کد خبر: ۱۵۵۲۳۲
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۴/۱۳

حمایت از تصمیم جدید بانک مرکزی و پیشنهاد انتشار اوراق قرضه بلندمدت با سود جذاب
عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه اعلام کرد:

حمایت از تصمیم جدید بانک مرکزی و پیشنهاد انتشار اوراق قرضه بلندمدت با سود جذاب

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه با حمایت از افزایش دو درصدی نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی که از فردا اجرا می شود ، خواهان انتشار اوراق قرضه بلندمدت با نرخ سود جذاب شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین سلیمی درباره افزایش دو درصدی سود سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی ( از 11 به 13 درصد که از فردا اعمال می شود ) به ایبنا گفت: بانک مرکزی با این اقدام نیاز بین بانکی را تامین و به تقویت آن کمک کرده و افزایش دو درصدی باعث جذب مقداری از نقدینگی می شود ولی بهترین راه بانک مرکزی انتشار اوراق قرضه بلندمدت مدت مثلا ۱۰ یا ۷ ساله با نرخ سود جذاب است تا مانع از افزایش پایه پولی و کمک گرفتن از منابع بانک‌ها برای تامین مالی دولت شود.

وی ادامه داد: اوراق بدهی و دولتی خارج از کشور به طور معمول در بازه‌های زمانی ۵ تا ۱۰ ساله منتشر می‌شوند و بانک‌ها و شرکت‌های مختلف با پیش‌بینی از میزان تعهدات و برای اطمینان بخشی از دارایی‌ها این اوراق را خریداری می‌کنند اما در ایران اوراق اسناد خزانه یا بدهی در بازه زمانی یکساله منتشر می‌شود و به همین دلیل نرخ سود آن را با سپرده‌های بانکی مقایسه می‌کنند.

این عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه افزود: انتشار اوراق بدهی با نرخ سود ۱۵ تا ۱۷ درصدی برای خریدار جذابیت لازم را ندارد و باید بانک مرکزی در نرخ سود تجدید نظر کند. فعلا" فقط بانک‌ها امکان خرید اوراق را دارند ولی باید با تغییر رویه می توان هم نرخ سود را جذاب و هم امکان خرید اوراق توسط غیربانکی‌ها را هم فراهم کرد.

سلیمی تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد از اوراق منتشره دولت توسط بخش دولتی و بانک‌ها با هدف پشتوانه‌های تضمین‌ها خریداری شده است . زیرا بخش خصوصی با توجه به در نظر گرفتن تورم و سایر متغیرهای اقتصادی مانند شاخص بورس، تمایلی به خرید اوراق ندارد .

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ