کد خبر: ۱۵۵۴۸۱
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۴/۲۰

ادعای کارشناس اقتصاد به غیرعادی بودن بازدهی بورس

ادعای کارشناس اقتصاد به غیرعادی بودن بازدهی بورس

کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه شروع بازده غیر عادی سایر بازارها از بورس بوده به یکی از راه های مهم کنترل آن اشاره کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مجید شاکری با اشاره به رشدهای عجیب بازارها در برنامه پایش گفت: در تورم نقطه به نقطه ماهانه رکورد افزایش یافته است باید در زمینه مدیریت تورم مسیر درستی را انتخاب کنیم چراکه تحلیل نادرست باعث سیاست های نادرست نیز می شود. وقتی موج تورم ایجاد می شود برخی فکر می کنند پایه پولی رشد کرده است. درصد رشد پایه پولی باید در تحلیل ها مهم باشد و نباید برای بررسی های تورم حجم رشد پایه پولی در نظر گرفته شود.

وی افزود: تورم حاصل رشد نقدینگی است و رشد پایه پولی عامل تورم نیست. در سه ماه اخیر پایه پولی 8 درصد و رشد نقدینگی 7.5 درصد بوده است اگر میزان رشد نقدینگی به 3 فصل آینده نیز منتقل شود، میزان رشد نقدینگی از سال قبل نیز کمتر خواهد بود. انتظارات تورمی مردم بطور ناگهانی افزایش پیدا کرده که دلیل آن افزایش نرخ بهره انتظاری سرمایه گذاران است. به همین علت مردم از زمستان سال گذشته شبه پول را به پول تبدیل کردند و در بازارهای دارایی مختلف آن را می چرخانند. رونق بورس بر سایر دارایی ها نیز تاثیر گذاشته، سیاست گذار ابزار لازم برای کنترل آن را دارد و باید از آنها صحیح استفاده کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در مورد عرضه اوراق تا دو ماهه اول سال دولت تقریبا هیچ عرضه جدی نداشت که بخشی از آن به دلیل مقاومت برخی اعضای دولت بوده و از 15 خرداد به بعد عدد انتظار اوراق به 17 هزار میلیارد تومان ظرف 3 هفته رسید، سیاست گذار باید از این ابزارها بدون ترس استفاده کند. شروع بازده غیر عادی سایر بازارها از بورس بوده حتی در بهمن 98 نیز رشد بورس از سایر بازارها بیشتر بوده است. اگر این بازده غیرعادی ادامه پیدا کند و ملاک انتظارات تورمی سرمایه گذاران شود هیچ مانعی در مقابل تبدیل شبه پول به پول وجود ندارد اما دولت می تواند از این رشد جلوگیری کند.

شاکری عنوان کرد: بطور طبیعی همان انتظاراتی که در بازارهای تورمی وجود دارد در بازار ارز نیز هست ولی ساز و کار آن با سایر بازارها متفاوت است. از نیمه بهمن سال گذشته مشکلاتی در عرضه ارز پدید آمد و همین عامل باعث بر هم ریختگی بازار شد. وزن ارزی در بازار بر روی درهم است وقتی موضوع کرونا در سال گذشته رخ داد در بحث دریافت حواله درهم مشکل ایجاد و همین عامل باعث تنش در بازار ارز نیما شد بنابراین مشکل ارز ناشی از حواله است و ربطی به اسکناس ندارد.

وی اضافه کرد: صادرکننده ها باید ارزها را به داخل بیاورند بیش از 20 میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات بازنگشته که مربوط به سال 97 و 98 بوده، انتظارات تورمی باعث شده صادر کننده به علت گران فروختن ارز تا زمانی که مهلت دارد، ارز را تحویل ندهد. بنابراین انتظار داریم هرچه به مهلت تحویل ارز صادر کننده به بانک مرکزی نزدیک شویم، قیمت ارز کاهش یابد. موضوع دیگر ارزهای کالاهای اساسی است که آمریکا در سال گذشته با استفاده از فضای امنیتی باز شده بر روی آن فشار آورده است.

شاکری گفت: سفر همتی به عراق پاسخ به فشارهای آمریکا بود با این حال اگر بازده غیرعادی در یک بازار رخ دهد بر روی سایرین نیز اثر می گذارد. سیاست گذار می تواند این بازده غیرعادی را کنترل کند، عرضه صندوق های پروژه برای ساخت زیر بناها یکی از راه های مهم کنترل بازده غیر عادی بورس است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» علی | ساعت ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۴/۲۰
0
0
پاسخ
اون چیزی که تمام بازارهارو ملتهب کرده فقط دلاره اگه سواد داری برو سال ۹۲رو نگاه کن وقتی دلار پایین اومد و وارد رکود شد بورسم ریزش کرد یک ماه بعدش ولی همین یک ماه پیش بورس ریزش شدیدی کرد ولی دلار بیشتر بالا رفت بنابرین دلاره که بر بورس و همه چیز تاثیر میزاره
» ارسلا ن دولتخواه | ساعت ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۴/۲۰
0
0
پاسخ
با سلام جنابعالی روند افزایش قیمت مسکن و ارز وسکه وصندوقهای سرمایه گذاری خصوصی را از سال 88 بررسی نمایید ببینید کدامیک بیشتر تورو زا بو ده است؟ ضمنا خواب سرمایه در مدت رکود ونزول بورس درسالهای قبل از نیمه دوم 96 راهم بنگرید
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ