کد خبر: ۱۵۵۵۶۸
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۴/۲۲

تصویب کلیات انتشار اوراق وکالت عام در کمیته فقهی سازمان بورس

تصویب کلیات انتشار اوراق وکالت عام در کمیته فقهی سازمان بورس

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس از موافقت این کمیته با کلیات تأمین مالی دولت از طریق انتشار اوراق وکالت عام خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مجید پیره درخصوص مصوبات جلسه کمیته فقهی سازمان بورس به ایکنا گفت: جلسه اخیر کمیته فقهی با موضوع توسعه روش‌های تأمین مالی دولت برگزار شد و درباره ساختارهایی از تأمین مالی که انعطاف بیشتری دارند بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی افزود: اوراق وکالت یکی از انواع اوراق بهاداری است که منطبق با موازین فقهی طراحی شده و در بسیاری از بازارهای سرمایه بین‌المللی که موازین شریعت اسلام را هم رعایت می‌کنند به مرحله انتشار رسیده و این ظرفیت را به وجود آورده که با استفاده از عقد وکالت، زمینه تأمین مالی را برای بانی فراهم آوریم.

این مقام مسئول ادامه داد: در روش‌های جدید تأمین مالی دولت سعی بر این است از عقد وکالت استفاده و این امکان فراهم شود تا از این طریق از محل بازار سرمایه تأمین مالی کند. در اوراق وکالت که سابقاً طراحی شده بود، نهادی که قصد تأمین مالی از محل این اوراق را دارد و در ادبیات مالی به آن بانی گفته می‌شود به عنوان وکیل سرمایه‌گذاران عمل می‌کند.

پیره عنوان کرد: در این اوراق که قبلاً طراحی شده بود، سرمایه‌گذاران با خرید هر ورقه از اوراق وکالت مبلغی را در اختیار بانی قرار می‌دهند و وی به وکالت از سرمایه‌گذاران وجوه جمع‌آوری شده را جهت خرید کالا یا خدمات یا سرمایه‌گذاری استفاده می‌کند و بسته به اینکه وجوه جمع‌آوری شده در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاری شود، می‌تواند در قالب اوراق وکالت عام یا اوراق وکالت خاص طراحی شود.

وی اضافه کرد: تفاوت وکالت خاص و عام در حوزه مجاز سرمایه‌گذاری از سوی وکیل است و در طرحی که جدیداً در کمیته فقهی سازمان بورس مطرح شد فرایند انتشار اوراق وکالت عام بحث و تبادل نظر شد. در این اوراق دولت به عنوان وکیل سرمایه‌گذاران عمل می‌کند و منابع مالی که در اختیار قرار داده می‌شود جهت انجام فعالیت‌های سودآور به نفع دارندگان اوراق و هم‌راستا با منافع دولت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس توضیح داد: در طرح پیشنهادی انتشار اوراق وکالت عام دو نهاد واسط جود دارد که یکی عملیات انتشار اوراق را انجام می‌دهد که آن را نهاد واسط ناشر می‌گوییم و نهاد دوم به وکالت از سرمایه‌گذاران در راستای درآمدزا کردن اموال فعالیت می‌کند که در اصطلاح آن را نهاد واسط مولدساز می‌نامیم. این دو نهاد بعد از اینکه وجوه سرمایه‌گذاران را تجمیع کردند در استخری از دارایی‌های متعلق به دولت فعالیت خواهند کرد و دولت هم اموال معینی را در این استخر دارایی‌ها قرار می‌دهد.

پیره ادامه داد: برای مثال دولت می‌تواند مطالبات از بخش خصوصی یا بخشی از دارایی‌ها همانند ساختمان و ماشین‌آلات یا احیاناً سهام را در این استخر قرار دهد و چنانچه دارایی از نوع مطالبات باشد و یک جریان مالی را به همراه داشته باشد نهاد واسطِ ناشر به وکالت از سرمایه‌گذاران آن مطالبات را تنزیل کرده و از محل مابه‌تفاوت نرخ تنزیل با ارزش اسمی آن مطالبات، سودی را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد و در صورتی‌ که دارایی موجود در استخر از قبیل ساختمان یا ماشین‌آلات باشد نهاد واسطِ مولدساز به وکالت از سرمایه‌گذاران آن دارایی را از دولت خریداری و سپس در قالب اجاره به شرط تملیک به دولت واگذار می‌کند.

وی تأکید کرد: این مجموعه عملیات این امکان را فراهم می‌کند که دولت در عین استفاده از منافع برخی از اموال متعلق، نقدینگی مورد نیاز را نیز به دست آورد. این اوراق به این دلیل به اوراق وکالت عام معروف شدند که دو نهاد واسطی که اشاره شد در کنار هم امکان بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از مجموعه‌ این فعالیت‌های اقتصادی سودآور را فراهم می‌کنند و این دو نهاد به عنوان وکیل سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند فعالیت‌های سودآوری را به نفع آن‌ها هماهنگ و محقق کنند. کلیات این موضوع در کمیته فقهی سازمان بورس تصویب شد اما برخی از پیشنهادهایی که در جلسه ارائه شده بود اصلاح و قرار شد بعد از انجام اصلاحات، جزئیات این طرح در جلسه بعدی به تصویب برسد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ