کد خبر: ۱۵۵۱۳۴
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۴/۱۰

برنامه عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه هلدینگ رازی در بورس
مدیرعامل خبر داد:

برنامه عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه هلدینگ رازی در بورس

مدیرعامل هلدینگ صنعتی رازی با اشاره به دلایل تنوع محصولات و چالش های تامین مواد اولیه و تولید از برنامه عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه در بورس و پیگیری تکمیل پروژه‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جلال امانی درخصوص دلایل تنوع محصولات مجموعه به دنیای اقتصاد گفت: این تنوع فعالیت ناشی از تصمیمات استراتژیک و اجرای راهبردهای مدیریتی حاصل‌شده است. در حقیقت سه گروه اصلی کسب‌وکار در گروه رازی وجود دارد که اغلب در راستای زنجیره تامین شرکت‌های گروه پیوستگی‌های نسبی دارند. صنعت تایر، صنعت تولید چسب و مواد شیمیایی در کنار تولید مظروف بهداشتی (تیوب‌های آلومینیومی و لمینت) سه گروه اصلی کسب‌وکار گروه را تشکیل می‌دهند البته به‌طور طبیعی بیشتر تمرکز مدیریت گروه بر تایر است.

وی افزود: پس از شکل‌گیری هلدینگ با توجه به ایجاد یک هسته حرفه‌ای در موضوع مدیریت منابع مالی، برنامه‌های ویژه‌ای همچون عرضه سهام شرکت‌ های ارزشمند گروه در بورس در دستور کار قرار گرفته و بهترین مثال آن نیز عرضه یزد تایر در بهار سال‌جاری است. طبق برنامه هلدینگ رازی در سال‌ جاری عرضه دو شرکت دیگر نیز در دستور کار است که با طی فرآیندهای مربوطه، تحقق این برنامه‌ها میسر می‌شود. در مورد سایر شرکت‌ها نیز توسعه و تکمیل زیرساخت‌های تطبیقی در دست انجام است که به‌تدریج برنامه‌های مرتبط باعرضه آنان نیز اعلام خواهد شد.

شرکت‌های صادراتی گروه رازی

این مقام مسئول ادامه داد: شرکت‌های یزد تایر، آرتاویل تایر، شیمیایی رازی و کربن سیمرغ در سبد فروش همواره سهم صادراتی داشته‌اند که البته صادرات به دلیل برخی موارد همچون قانون منع صادرات در تایر، کاهش قیمت جهانی در بخش دوده و بالا رفتن قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی به دلیل افزایش نرخ ارز مواد اولیه موردنیاز با کاهش مواجه شده است. تقریبا تمام محصولات شرکت‌های هلدینگ رازی از قابلیت صادراتی برخوردارند و البته این امر تابع پوشش نیازهای داخل و سپس صادرات خواهد بود. طبیعتا در مسیر صادرات و در عرصه بازارهای بین‌المللی رقابت در قیمت، کیفیت، زمان تحویل و خدمات پس از فروش است.

تامین مواد اولیه و چالش‌های تولید

امانی عنوان کرد: تامین مواد اولیه ازجمله دشواری‌های اغلب شرکت‌های صنعت تایر است. مهم‌ترین ماده اولیه وارداتی این صنعت کائوچوی طبیعی است که ناگزیر باید از مبادی خاص از کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون مالزی، ویتنام و... تامین شود. مشکلات ناشی از تحریم در بخش انتقال ارز و ضعف در امکان بهره‌گیری از اعتبارات اسنادی عموما تولیدکنندگان را در موضع ضعف در برابر تامین‌کنندگان قرار داده و هزینه‌های انتقال ارز تاثیر قابل‌توجهی بر قیمت تمام‌شده محصولات خواهند داشت.

به گفته وی، نکته قابل‌توجه دیگر در حوزه واردات مواد اولیه تاخیرهای حمل ناشی از محدودیت‌های تامین ارز است که در برخی موارد شرکت‌ها را مجبور به کاهش تولید می‌کند. البته تمام تلاش هلدینگ رازی و شرکت‌های زیرمجموعه اجتناب از عدم توقف یا کاهش تولید ناشی از این امر بوده که خوشبختانه  عملکرد مطلوبی در سال گذشته حاصل‌شده است. بیش از ۳۰ درصد تایر از کائوچوی طبیعی تشکیل می‌شود و این ماده لاجرم وارداتی است. بطور طبیعی شرکت‌های تایرساز هلدینگ رازی همچون سایر تولیدکنندگان تایر با این چالش مواجه هستند.

مدیرعامل هلدینگ رازی توضیح داد: در مورد سایر شرکت‌ها همچون شیمیایی رازی، نخ تایر و جام دارو هم مواد اولیه وارداتی با چالشی مشابه مواجه است اما بیشترین اثر چالش ارزی بر بخش تولید تایر خواهد بود. این امر با تغییر مبنای ارز موردنیاز در واردات مواد اولیه تایر به ارز نیما در سال جدید بسیار تشدید شده و تاثیر آن بر قیمت تمام‌شده تایر قابل‌توجه است. با در نظر داشتن احتمال نوسان ارزی در سال‌جاری که در روزهای اخیر نیز بطور مشخص نمود داشته، شرکت‌های فعال در صنعت تایر با چالش افزایش قیمت تمام‌شده مواجه بوده و خواهند بود. البته به‌موازات تغییر مبنای ارز مربوطه اقدامات لازم در خصوص اخذ مجوز افزایش قیمت از سازمان حمایت معمول شده و نتایج خوبی محقق شده است.

برنامه‌های توسعه‌ای رازی در سال ۹۹

امانی با بیان اینکه مهم‌ترین برنامه‌های توسعه هلدینگ رازی در سال ۹۹ در دو بخش قابل‌طرح است،گفت: در بخش اول تکمیل سازوکار هلدینگی در قالب اصلاح ساختار سرمایه هلدینگ و شرکت‌های سرمایه‌پذیر آن و آماده‌سازی شرکت‌های سرمایه‌پذیر برای عرضه در بورس که امید می‌رود سهام شرکت‌های کربن سیمرغ و شیمیایی رازی تا پایان سال در بورس عرضه شود و برای مابقی شرکت‌ها نیز طی سال آتی اقدامات مقتضی انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در بخش دوم پیگیری تکمیل پروژه‌های توسعه شرکت‌های سرمایه‌پذیر در دستور کار قرار دارد از جمله این طرح‌ها تکمیل طرح TBR در شرکت آرتاویل باهدف خودکفایی در تولید تایرهای اتوبوسی و کامیونی، افزایش ظرفیت شرکت یزد تایر در بخش رادیال به  ۴۰ هزار تن، احداث کارخانه تولید تایر و تیوب موتورسیکلت و دوچرخه در استان یزد، تکمیل پروژه  افزایش ظرفیت به دو برابر در تاب و بافت شرکت نخ تایر تاکستان، تکمیل پروژه‌های توسعه کیفیت در شرکت جام دارو و تکمیل پروژه‌های تولید چسب ماتیکی و هات ملت در شرکت شیمیایی رازی هستند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ