کد خبر: ۱۴۸۱۴۴
۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۱/۱۹

عرضه ۳۰ هزار میلیاردی سهام در بورس/ هر کد دو میلیون تومان / بازار حباب ندارد
وزیر اقتصاد اعلام کرد :

عرضه ۳۰ هزار میلیاردی سهام در بورس/ هر کد دو میلیون تومان / بازار حباب ندارد

وزیر اقتصاد از شروع عرضه های اولیه سهام دولتی در بورس با ۳۰ هزار میلیارد تومان و از نیمه اردیبشهت خبر داد و با اعلام اثر عرضه سهام دولتی گفت: بازار سهام حباب ندارد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فرهاد دژپسند با اعلام اینکه ۱۵ درصد تولید از ناخالص داخلی بر اثر کرونا ویروس متضرر شده در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: دولت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارات ناشی از کرونا اختصاص داده که ۷۵ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات مستقیم بزودی پرداخت می شود .

سال گذشته روند چند ساله کاهش رتبه اقتصادی ایران متوقف و سیر صعودی شروع شد و که در صورت انعکاس اقدامات اقتصادی سال قبل ، وضعیت اقتصادی سال جدید بهتر خواهد بود .

در سال جدید اقداماتی مانند تشکیل دادگاه تجاری با هدف تسهیل و تسریع در رسیدگی به امور اقتصادی، دارایی و مالی ، ایجاد پنجره واحد فیزیکی و مجازی در حوزه اقتصاد ، تسریع در انجام امور مالیاتی و مفاصاحساب‌ها از طریق دفترخانه ها ، بهبود رتبه در تجارت فرامرزی و... انجام خواهد شد .

عرضه های اولیه سهام دولتی در بورس با 30 هزار میلیارد تومان

بورس هم در حالی شاهد عرضه‌های اولیه شرکت‌های دولتی خواهد بود که در شرایط فعلی، امکان هر تغییر و تحولی در واگذاری شرکت‌ها و دارایی‌های دولتی اعم از شرکت و سهام وجود دارد و قرار است از ساز و کار بورس و عرضه سهام یا واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ( ETF ) استفاده شود. زیرا عرضه و فروش در بورس از شفافیت کافی برخوردار است.

هدف اصلی واگذاری ها هم مردمی کردن اقتصاد بوده و برآورد می شود ۳۰ هزار میلیارد تومان سهام و دارایی واگذار شود .

دو روش واگذاری سهام و تخصیص با تخفیف دو میلیون تومانی به هر کد ملی 

بنابراین ۹ شرکت در صنایع واسطه گری مالی (بانک‌ها و بیمه ها) ، فلزی و معدنی و پالایشی از اولین موارد واگذاری‌ها در بورس خواهند بود که به صورت فراگیر و در دو گروه با تخفیف ۲۰ و ۲۵ درصدی برای سهم اولی‌ها و با سقف خرید هر کد ملی ، دو میلیون تومان انجام خواهد شد .

روش دیگر واگذاری سهام شرکت های دولتی در بورس و فرابورس هم ثبت سفارش (Book Building) و به صورت سبد سهام انجام می‌شود و انتظار می رود تا ۱۵ اردیبهشت ، اولین فراخوان جهت عرضه منتشر شود .

اثر عرضه سهام دولتی بر بورس / بازار حباب ندارد

عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس اگر تأییدی بر شاخص بازار نداشته باشد حتماً عمق بازار را زیاد خواهد کرد. در سال جهش تولید می توان با اعمال عرضه‌های دولتی ، جذابیت بازار سرمایه را حفظ و عمق بازار را بیشتر کرد و گامی موثر در تأمین مالی اقتصاد برداشت .

در این میان طبق گزارش سازمان بورس، وجود حباب کلی در بورس تأیید نشده هرچند ممکن است برخی سهام و صنایع دارای حباب باشند .‌ بنابراین به سهامداران توصیه می‌شود با مطالعه و مشورت وارد بازار سهام شوند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ