کد خبر: ۱۴۸۱۸۵
۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱/۲۰

انتقاد از مشکلات هسته معاملات و محدودیت‌ جدید تازه‌واردان
کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد:

انتقاد از مشکلات هسته معاملات و محدودیت‌ جدید تازه‌واردان

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مشکلات متعدد هسته معاملات و سردرگمی سهامداران گفت: این مشکل فنی بوده و سازمان نباید هر روز با محدودیت تازه، جریان ورود نقدینگی به بازار را محدود کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدهادی بحرالعلوم با اشاره به مشکلات هسته معاملات و اعتراض سهامداران و اقدامات سازمان بورس برای حل این مشکل به مهر گفت: اگر اعتقاد داشته باشیم که بالاخره باید فرهنگ سهامداری در جامعه گسترش پیدا کند، چاره‌ای جز این وجود ندارد که این مسیر را برای عموم مردم باز نگاه داریم به خصوص اینکه بازار سرمایه همواره به عنوان یکی از مظاهر اقتصادهای رو به توسعه بشمار می‌رود و نمی‌شود این اصل را قبول داشت اما هر روز با اقدام خارج از قاعده این مسیر را محدود کرد. این طور بازار سرمایه را به یک شیر بی یال و دم تبدیل خواهیم کرد.

وی افزود: اگر یک ابزار برای رشد و رونق بازار سرمایه و حضور حداکثری سهامداران وجود دارد باید لوازم توسعه و ارتقای این ابزار را هم مهیا کنیم و بپذیریم ورود و خروج سرمایه به بازار یک اصل بدیهی است نه اینکه برای حل مشکل سامانه معاملات برای ورود افراد به بازار سرمایه گیت قرار داده و با نگاه سوسیالیستی پشت کانتر نظام سرمایه‌داری بایستیم.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در همه جای دنیا زمان‌هایی که نیاز است دولت‌ها در اقتصاد دخالت می‌کنند ولی اینکه بخواهیم برخی افراد را از دریافت خدمات از بازار سرمایه محروم کنیم در هیچ کشوری به چشم نمی‌خورد. اما سازمان بورس برای حل مشکل سامانه معاملات تصویب کرده تا هر کسی که کد معاملاتی می‌گیرد تا یک ماه پس از آن حق معامله نداشته باشد. این محدودیت حتی اگر موقت و برای گذر از مشکل فعلی سامانه هم باشد، اقدام درستی نیست.

بحرالعلوم ادامه داد: برخی سهامداران از وضعیت هسته معاملات و سامانه‌ها نگران هستند. این یک واقعیت است که بدلیل تحریم ، امکان به روزرسانی سامانه از سوی سازمان بورس وجود ندارد و همین مسئله خدمات و فعالیت سامانه را با مشکلاتی مواجه کرده است. علی رغم این نقیصه نمی‌توان با دستورالعمل و آئین نامه بصورت دستوری این نقیصه‌ها را برطرف کرد. این مشکلات باید در حوزه فناوری اطلاعات با کمک متخصصان حل شود.

وی عنوان کرد: درست است که ارتقای سامانه‌های بورسی دنیا در انحصار شرکت های انگشت شماری است و به دلیل تحریم، امکان استفاده از خدمات نیست اما نباید از ساز و کارهای دستوری و مداخله‌گرایانه در مدت زمان طولانی استفاده کرد. هفته گذشته اعلام شد هر کد می‌تواند ۴۵ درصد دارایی خرید اعتباری کند اما دو روز قبل اعلام شد این عدد به ۳۵ درصد دارایی تقلیل یافته که این امر نشان می‌دهد در تصمیم‌گیری‌ها انسجام وجود ندارد. اگر براساس تحلیل، تصمیم گرفته‌ایم نباید هیجانی و لحظه‌ای تصمیم دیگری بگیریم و وقتی می‌بینیم حجم افسارگسیخته‌ای از منابع به بورس آمده برای کنترل آن از هر ابزاری استفاده کنیم.

کارشناس بازار سرمایه با طرح این سوال حجم وحشتناک نقدینگی اگر به بورس نیاید، کجا برود؟! گفت: اکنون که شاخص بالا می‌رود برخی وجود حباب را مطرح می‌کنند اما با توجه به تطبیق قیمت ارز با وضعیت شرکت ها، حباب خاصی مشاهده نمی‌شود. به هر حال در شرایط خاص کنونی چاره‌ای نداریم جز اینکه نقدینگی مردم را در بازار سرمایه پذیرا باشیم و هر روز با یک تصمیم تازه برای سهامداران محدودیت ایجاد نکنیم.

بحرالعلوم تاکید کرد: اینکه نگران هستیم سامانه زیر بار تقاضاها دچار مشکل شود را باید با راهکاری فنی برطرف کرد و نباید به دلیل یک مشکل فنی، قشری از جامعه را از ورود به بازار سهام محروم و برای ورود سرمایه، محدودیت ایجاد کرد. این معقول است که حجم سفارش گذاری به جای ۱۰۰ هزار تومان رقم بالاتری باشد و این تصمیم خوبی است که کسی را از حق شهروندی برای سرمایه گذاری محروم نمی‌کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» ناشناس | ساعت ۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۱/۲۰
0
0
پاسخ
اگه اعتقاد به حق الناس وجود داشته باشه خیلی از مشکلات حل میشه
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ