کد خبر: ۱۵۵۲۳۴
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۴/۱۳

اطمینان همتی به مدیریت کسری بودجه و پاسخ به منتقدین تبعات منفی رشد نقدینگی

اطمینان همتی به مدیریت کسری بودجه و پاسخ به منتقدین تبعات منفی رشد نقدینگی

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اطمینان از مدیریت کسری بودجه دولت به انتقاد کارشناسان از تبعات منفی رشد نقدینگی سال گذشته و سه‌ماه اول سال جاری پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عبدالناصر همتی در تازه ترین اعلام مواضع در فضای مجازی به رشد نقدینگی سال گذشته و سه‌ماه اول سال جاری اشاره و در اینستاگرام اعلام کرد: کارشناسان اقتصادی در این روزها چند نکته را برجسته کرده اند که شایسته است توضیح  لازم داده شود.

این کارشناسان، رشد نقدینگی  سال 98 و سه‌ ماههٔ اول 99 را بسیار زیاد می دانند. رشد پایه پولی سال گذشته بیش از متوسط 50 سال اقتصاد بوده اما علیرغم کسرى بودجه قابل توجه دولت، فاصله چندانى با آن متوسط نداشته و رشد 8.8 درصدی در سه ماه اول سال٩٩ نیز، چندان فاصله معناداری با رشد های فصلی سال های قبل ندارد .

البته رشد نقدینگی همواره یک پدیدهٔ ساختاری در اقتصاد ایران بوده است. نکته‌ مهم این است که حجم نقدینگى موجود و حتى رشد کنونى آن  نمی تواند موجب آن تورم بالایی شود که پیش بینی می کنند. چراکه بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تامین کسری بودجه استفاده خواهد شد.

در واقع، فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تأمین مالی کسر بودجه از اوراق به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود.

البته لازم است سیاست‌ های احتیاطى کلان در بقیه بخش هاى اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ریسک‌های سیستماتیک جلوگیری شده و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزى خنثی نشود .

تا آنجائی که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می شود، می توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعاً ، بهتر از سالهای قبل، مدیریت می شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز به سمت نرخ سودی پیش می رود که دربازاربین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف که از فردا بین 13 و  22 درصد خواهد بود توسط بانک مرکزی مدیریت می شود .

امیدوارم کارشناسان با دقت و با مسئولیت شناسی لازم با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری کرده و از طرح مسائلی که ممکن است موجب سفته ‌بازی و یا تحریک انتظارات بشود، دوری کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ