کد خبر: ۱۵۵۲۹۳
۰:۰ - ۱۳۹۹/۴/۱۵

روایت کارگزار بورس از پشت پرده گردانندگان کانال های تلگرامی

روایت کارگزار بورس از پشت پرده گردانندگان کانال های تلگرامی

مدیرعامل کارگزاری صبا تامین با اشاره به حواشی سیگنال دهی و سیاست های پشت پرده گردانندگان کانال های تلگرامی ، خواهان شکل گیری فضای تقابلی صحیح اطلاع رسانی بورسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وحید حسن پور دبیر درخصوص وضعیت تحلیلگران بی نام و بعضاً با نام تلگرامی و حواشی مربوط به سیگنال دهی و سیاست های پشت پرده گردانندگان این نوع کانال ها به سنا گفت: بطور کلی اطلاعاتی که از سوی این افراد در این نوع کانال ها منتشر می شود به نحوی است که می تواند از سوی مخاطبانی با دانش اندک مالی مورد پذیرش قرار گیرد .چراکه در بردارنده تحلیلی ناقص برای جذب این افراد و جذب سرمایه آنها برای تامین اهداف گردانندگان آنها است.

وی با تاکید بر بهره گیری ادمین های این کانال ها از برخی ترفندهای روانشناسی برای جذب مخاطبان و اعتمادسازی افزود: انسان همواره دروغ های بزرگی که به رویاها نزدیک است را راحت تر می پذیرد و گردانندگان کانال های بورسی نیز از همین ترفند استفاده می کنند. بر این اساس تحلیل های ناقصی را در اختیار افرادی کم تجربه و ناآشنا با بازار سرمایه قرار می دهند که متاسفانه اغلب مورد پذیرش آنها نیز قرار می گیرد.

باتجربه‌ها به تحلیلگرنماها بی‌توجه‌اند

این کارگزار بورس پیش بینی تارگت های نجومی شاخص کل و یا پیش بینی جاماندگی های چندصد هزار درصدی برخی نمادها را رویاپردازی برای جذب تازه واردان بازار سرمایه ارزیابی کرد و ادامه داد: البته این افراد با این نوع تحلیل تنها بر همان جامعه مخاطبی تاثیر می گذارند که بدون دانش به بورس وارد شده اند و به دنبال نتیجه گیری سریع در این بازار هستند. این در حالی است که افراد با دانش و تجربه نسبی از کنار چنین تحلیل هایی به راحتی می گذرند و سرمایه را بازیچه اهداف پشت پرده ادمین های این کانال ها نمی کنند.

حسن پور با اشاره به نحوه اطلاع رسانی برخی تحلیلگرنماهای تلگرامی برای جذب مخاطب عنوان کرد: جمله مشهور "دروغ هر چه بزرگتر، باورپذیرتر!" شاید صحیح باشد. درست مانند شخصی که کاسه ماستی را به دریا می ریخت تا دوغ درست کند. وقتی گفتند که نمی شود با لحنی رویاپردازانه گفت "می دانم ولی اگر بشود چه می شود!". اگر بخواهیم بر مبنای علوم مالی و موضوعات تئوریکی موجود در این خصوص صحبت کنیم در حقیقت این نوع تحلیل ها هیچ مبنای علمی ندارد و تنها دروغی بیش نیست..!

خلا حضور تحلیلگران باتجربه در میدان

وی با اشاره به تحلیلگران تلگرامی به عنوان جز لاینفک بازار سرمایه در شرایط کنونی گفت: از زمان پیدایش کانال های تلگرام شاهد حضور افرادی در قالب تحلیلگر بوده ایم که بعضا در پشت اسامی فیک خود را پنهان کرده اند. در این میان تحلیلگران صادق و خوشنامی نیز بودند که با ایجاد کانال و صفحه در فضای مجازی به تقابل با این سودجویان برآمدند.

مدیرعامل کارگزاری صبا تامین اضافه کرد: به دلیل آسیب های موجود باید فضایی را ایجاد کرد تا ناظران و تحلیلگران بازار با تکیه بر تجربه و سابقه بتوانند در خصوص مباحث روز مطرح شده ابراز نظر کنند و حتی اقدام به امتیازدهی و درجه بندی این کانال ها و تحلیلگران آنها کنند.این امر تا حد زیادی می تواند به مخاطبان تازه وارد و کم دانش بورسی کمک کند تا سره از ناسره این اطلاعات را پیدا کنند و در دام افراد سودجو نیافتند.

کانال تلگرام، اطلاع رسانی یک طرفه است

حسن پور با قیاس تلگرام با سایر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی موجود تصریح کرد: در شبکه اجتماعی اینستاگرام، توییتر و ...زمانی که فردی پُست می گذارد، سایرین امکان عکس العمل اعم از موافقت و مخالفت و یا نظردهی دارند و همین مساله به مخاطب ناآشنا کمک می کند تا پُست را بپذیرد یا نپذیرد. اما در تلگرام چنین امکانی از ابتدای حضور این پیام رسان مهیا نبوده و اخیرا بصورت یک آپشن اختیاری در تنظیمات کانال ها افزوده شده که چنانچه ادمین تمایل داشته باشد آن را فعال می کند. همین مساله تشخیص حقیقت و شفافیت را در اطلاع رسانی کانالی این پیام رسان تضعیف کرده است.

وی با اشاره به محدودیت های ساختاری موجود در این پیام رسان افزود: در کل تلگرام یک شبکه یک طرفه است و وقتی سیگنالی داده می شود، مشخص نیست که سیگنال دهنده خود آن سهم را فروخته است یا خیر. مرجعی برای دسته بندی و درجه بندی این کانال ها نیز وجود ندارد.

نقش سازمان بورس برای سلامت بازار

این فعال بازار سرمایه در خصوص نقش سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر در برخورد با فعالیت های سودجویانه در فضای مجازی توضیح داد: اگر افرادی که چنین کانال هایی دارند هویت را شفاف کنند با کوچکترین تخلفی شناسایی می شوند و مورد برخورد قرار می گیرند. در آن سو باید یک فرآیند خود التزام شکل بگیرد و امکان ارزیابی عموم فراهم شود. البته سازمان هم طی یک سال اخیر در تلاش برای شناسایی و برخورد با این نوع فعالیت ها در فضای مجازی است. با رصد این فعالیت ها در فضای مجازی و بهره گیری از اختیارات در پیگیری کدهای معاملاتی در کاهش اثر این نوع فعالیت ها و ارتقای سلامت بازار سرمایه می کوشد.البته این امر نیازمند هوشمندی سرمایه گذاران بورسی در برابر این نوع تحلیلگرنماها و سودجویان نیز است.

حسن پور با تاکید بر لزوم شکل گیری فضای تقابلی صحیح اطلاع رسانی در بین فعالان بورسی تصریح کرد: در کنار تلاش سازمان بورس چنانچه برخوردهای متقابل در برابر این نوع اطلاع رسانی های مغرضانه از دل تحلیلگران با سابقه و معتبر بازار به درستی شکل بگیرد، فضا برای تشخیص اطلاعات صحیح برای مخاطبان فراهم می شود.در این میان چنانچه بحث سو استفاده از کد های معاملاتی مطرح شود، سازمان می تواند در آنجا ورود کرده و بسیار محکم برخورد کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» ناشناس | ساعت ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۴/۲۱
1
0
پاسخ
نکته مهم دیگه اینکه وقتی پستی در کانال تلگرام حذف میشه هیچ اثری ازش نمیمونه. پس اگر در یک تاریخ مشخص چند سیگنال داده شده به راحتی میشه سیگنالهای شکست خورده را حذف کرد و سیگنالهایی که به هدف رسیدن رو باقی گذاشت و به عنوان مدرک موفقیت سیگنال به نمایش گذاشت
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ