کد خبر: ۱۵۵۳۸۳
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۴/۱۶

دو پیش زمینه و مزایای عرضه اولیه سهام استارت آپ ها
نماینده مجلس مطرح کرد :

دو پیش زمینه و مزایای عرضه اولیه سهام استارت آپ ها

نماینده مجلس با اشاره به نقش بورس در هدایت صحیح نقدینگی استارت آپ ها ، دو پیش زمینه و مزایای عرضه اولیه سهام این گروه را اعلام کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی عسگری با بیان اینکه هدایت استارتاپ های موفق به بازارسرمایه می تواند زمینه رشد اقتصاد با بهره گیری از قابلیت ها را در سال جهش تولید فراهم آورد به تسنیم اعلام کرد: در شرایط فعلی اقتصاد که روزهای سختی بر کسب وکارها می گذرد هدایت استارتاپ ها به بازار سرمایه حلقه مفقوده جهش تولید خواهد بود.

دو پیش زمینه حضور استارت آپ ها در بورس

ورود استارت آپ به بورس نشان دهنده بلوغ کسب و کارهای نوین است. البته در این مسیر باید مراقب دو اتفاق بود. نخست هیجان ایجاد شده در بازار سرمایه به مثابه حبابی نباشد که با ترکیدن آن اکوسیستم استارت آپ ها تضعیف شود. دوم اینکه واکنش پرهیجان و ذوق زده دولت را به همراه نداشته باشد. چون دولت صرفا باید در جایگاه ناظر ظاهر شود.

از سویی ورود مطلوب به بورس جنبه های مثبت فراوانی را در سال جهش تولید داراست. اول اینکه سرمایه گذارانی که نسبت به شفافیت سرمایه گذاری در افق این اکوسیستم مردد بودند را خوشبین به سرمایه گذاری می کند و در وهله بعدی ثروت نامشهود کارآفرینانی که تا بحال ثروتشان روی کاغذ بوده را به دارایی مشخص، تبدیل می کند. بنابراین بخشی از ثروت کارآفرینان به آنها بازگشته و موجب می شود دیگر کارآفرینان استارت آپی نیز برای ورود به بورس ترغیب شوند.

جهش رشد این استارت‌آپ‌ها و رسته صنایع و مشاغل مرتبط باعث به وجود آمدن موج های بعدی، بازگشت امید و سرمایه به اکوسیستم استارت آپی خواهد شد.

اثر تحریم بر استارت آپ ها

تحریم برای استارت آپ های جوان ایرانی به مثابه دو روی یک سکه است. از سویی محدودکننده و از سویی، آغاز فصلی نو برای رشد وشکوفایی است. عمر استارت آپ های ایرانی طولانی نیست اما در همین مدت کوتاه موفقیت های بزرگی بخصوص برای برخی کسب وکارهای اینترنتی حاصل شده. باید بپذیریم فقط تحریم نیستیم بلکه در حال نزاع با جنگ افزارهای اقتصادی آمریکا هستیم. دراین شرایط کسب و کارهای نوین و استارتاپ ها در مقابله با تهدیدات اقتصادی غرب در خط مقدم جبهه اقتصادی هستند.

استارت آپ ها، شرکت‌های های فناورانه و دانش بنیان به‌دلیل اینکه در مرزهای دانش قرار دارند می توانند با ارائه خدمات مطلوب ، برای اقتصاد ایران ارزش افزوده فراوانی ایجاد کنند. از سویی هدفگذاری رشد 8 درصد اقتصادی که در برنامه های متعدد پنج ساله گنجانده شده و نرخ پایین رشد اقتصادی در دولت های اخیر ، همه را وادار می کند که با همت بیشتر به سمت جبران پیش برویم.

استارت آپ ها به خاطر داشتن ابزار قدرتمند دانش و ماهیت ذاتی ارائه خدمات گسترده و ارزان، نقش قابل توجهی در رفع  شرایط سخت و ظالمانه تحریم می توانند داشته باشند. با پیوند استارت آپها به بورس، حلقه های گمشده فراوانی، نمایان خواهد شد.

نقش بورس در هدایت صحیح نقدینگی استارت آپ ها

در روزهایی که جهان با بحران نفت ، کرونا و رکود مواجه است و در کشور شاهد کاهش سود بانکی هستیم. شاخص بورس ایران مثبت است. از این جذابیت باید برای جذب نقدینگی سرگردان جامعه برای سرمایه گذاری و تامین منابع مالی شرکتهای استارت آپی بهره ببریم تا از این طریق میزان اشتغال را برای آحاد جامعه بهبود ببخشیم. البته با ملاحظاتی که به بخشی از آن قبلتر اشاره شد برای تثبیت این روند بورس به آرامش، آموزش و شفافیت نیاز دارد.

از طرفی با توجه به روند ورود سرمایه‌گذاران به بورس و افزایش نقدینگی در این بازار امسال زمان بسیار مناسبی برای ورود موفقترین استارت‌آپ‌های نسل اولی به بورس است.

امکان حضور در بورس شرکت های استارآپی با مقیاس منطقه ای

 هم اکنون یکی از سایت‌های تجارت الکترونیک ایرانی در بین 10 استارت‌ آپ پربیننده غرب آسیا وخاورمیانه است. حوزه تمدنی ایران را 400 میلیون جمعیت فرا گرفته اند که عمدتا در پیرامون هستند. قطعا با تامین منابع و سرمایه گذاری صحیح تر این روند متحول و دگرگون خواهد شد. گزارش هایی موجود است که کشورهای خاورمیانه وحوزه خلیج فارس در سال های اخیر مبالغ بسیار زیادی برای استارت آپها سرمایه گذاری کرده اند.

آثار عرضه اولیه سهام استارت‌آپ‌ها

اولین تاثیری که عرضه این شرکت ها در بورس خواهد داشت بازگشت بنیانگذاران این شرکت‌ها در شکل سرمایه‌گذار نسل بعدی استارت‌آپ‌ها و انتقال تجربه برای شروع استارت‌آپ‌های جدید است. از طرفی شفایت و بلوغ مالی این شرکت ها می‌تواند به رشد این اکوسیستم کمک کند.

ورود این شرکت‌ها به بورس باعث تسهیل در فراهم شدن سرمایه و رشد آنها می‌شود و نتایجی همچون اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم خصوصاً برای قشر تحصیل‌کرده و متخصص، جلوگیری از فرارمغزها و یا حتی بازگشت بسیاری از نخبگان به ایران، ایجاد امید در نسل بعدی و تشویق به کارآفرینی به عنوان قوه محرکه اقتصاد، تأثیر جدی در تمرکز زدایی اقتصادی دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressirانتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ