کد خبر: ۱۵۵۳۷۱
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۴/۱۶

۳۷۰ شرکت برای ورود به بورس آماده اند/ انتشار اوراق ۲.۵ هزار میلیارد تومانی
مدیرکل دفتر سرمایه گذاری وزارت صنعت خبر داد:

۳۷۰ شرکت برای ورود به بورس آماده اند/ انتشار اوراق ۲.۵ هزار میلیارد تومانی

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری وزارت صنعت از انتشار ۲.۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت و آمادگی بیش از ۳۷۰ شرکت برای پذیرش در بورس یا استفاده از روش های تامین مالی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نعمت الله شهبازی در نشست توسعه تامین مالی بخش تولید از طریق روش های نوین ویژه صنعت نساجی، پوشاک و سلولزی اظهار داشت: وزارت صنعت سال جاری چهار جهت گیری اصلی با عنوان جهش تولید، اتمام طرح‌های نیمه تمام، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار دارد.

وی افزود: در همین راستا 7 محور تدوین که ذیل آنها ۴۰ پروژه و برنامه تعریف شده است. تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری مشتمل بر چهار برنامه یکی از این هفت محور است. ۴۲۵ هزار میلیارد تومان نیاز بخش صنعت و معدن در سال ۹۸ بوده که از این میزان ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بصورت تسهیلات از طریق شبکه بانکی پرداخت شده و این آمار حکایت از عدم تطابق این نیاز و پرداخت با هم دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی نیاز بخش صنعت و معدن برای سال ۹۹ حدود ۵۷۵ هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: برآورد می‌شود حدود ۴۱۵ هزار میلیارد تومان از این رقم بصورت سرمایه ثابت و در گردش به حوزه تولید پرداخت شود که باز با کسری ۲۸ درصدی مواجه هستیم و ضرورت استفاده از روش‌های نوین بانکی را برای جبران این کسری می‌طلبد. سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی باید اضافه بشود البته روند نزولی این سهم سال گذشته متوقف شد و به ۳۲ درصد رسید.

شهبازی با بیان اینکه با تضاد نقدینگی در جامعه مواجه هستیم، عنوان کرد: سال گذشته نقدینگی جامعه بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که باید با استفاده از روش‌های نوین، نقدینگی را به سمت بخش های مولد همانند تولید بیاوریم. روند کاهشی سهم بخش صنعت از تسهیلات بانکی، عدم تمایل شبکه بانکی در تامین مالی بلندمدت طرح‌ها، آثار تورمی منابع تزریقی از طریق بازار پول و آمار بالای نکول تسهیلات و مطالبات غیرجاری شبکه بانکی از ضرورت های بکارگیری ابزارهای نوین تامین مالی است.

وی به برخی از اهداف استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی اشاره کرد و افزود: هدایت هدفمند نقدینگی سرگردان جامعه به بخش های مولد، تامین غیرتورمی منابع مالی مورد نیاز بخش تولید، مشارکت سرمایه گذاران خرد در راه اندازی پروژه ها و واحدهای راکد و تنوع بخشی به روش های تامین مالی بنگاه ها از اهداف استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی است.

انتشار 2.5 درصد از اوراق مشارکت سال قبل توسط بنگاه‌ها

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین مالی وزارت صنعت با بیان اینکه در سال گذشته صد هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شد، تصریح کرد: حدود ۲.۵ هزار میلیارد تومان از این اوراق توسط بنگاه‌های صنعتی و معدنی منتشر شد که سهم بخش صنعت و معدن 2.5 درصد از این ابزار بوده است. در همین چندماهه سال جاری حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان اوراق از طریق بخش صنعت و معدن منتشر شده است. عرضه در بورس یکی از روش های خوب تامین مالی برای شرکت ها است و این روش علاوه بر تامین مالی سبب تقویت بنیه مالی شرکت‌ها نیز خواهد شد.

شهبازی با بیان اینکه ۳۷۰۰ بنگاه دارای صد نفر اشتغال به بالا داریم، گفت: از این تعداد ۶۰۰ بنگاه در بورس عرضه شد که نشانگر این است بخش مالی بنگاه‌ها پابه‌پای بخش فنی آنها باید ارتقا یابد. سازمان مالیاتی پس از پذیرش یک شرکت در بورس متعرض به حساب‌های سنوات آنها نخواهد شد این موضوع یکی از چالش‌های اصلی علاقه مندی بنگاه‌ها برای ورود به بورس بوده که با طرح موضوع در جلسه سران قوا و موافقت رهبری مصوب شد بنگاه هایی که سال ۹۹ در بازار سرمایه پذیرش شوند مشکل مالیاتی آنها حل شود.

اعلام آمادگی بیش از 370 بنگاه برای ورود به بازار سرمایه

وی با اشاره به برنامه ورود صد بنگاه به بورس یا انتشار اوراق مشارکت برای تامین مالی آنها طی سال جاری اضافه کرد: بیش از ۳۷۰ بنگاه دارای بیش از ۱۰۰ نیرو برای پذیرش در بورس یا استفاده از روش های تامین مالی اعلام آمادگی کردند.

شهبازی با بیان اینکه به دنبال ابداع روش های جدید نیستیم،گفت: ابزارهای نوین قابل بهره برداری برای تامین مالی در صنعت نساجی پوشاک و سلولزی فرابورس، بورس کالا و تامین مالی زنجیره تامین(SCF) است. در فرابورس امکان انتشار اوراق بدهی، عرضه سهام، ادغام و تملیک وجود دارد و در بورس کالا تامین مالی از طریق گواهی سپرده کالایی، صندوق سپرده کالایی و انتشار انواع اوراق انجام می‌شود. همچنین روش های سککوک و اوراق گام مختص تامین مالی زنجیره تامین (SCF) است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ