کد خبر: ۱۵۵۱۶۲
۱۶:۴ - ۱۳۹۹/۴/۱۰

بانک ها نقشی در نوسان قیمت سکه ندارند / لزوم حمایت ویژه بانک مرکزی
مدیر مالی بانک دولتی :

بانک ها نقشی در نوسان قیمت سکه ندارند / لزوم حمایت ویژه بانک مرکزی

مدیر مالی بانک رفاه کارگران درخصوص عدم نقش بانک ها در رشد قیمت سکه و لزوم حمایت ویژه بانک مرکزی از معاملات گواهی سپرده کالایی توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حمید سیدی با اشاره به اینکه بانک رفاه به عنوان اولین خزانه معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا پذیرفته شده، گفت: بانک رفاه بیشترین ظرفیت خزانه نگهداری سکه طلا برای صدور گواهی سپرده سکه را در اختیار دارد اما در طول این سنوات حتی یک گواهی سپرده نیز خرید و فروش نکرده و انجام این معاملات جزو سیاست های مجموعه هم نبوده و نیست.

چه افرادی منتقد معاملات گواهی سکه هستند؟

وی در خصوص هجمه های مطرح شده علیه بانک هایی که در معاملات گواهی سپرده سکه در بورس کالا به عنوان خزانه فعال هستند، افزود: به نظر می رسد تمام این هجمه ها ناشی از دو سناریو باشد، اول به دلیل عدم اطلاع و آگاهی نسبت به ساز و کار های معاملات گواهی سپرده کالایی و مزایای آن بین عموم مردم است که منجر می شود برخی بانک ها را در نوسانات قیمتی گواهی سپرده سکه  دخیل بدانند. در سناریوی دوم که محتمل تر است به نظر می رسد برخی گروه هایی که منافعی در معاملات سکه طلا دارند این ابزار را خطری برای منافع می دانند و در جهت تخریب بانک ها به عنوان خزانه و نیز معاملات گواهی سپرده سکه اقدام به طرح صحبت هایی می کنند که به هیچ عنوان صحت ندارد.

این مقام مسئول ادامه داد: این هجمه ها در حالی گاهی از سوی برخی افراد صاحب نظر، آگاه و آشنا به ابزارهای مالی مطرح می شود که مورد پذیرش نیست و همین امر سناریوی دوم را تقویت می کند و به وضوح مشخص است هدف این افراد تخریب بانک و بورس و نیز حفاظت از منافع درگیر آن ها در بازار سکه است. این هجمه ها در حالی مطرح است که گواهی سپرده سکه طلا مزایای متعددی برای خریداران و فروشندگان در بر دارد و مهم ترین آن، شفاف سازی معاملات و تسهیل در فرآیندهای معاملاتی است.

امنیت بالا و اطمینان از اصالت سکه

سیدی ضریب امنیتی بالای خزانه بانک ها برای نگهداری سکه های تحویلی و اطمینان از اصالت و سلامت سکه را از دیگر مزایای معاملات گواهی سپرده سکه دانست و گفت: در این بازار افراد با سرمایه اندک به میزان یک دهم ارزش یک سکه تمام بهار آزادی نیز می توانند از نوسانات بازار سکه فیزیکی بهره مند شوند، مزیتی که در بازار سنتی وجود ندارد.

امکان رصد آنلاین معاملات سکه برای بانک مرکزی

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید از این ابزار مالی در حوزه معاملات سکه طلا حمایت ویژه ای داشته باشد، عنوان کرد: بانک مرکزی باید در کنار بانک ها و بورس کالا به موضوع ورود کند چراکه گواهی سپرده سکه ابزاری مطلوب برای کنترل و رصد آنلاین معاملات بازار سکه است و اطلاعات جامعی پیرامون میزان خرید و فروش و موجودی خزانه بانک ها ارایه می دهد و براساس این اطلاعات، بانک مرکزی می تواند از این ابزار برای مدیریت بهتر بازار سکه بهره گیرد.

مدیر مالی بانک رفاه کارگران یکی از مهم ترین و موثرترین اقدامات در بهبود شرایط بازار را عمق بخشیدن و توسعه معاملات گواهی سپرده سکه خواند و گفت: با صدور مجوزهای لازم برای افزایش ظرفیت خزانه بانک های پذیرفته شده در بورس و نیز فعال کردن دیگر بانک ها در این بازار می توان این معاملات را توسعه بخشید و عموم مردم را با آن آشنا کرد. اما همکاری بیشتر بانک ها مستلزم رفع هجمه هایی است که به ناحق به آنها وارد شده و لازم است شفاف سازی بیشتری درباره نقش بانک ها در این بازار صورت گیرد. بانک رفاه به عنوان اولین خزانه سکه های بورسی این آمادگی را برای افزایش ظرفیت در بازار گواهی سپرده سکه دارا است.

سیدی به لزوم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص مزایا و ساز و کارهای معاملاتی گواهی سپرده سکه اشاره و تاکید کرد: بانک مرکزی، بازار سرمایه و بطور ویژه بورس کالا و بانک هایی که به عنوان خزانه در این بازار فعال هستند باید با همکاری هم نسبت به اطلاع رسانی دقیق و فرهنگ سازی نسبت به این ابزار معاملاتی اقدام کنند تا شاهد طرح چنین مباحثی در بازار نباشیم.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ