کد خبر: ۱۵۵۴۳۹
۰:۰ - ۱۳۹۹/۴/۱۸

برنامه دولت برای تبدیل بورس به بنیاد اقتصاد + ورود ETF پالایشی‌ها و فلزی‌ها
سخنگوی دولت مطرح کرد:

برنامه دولت برای تبدیل بورس به بنیاد اقتصاد + ورود ETF پالایشی‌ها و فلزی‌ها

سخنگوی دولت با بیان اینکه روال ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد در بلندمدت هیچ کس در بورس متضرر نشده از برنامه تبدیل بورس به بنیادهای اقتصاد، تدارک ورود ETF پالایشی‌ها و فلزی‌ها و روند کاهشی ارز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایرنا، علی ربیعی در نشستی خبری درباره جو ایجاد شده در بورس و تمهیدات دولت در این زمینه گفت: بورس موضوعی بسیار مهم است و از ارکان اساسی شده‌اند. بورس از سال‌های قبل هم وجود داشت اما از ارکان کلیدی نبود. با ورود سهامداران عدالت به بورس بخش اعظمی از جمعیت ایران در بازار سرمایه حضور دارند و این را مفید می دانیم.

وی افزود: اقتصاد با ریسک همراه است و هر چه ریسک بالا رود، بازدهی بیشتر می‌شود. امروز هم در ستاد اقتصادی دولت بورس از مباحث اصلی بود با توجه به تاکید رییس جمهوری تلاش دولت بر این خواهد بود که هیجان‌زدگی کاذب نباید بر بورس تاثیرگذار باشد. روال ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد در بلندمدت هیچ کس در بورس متضرر نشده، مسئولان بورس تلاش می‌کنند نهادهای مالی فعال در این بازار گسترش یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه نگاه به بورس مقطعی نیست بلکه استراتژیک است، ادامه داد: قالیباف اصل رییس سازمان بورس با گروه فنی که تشکیل داده یک مدیریت حرفه ای را در بورس فراگیر می کند که به کاهش هیجانات کاذب کمک می کند. دولت برای بورس برنامه جدی دارد و به دنبال این است این بازار را به بنیادهای اقتصاد تبدیل کند. در این راستا دائما شرکت‌های جدید و دارایی‌ها را وارد می کنیم همچنین فروش عمده مد نظر است و بخش‌هایی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی مثل شستا وارد بورس می‌شود.

ربیعی عنوان کرد: تمام دستگاه‌های دولتی موظف شدند طبق زمان بندی‌های ماهانه، سهام خوب شرکت‌های زیرمجموعه را در بورس عرضه کنند. از نهادهای عمومی هم درخواست می شود از این امر تبعیت کنند تا شادابی بورس کمک کنند.

وی گفت: برنامه جدی برای بورس درباره صندوق‌های ETF ادامه پیدا خواهد کرد. صندوق دارایی دوم هم به زودی عرضه می‌شود. تدارک ورود صندوق ETF که پالایشی‌ها و فلزی‌ها در آن هستند به بورس گرفته شده و با این کار روح جدیدی به بورس خواهد داد. به دنبال این هستیم که شرکت‌های غیردولتی نیز به راحتی وارد بورس شوند و شورای عالی بورس هم تصمیم گرفت مالیات قبل از سال ۹۸ این شرکت‌ها کاری نداشته باشد و زمینه‌ای را آماده کرده که شرکت‌های خصوصی هم وارد بورس شوند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: اتفاق مهمی که در بورس افتاد، ورود سهام عدالتی‌ها به بورس است به طوری که اکنون دهک‌های پایین وارد بورس شده اند و اموال آنها در معرض سقوط قرار نخواهد گرفت برای واگذاری‌ها هم قیمت ها مناسب است و برخی حتی تا ۱۵۰ درصد نیز رشد داشته است. از دیگر آثار بورس اینکه باعث جلوگیری از رشد نقدینگی شده، ضعف‌های بازار سرمایه تقویت شده و کارشناسان سقوط شدید را نامحتمل تر از گذشته می‌دانند. بورس همیشه هیجان و نوسان داشته و همیشه با ریسک همراه است، مردم با آگاهی به این بازار وارد شوند.

ربیعی با اشاره به چشم‌اندازی که برای ارز بوجود آمده، تاکید کرد:  با از سر گرفته شدن رشد صادرات از ماه خرداد، آثار آن در مرداد و شهریور به بازار خواهد آمد. عرضه و تقاضا را تنظیم کرده‌ایم، واردات دو هزار و ۲۰۰ کالا را ممنوع کرده‌ایم. تقاضاهایی را که کاربرد زیادی نداشت اکنون ممنوع کرده‌ایم در حال برگرداندن ارزها هستیم، خوشبختانه صادرات نیز صورت گرفته است. منحنی قیمت ارز حتما روند کاهشی خواهد داشت.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ