کد خبر: ۱۵۵۲۸۷
۱۶:۴ - ۱۳۹۹/۴/۱۴

بورس املاک با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیاردی آغاز بکار می کند/ویژگی ها و چالش ها
دو عضو شورای عالی بورس و نایب‌رئیس اتاق ایران:

بورس املاک با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیاردی آغاز بکار می کند/ویژگی ها و چالش ها

دو عضو شورای عالی بورس و نایب‌رئیس اتاق ایران از آغاز به کار شرکت بورس املاک با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومانی و مدیریت بخش خصوصی، ویژگی ها و چالش های پیش رو خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین سلاح‌ورزی در نشستی با حضور رئیس هیات مدیره بورس کالا که مسئولیت فراهم کردن مقدمات راه‌اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات را به عهده دارد، راه‌اندازی این بورس را فرصتی برای سامان بخشیدن و شفاف‌سازی در حوزه مسکن و ساختمان دانست.

وی افزود: شرکت بورس املاک و مستغلات قرار است با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان کار را آغاز کند. ۵۰ درصد این سرمایه بصورت پذیره‌نویسی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. ۲۵ درصد آن بین مؤسسات و نهادهای دولتی تقسیم می‌شود و ۲۵ درصد دیگر در اختیار شرکت‌های بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

سلاح ورزی ادامه داد: تا پایان هفته فرصت داریم در این مورد اطلاع‌رسانی کنیم. بطور مشخص شرکت‌های عضو تشکل‌های مربوطه که مایل به مشارکت هستند باید درخواست اولیه را اعلام کنند. این شرکت‌ها می‌توانند تا سقف ۲.۵ درصد از این سهام معادل ۱۲۵ میلیارد تومان را در اختیار داشته باشند.

شاهین چراغی رئیس هیات مدیره بورس کالا با بررسی روند راه‌اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات گفت: در هر اقتصادی متناسب با شرایط حاکم بر آن باید از ابزارهای مختلفی به منظور ساماندهی اقتصادی بهره برد. شاید عده‌ای با این استدلال که در سایر کشورها تجربه راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات را نداریم، معتقد باشند راه‌اندازی این بورس نمی‌تواند در ایران به بهبود وضعیت این حوزه کمک کند اما این چنین نیست.

ادعای دخالت بورس املاک در فعالیت بنگاه‌ها نادرست است

وی افزود: عمده پروژه‌های عمرانی در حوزه مسکن و ساختمان‌سازی از آنجا که بانک مسکن نتوانسته وظایف را به خوبی انجام دهد، نیمه‌کاره متوقف شده‌اند و پیمانکار دچار خسارت‌ها مالی شده است. از طرفی انبوه‌ساز به معنای واقعی کلمه نداریم چراکه دسترسی آنها به منابع مالی و بازارهای رقیب اندک است. دخالت این بورس در فعالیت بنگاه‌های املاک ادعایی نادرست است به هیچ‌وجه قرار نیست راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات، مانع فعالیت بنگاه‌های املاک در سطح شهر شود.

این عضو شورای عالی بورس از قرار گرفتن سه رکن مهم در حوزه املاک و مستغلات در کنار یکدیگر خبر و ادامه داد: دولت با عرضه زمین‌ها و املاکی که در اختیار دارد، پیمانکار با توان اجرایی که دارد و مردم با منابع مالی خردی که وارد این بازار می‌کنند در کنار هم قرار گرفته و بر اساس یک چارچوب منطقی و از پیش تعیین شده، سهم  را از بازار می‌گیرند. بورس املاک و مستغلات این توانایی را دارد که به بازار مسکن شفافیت ببخشد و عرضه و تقاضا را در محیطی رقابتی مدیریت کند. البته این بازار تنها محدود به املاک نمی‌شود و پروژه‌های بزرگ فرودگاهی و آزادراهی را نیز شامل می‌شود.

چراغی با بیان اینکه در ابتدای این حرکت به ابزارسازی و نهادسازی نیاز داریم، اضافه کرد: در شرایط حساس کنونی باید از فرصت‌های بوجود آمده استفاده کرد و این حجم بالا از نقدینگی در سطح جامعه را به سمتی سوق دهیم که منافع را تأمین کند. بدون شک بازار سرمایه این توان را دارد که شفافیت را در معاملات مسکن ایجاد و از اطلاع‌رسانی‌های نادرست در این محیط ممانعت کند. ویژگی دیگر این بازار تعیین شاخص برای قیمت‌گذاری در حوزه مسکن و مستغلات است، موضوعی که از سوی مردم مورد انتقاد بوده و می‌توان به کمک بورس آن را حل کنیم.

وی با ارائه یک نمای کلی از فرایندی که قرار است در قالب این بازار صورت بگیرد، توضیح داد: دارنده زمین، ملک خود را و شرکت ساختمانی توان فنی و مدیریتی و در نهایت مردم، توان مالی را عرضه می‌کنند. این سه رکن در قالب SPV که بین هر سه قابل اعتماد است در کنار هم قرار می‌گیرند و اوراق بهادار منتشر می‌شود. این اوراق در بورس عرضه شده و در نهایت ساختمان یا پروژه موردنظر ایجاد می‌شود.

رئیس هیات مدیره بورس کالا ایجاد مقررات، فعال کردن نهادهای عملیاتی و اجرایی، تعریف ارکان نظارتی و حل اختلاف و در نهایت سیستم معاملاتی را از نیازهای راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات عنوان کرد و افزود: آنچه در ایجاد بورس املاک دنبال می‌کنیم، ایجاد شفافیت و جلب اعتماد مردم نسبت به حضور و مشارکت در پروژه‌های انبوه‌سازی و ساختمان‌سازی است. متأسفانه مردم برای مشارکت در پروژه‌های پیش‌فروشی اعتماد لازم را ندارند. از دیگر ویژگی‌های بورس املاک،  امکان وثیقه گذاشتن سهام عدالت برای استفاده از وام‌های خرید و امکان اجاره به شرط تملیک در پروژه‌های انبوه‌سازی است اجازه نمی‌دهیم یک بورس دولتی ایجاد شود. سهام بخش‌های نهادی را کمتر خواهیم کرد تا مدیریت با بخش خصوصی باشد.

چراغی ایجاد بستری برای ایجاد شاخص قیمت‌گذاری در بازار مسکن را مهم‌ترین چالش دانست و عنوان کرد: در این بازار علی رغم خواست دولت‌ها روند افزایش قیمت مسکن مشخص می‌شود و این مهم‌ترین چالشی است که با آن مواجه خواهیم بود. تعیین تکلیف مالیات بر معاملات اوراق، تعارض منافع بین نهادهای متفاوت در حوزه مسکن و غیرهمگن بودن و نامتجانس بودن املاک دیگر چالش‌هایی هستند که باید برای آنها راهکار ارائه دهیم.

بورس املاک فرصتی در صنعت ساختمان و پیمانکاری

محمدرضا انصاری نایب‌رئیس اتاق ایران راه‌اندازی این بورس را فرصتی در صنعت ساختمان و پیمانکاری دانست و تصریح کرد: اگر بتوانیم توانمندی در جامعه مهندسی را بر اساس قاعده به قدرت پول‌های خرد جمع شده از سطح جامعه پیوند بزنیم این حوزه شاهد رشد خوبی خواهد بود. مشکل اصلی همه این طرح‌ها تأمین مالی بود. اگر این مسئله را برطرف کنیم، بخش زیادی از طرح‌ها و پروژه‌هایی که در آینده کلید خواهند خورد حل می‌شود.

وی تأکید کرد: تلاش این است که حلقه‌های مورد نظر در بورس املاک بدون سایش به یکدیگر وصل شوند و اگر مانعی هم وجود داشت، برطرف کنیم. شاید امروز نسبت به جابجایی‌هایی که در بازار سرمایه رخ داده و از هجوم به این بازار نگرانی‌هایی شکل گرفته باشد اما از سوی دیگر فرصتی بوجود آمده که باید از آن بهترین بهره را ببریم.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ