کد خبر: ۱۵۵۴۵۷
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۴/۱۸

پیشنهادهای راهبردی بانک توسعه ای به مجلس برای حمایت از صادرات
در جلسه با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد:

پیشنهادهای راهبردی بانک توسعه ای به مجلس برای حمایت از صادرات

مدیرعامل بانک توسعه صادرات از پیشنهاد لحاظ بدهی بانک به صندوق توسعه ملی تحت عنوان افزایش سرمایه و برگرداندن سود سهام دولت به بانک و معافیت از مالیات به مجلس برای حمایت از صادرات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نشست مشترک رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با مدیران بانک توسعه صادرات با هدف ارتقای توان بانک در حمایت از صادرکنندگان و تولید صادراتی برگزار و پیشنهادات راهبردی به مجلس برای حمایت از صادرات اعلام شد.

در این جلسه محمدرضا پورابراهیمی و مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، هیات عامل و مدیران بانک توسعه صادرات ایران حضور داشتند، پیشنهادهایی برای افزایش توان بانک توسعه صادرات در تامین مالی صادرات و راهکارهای حمایتی این بانک در تحقق جهش تولید مطرح شد.

از مهمترین پیشنهادهای مطرح شده در این جلسه افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات بود که در صورت موافقت مجلس، سهم بانک در تامین مالی صادرات به طرز قابل توجهی افزایش می یابد.

در پیشنهادی دیگر بر ضرورت تفکیک قوانین و مقررات ناظر بر بانک های توسعه ای و تجاری با توجه به نقش مهم بانک های توسعه ای در توسعه اقتصادی مباحثی مطرح شد.

راهکاری برای افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات بدون تزریق منابع جدید

علی صالح آبادی در این جلسه ضمن اشاره به اینکه 83 درصد  تسهیلات بانک توسعه صادرات ارزی و تنها 17 درصد ریالی است، گفت: بانک توسعه صادرات، دولتی، تخصصی و توسعه ای با 38 شعبه در بخش تجهیز منابع  به دلیل رعایت نرخ 15 درصد در سود سپرده و ارائه تسهیلات با نرخ ترجیحی امکان چندانی برای جذب سرمایه از طریق سپرده های مردمی ندارد و در این بخش متکی به سرمایه بانک، سپرده گذاری صندوق توسعه ملی، خطوط اعطایی از سوی بانک مرکزی و گردش مالی مشتریان در بانک است.

وی افزود: به منظور افزایش توان بانک در ارائه خدمات بیشتر به صادرکنندگان و بخش تولید صادرات محور، پیشنهاد می شود صندوق توسعه ملی بدهی بانک را به این صندوق تحت عنوان افزایش سرمایه لحاظ کند. در صورت موافقت دولت این افزایش سرمایه بدون تزریق منابع جدید بوده و با محدودیت های فعلی دولت در تخصیص منابع جدید سازگار خواهد بود و بانک می تواند پروژه های بیشتری را تامین مالی کرده و نقش حمایتی را در حوزه صادرات با توان بیشتری ایفا کند.

معافیت بانک از مالیات به نوعی حمایت از صادرات است

این مقام مسئول برگرداندن سود سهام دولت به بانک و معافیت از مالیات را نیز از دیگر مطالبات بانک توسعه صادرات عنوان کرد و ادامه داد: ماهیت بانک به عنوان یک بانک توسعه ای باید با ملاحظات ویژه از سوی قانونگذار بررسی شود لذا انتظار می رود در موقعیتی که امکان افزایش سرمایه از سوی دولت وجود ندارد، بانک از پرداخت مالیات و سود سهام دولتی به دولت معاف شده و این منابع به عنوان افزایش سرمایه برای بانک تلقی شود.

مقررات بانکی ویژه بانک های توسعه ای تدوین شود

صالح آبادی از دیگر چالش های بانک های توسعه ای را یکسان بودن قوانین و مقررات بانکی با بانک های تجاری دانست و گفت: این مساله باعث بروز مشکلاتی در فعالیت بانک خصوصا در شرایط فعلی تحریم می شود و لازم است از سوی نهاد قانونگذار برای حل آن چاره اندیشی شود. اصولا در بانک توسعه صادرات سیستم ها و نرم افزارها بر مبنای بانکداری شرکتی طراحی شده و اجرای برخی مقررات از جمله اعطای وام های خرد مانند وام ازدواج، سیستم IT بانک را دچار اخلال می کند.

وی عنوان کرد: بانک توسعه صادرات در شرایط دشوار تحریم و نیاز به ارزآوری از محل صادرات غیر نفتی نیازمند حمایت ویژه از سوی دولت است و یکی از موضوعاتی که می تواند در این شرایط توان بانک را ارتقا دهد، پوشش ریسک نوسان نرخ ارز از سوی دولت است. در این مدت بانک توسعه صادرات با روش های تخصصی و مذاکرات متعدد، توانسته روند واردات تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید را تسهیل کند.

بانک توسعه صادرات در پی فرصت سازی جدید برای صادرات است

ابوذر سروش، رئیس هیات مدیره این بانک نیز با ارائه گزارشی از عملکرد تخصصی- توسعه ای در سه سال گذشته گفت: فرصت‌ سازی برای فعالان حوزه صادرات و حمایت از ایجاد اشتغال در داخل از ماموریت های اصلی بانک است. این بانک در مواجهه با چالش های مربوط به حوزه بانکداری بین المللی به دلیل وجود تحریم های بین المللی، امکان جذب سرمایه ‌های خارجی، ایجاد روابط کارگزاری، اخذ رتبه اعتباری، دریافت خدمات از شرکت‌های بیمه ای بین المللی و ... محدودیت دارد که افزایش سرمایه بانک و تدوین مقررات حمایتی از بانک های توسعه ای می تواند اختیارات و سرعت عمل این بانک را ارتقا دهد.

وی با اشاره به فعالیت ها در بخش حمایت از شرکت های دانش بنیان صادراتی افزود: در سال گذشته 62 درصد تسهیلات این بانک به شرکت های دانش بنیان از منابع بانک توسعه صادرات و مابقی از منابع صندوق توسعه ملی بوده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ