون بر عهده آن گذاشته شده است، دور جدید رصد‌های خود را جهت کشف بانک‌های اطلاعاتی باز (حفاظت نشده) از ۱۲ فروردین آغاز کرده که تمام پلتفرم‌های اصلی بانک اطلاعاتی اعم از انواع مبتنی بر SQL یا NoSQL را در بر خواهد گرفت.

بر این اساس تمام بانک‌های اطلاعاتی که فاقد امنیت لازم باشند و در این رصد‌ها شناسایی شوند به صورت آنی به صورت عمومی یا به صورت اختصاصی به صاحبان آن‌ها (در صورت قابل شناسایی بودن) هشدار داده خواهد شد.

از آن‌جایی که حفاظت از داده‌های شهروندان یک وظیفه ملی است؛ لذا لازم است تا در صورتی که ظرف مدت ۴۸ ساعت در رصد مجدد همچنان مشکل به قوت خود باقی باشد به منظور حفظ داده‌های شهروندان و حفاظت از حریم خصوص شهروندان اقدام به معرفی به مراجع قضائی کنیم. (به منظور دریافت هشدار‌ها می‌توانید در سامانه IranNoafarin.ir اطلاعات را ثبت کنید.)

همچنین بر اساس نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی، پیشگیری و مقابله با حوادث سایبری، تقسیم کار ملی شده و حملات و نقض‌های امنیتی زیرساخت‌های حیاتی کشور مانند حوزه‌های مالی و بانکی، انرژی، حمل و نقل، ثبت احوال و … به مرکز راهبردی افتا ریاست جمهوری سپرده شده است.

بر اساس همین مصوبه، مقابله با حوادث و حملات در حوزه شهروندان و کسب و کار‌های خصوصی (شامل داده‌های مربوط به اپلیکیشن‌ها و بانک‌های داده غیردولتی) به پلیس فتا سپرده شده و مسئولیت حوادث و حملات سایبری بخش‌های غیرحساس دولتی نیز بر عهده وزارت ارتباطات و مرکز ماهر قرار دارد.

اما در این موقعیت حساس و بنا به ضرورت این ایام، همکاری و همدلی با سایر نهاد‌های مسئول را که همواره جزو وظایف خود دانسته‌ایم ما را بر آن داشت تا فراتر از تقسیم کار ملی، توان خود را در مرکز ماهر در جهت منافع عمومی کشور به کار گیریم.

ان‌شاالله بتوانیم در سایه همکاری و همدلی همه نهاد‌های مسئول در امنیت سایبری کشور، اقدامات ضروری و مناسب را در راستای رسیدن به سطح مطلوب امنیت سایبری در گستره ملی، شناسایی، برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

در انتها امید می‌رود صاحبان بانک‌های اطلاعاتی که داده‌ها و اطلاعات شخصی مردم به صورت امانت در اختیار آن‌ها است نسبت به حفظ این امانت و حریم خصوصی شهروندان هم بر اساس قانون و هم بر اساس مسئولیت اجتماعی، حساسیت لازم را داشته باشند و در این راه هشدار‌های اعلام‌شده را جدی تلقی کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ