کد خبر: ۱۵۵۶۳۲
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۴/۲۳

اعلام جرم علیه مدیران بانکی ارائه کننده اسناد کذب در پرونده هفت تپه

اعلام جرم علیه مدیران بانکی ارائه کننده اسناد کذب در پرونده هفت تپه

قاضی پرونده متهمان ارزی شرکت هفت تپه با صدور 24.5 میلیون یورو برات ارزی گفت: برای هیچ مسئولی خط قرمز قائل نیستیم و علیه مدیران هر بانکی که اسناد کذب ارائه دهند اعلام جرم می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از میزان، دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد و ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری از وکیل متهم منتظری خواست در جایگاه حاضر شود.

وکیل متهم منتظری گفت: عناصر مادی و معنوی جرم نسبت به موکل اینجانب انجام نشده، آشنایی منتظری و مبارکی برای پرداخت حقوق کارگران مطرح بوده است. شرکت معتمد پارسه مشتری ویژه بانک کشاورزی بوده و موکل اینجانب در این مورد اعمال نفوذی نداشته و هیچگاه خود را به عنوان عضوی از نظام بانکی معرفی نکرده است.

در ادامه جلسه دادگاه، مبارکی دیگر متهم پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت: اینجانب اقدامات را در راستای قوانین بانک مرکزی انجام داده و هیچگونه تخلفی انجام نداده‌ام. بانک شکایتی نداشته و نمی‌دانم چرا در اینجا هستم. در مورد بحث هفت تپه موضوع واردات شکر مطرح بوده و آنان را به شعبه راهنمایی کردم و همکاران اینجانب نیز در راستای قوانین بانک مرکزی اقدام به فعالیت کردند.

شاه محمدی نماینده دادستان خطاب به متهم منتظری گفت: بر اساس اقاریر نوری، ۶۰۰ میلیونی که منتظری بصورت نقد و چک دریافت کرده برای اعمال نفوذ در بانک کشاورزی و بانک رفاه بوده است. در مورد متهم مبارکی این سوال مطرح است که چطور در مدت یک هفته بدون اعتبارسنجی و دستور هیات مدیره و اخذ تأمین، تسهیلات ارزی ارائه شده است. چطور می‌گویید روند قانونی بوده است؟ از همکاران پرسیده‌ایم که گفته‌اند به علت تماس‌های مکرر شما بوده است. معاون ارزی شعبه گفته بر اساس تماس‌های معاون بانکداری این اقدامات انجام شده است. شما معاون بانک رفاه بوده‌اید و بار‌ها بر اساس گفته‌های معاون ارزی با وی تماس گرفته‌اید و خواستار پیگیری و تسریع امور شده‌اید.

وی ادامه داد: منتظری در اقاریر گفته اینجانب با حضور اسدبیگی و مبارکی جلسه‌ای داشتیم، هفته بعد از آن مبارکی بازنشسته می‌شود اما اسدبیگی با ارتباطاتی که داشته باعث بازگشت مبارکی به بانک شده و مبارکی وام‌دار اسدبیگی بوده است.

متهم مبارکی پاسخ داد: معاون ارزی وقت شعبه پردیس در مواردی به عنوان کارشناس ارزی کمک می‌کرد. وی بررسی کرد که تخصیص ارز به اسد بیگی مشکلی ندارد. به هیچ وجه نه به وی و نه به فرد دیگری دستوری خلاف قانون ندادم.

نماینده دادستان گفت: معاون ارزی وقت می‌گوید مبارکی گفته پرداخت حواله ارزی به اسد بیگی تسریع شود حال آنکه شما باید صرفا به عنوان معاون بانکداری شرکتی، شرکت مزبور را به بانک معرفی می‌کردید. شما چه وظیفه‌ای داشتید که به عنوان معاون بانکداری شرکتی پیگیر تسریع حواله ارزی به اسدبیگی باشید. در این پرونده ارزی اقدام غیر قانونی صورت گرفته است.

مبارکی گفت: با همکارم تماس گرفتم اما دستور غیر قانونی ندادم. در مورد برگشت به کار نیز باید بگویم چه نفعی از بازگشت به کار داشتم.

نماینده دادستان عنوان کرد: ضابطین در ۱۶ آبان سال ۹۶ صورتجلسه‌ای از کارمندان بانک اخذ کردند. از افراد ذیل صورتجلسه سوال شد و آنها گفتند مبارکی طی پیگیری‌های تلفنی با اعضا و آن هم بر اساس پیشنهاد اغوا کننده اسدبیگی که وی را مدیر عامل بانک رفاه می‌کند، درخواست صدور برات ارزی برای شرکت معتمد دنیای پارسه را از شعبه پردیس بانک رفاه خواستار شد و در این زمینه پیگیری کرد. در نهایت شعبه پردیس با طی فرآیند غیرقانونی برای شرکت معتمد دنیای پارسه برات ارزی صادر کرد و بدون اخذ تضمین در عرض یک هفته اولین حواله ارزی صادر شد. بعد از اینکه ارز دریافت شد تازه اعتبار سنجی صورت گرفت.

وی خطاب به مبارکی گفت: شما با نفوذ و تماس‌هایی که می‌گیرید ارز را می‌دهید. سپس حکم بازنشستگی صادر می‌شود و با صحبت‌های این فرد حکم بازنشستگی شما لغو می‌شود. این واقعا جای سوال دارد که حکم بازنشستگی فردی صادر و بعد لغو شود.

مبارکی گفت: نیاز به اخذ تضمین نبوده است.

نماینده دادستان با طرحی سوالی افزود: شما می‌گویید تضمین نیاز نیست اما در ۱۳ آذر تضمین گرفته شده است حال آنکه در ۱۴ آبان اولین ارز دریافت شد بنابراین تضمین اخذ شد اما بعد از یک ماه. اگر تضمین نبود چرا بعد از یک ماه تضمین گرفته شد.

مبارکی گفت: این موضوع تخصص من نیست.

نماینده دادستان گفت: اگر تخصص شما نیست که خیلی اشتباه کردید برای صدور برات ارزی پیگیری انجام دادید. در ۲۵ دی سال ۹۶ اعتبار سنجی صورت گرفته است. چیزی که مبارکی به دادگاه ارائه داده اعتبار سنجی نیست. اعتبار سنجی حاوی فیلد‌های متعدد است. در اعتبار سنجی باید اطلاعات مربوط به شرکت دنیای معتمد پارسه درج می‌شد. شرکت مزبور بدهی و ارز معوق داشته است. اگر اعتبار سنجی صورت گرفته و به این موارد در بانک رفاه توجه نشده بنابراین سوء‌نیت متصدیان این بانک محرز می‌شود.

مبارکی گفت: اعتبار سنجی انجام شده و همکاران آن را به دادگاه تقدیم می‌کنند.

در ادامه جلسه قاضی خطاب به مبارکی گفت: آنچه به دادگاه ارائه کردید اعتبار سنجی نبود، چگونه بازاریابی می‌کنید که در جریان موارد مطروحه نیستید؟

مبارکی گفت: در بانکداری شرکتی باید پیگیری می‌کردیم.

قاضی خطاب به مبارکی گفت: فرآیند پیگیری‌ را تشریح کنید.

نماینده دادستان گفت: در کجا تصریح شده بانکداری شرکتی برای صدور برات ارزی بدون اخذ تعهد باید پیگیری کند؟

قاضی مسعودی مقام خطاب به مبارکی گفت: کاغذ‌هایی که ارائه کردید غیر واقعی است. تصور نکنید چنانچه کاغذی ارائه شود بدون بررسی آن را می‌پذیریم. بانک‌ها فکر می‌کنند برخی قضات دستگاه قضایی اشراف ندارند لذا برخی مطالب را غیر واقعی می‌نویسند برخی مطالب را از پرونده‌ها حذف می‌کنند حال آنکه می‌توانیم تشخیص دهیم کدام تعهدات ایفا شده و کدام نشده است. برخی بانک‌ها گزارش می‌دهند در قبال ارز ارائه شده رفع تعهد صورت گرفته حال آنکه ارز آنها فروخته شده و سند فروش هم موجود است لذا علیه مدیران هر بانکی که اسناد کذب ارائه دهد و یا بخشی از واقعیت را منعکس کند اعلام جرم می‌کنیم.

وی افزود: پاسخ استعلام بانک رفاه باید تکمیل شود چرا که در کاغذ ارائه شده موارد مبهم و بدون تاریخ وجود دارد لذا شماره و تاریخ اعتبار ارزی و تضامین اخذ شده و نوع آن‌ها با تاریخ مندرج و مستندات باید به دادگاه ارائه شود.

قاضی همچنین خطاب به عبدالله پایسته فرزند فرامرز گفت در جایگاه قرار گیرد و مندرجات اتهامات وی در کیفرخواست را قرائت و به وی تفهیم کرد.

متهم پایسته گفت: اتهامات وارده را قبول ندارم، رییس وقت شعبه پردیس بانک رفاه بودم. در نتیجه تماس مبارکی با معاون ارزی شعبه، شرکت دنیای معتمد پارسه معرفی شد. در جلسه‌ای مهرماه ۹۶ که با حضور اسد بیگی و معاون ارزی شعبه در دفترم تشکیل شد، بحث هفت تپه مطرح شد. بعد از آن جلسه اسد بیگی را ندیدم. در آبان ماه ۹۶ معاون ارزی مراجعه کرد و گفت مبارکی تماس گرفته تا برای دو شرکت معتمد پارسه و آریا چوب شمال مبادلات ارزی انجام دهیم.

وی ادامه داد: از معاون ارزی سئوال کردم آیا این کار ریسکی دارد که گفت نه فقط فیزیکی پرونده تشکیل می‌دهیم. بعد از گذشت چند روز معاون ارزی گفت شرکت آریا چوب شمال انصراف داده و فقط شرکت معتمد پارسه است. این پرونده را به اکراه تشکیل دادم و در ۱۰ آبان سال ۹۶ پرونده را به اداره بانکداری شرکتی بانک رفاه ارسال کردم. در این پرونده جوابگوی کار کارشناسی خانمی هستیم که نه در بانک و نه در هیچ جای دیگر مورد تعقیب قرار نگرفته است.

این متهم افزود: در مدت یک سال و نیمی که در شعبه بودم مبارکی تماس نگرفته و از تماس‌های وی با شهرخی اطلاعی ندارم. اخلال را کسانی انجام داده‌اند که ثبت سفارش انجام داده‌اند، اخلال در بانک مرکزی اتفاق افتاده که در یک روز تخصیص ارز انجام شده است.

نماینده دادستان خطاب به متهم گفت: باید اعتبار سنجی می‌کردید که در تاریخ مورد نظر اعتبارسنجی نکرده‌اید، در ۲۵ دی گزارش ارائه داده‌اید در بانک رفاه این اقدام با سوء نیت انجام شده است. ۲۴.۵ میلیون یورو ارز تخصیص داده‌اید آیا نمی‌توانستید از بانک مرکزی استعلام کنید؟ چرا اعتبار شرکت و عدم رفع تعهد را استعلام نکردید، چطور یک استعلام از بانک مرکزی نشده است.

متهم پاسخ داد: استعلام انجام شده است.

قاضی به این متهم گفت: استعلام را ارائه دهید.

نماینده دادستان با دیدن استعلام ارائه شده از سوی این متهم گفت: این استعلام نیست شما یک گزارش اعتباری نشان می‌دهید. می‌گویید بزرگ‌ترین مشتری ارزی‌ بوده اما اعتبار سنجی انجام نداده‌اید و تضامین اخذ نشده است. در ۱۴ آبان سال ۹۶ اعتبارسنجی صورت نگرفته به عنوان شعبه عامل موظف به گرفتن استعلام بودید.

متهم پاسخ داد: اگر پرونده برای شعبه من باشد وظیفه ام است. این پرونده مدیر ارتباط با مشتری دارد و به ما ربطی ندارد.

قاضی خطاب به وکیل متهم پایسته گفت: آیا در این پرونده تخلف صورت گرفته که بعدا موکل شما برای صدور مصوبه و اخذ استعلام اقدام کرده است، آیا این سند سازی برای توجیه رفتار نیست؟

نماینده دادستان خطاب به وکیل پایسته گفت: موکل شما گفته شرکت پارسه فاقد مصوبه اعتباری بوده بنابراین مبنای کار توسط معاون ارزی شعبه بوده است که متعاقب انجام کار مصوبه‌ای صادر می‌شود که این مصوبه نیز صادر نشده است، شما صورتجلسه را مصوبه می‌نامید.

وکیل متهم پایسته گفت: پیگیری‌های بعدی موکل برای این بوده که وقوع کمترین آثار سوئی مشاهده شود.

نماینده دادستان گفت: متهم پایسته صورتجلسه صدور برات اسنادی را امضا کرده و مانعی در روند تخفیف غیر قانونی ارز ایجاد نکرده بنابراین نه در موقع صدور برات تضمین گرفتند و نه مصوبه‌ای بوده است وکیل به صورت جلسه‌ای که بعد‌ها تهیه شده می‌گوید مصوبه.

وکیل متهم پایسته گفت: اصلا موکل مجرم اما این صورتجلسه که حاوی امضای دستور افرادی برای تخصیص ارز بوده، نکته مثبت است افرادی که آن صورت جلسه را امضا کردند هم بیاورید.

قاضی گفت: هر فردی در پرونده باشد،می‌آوریم کما اینکه چند نفر را تحت تعقیب قرار دادیم و کیفرخواست آنها در حال نهایی شدن است و برای هیچ مسئولی خط قرمز قائل نیستیم. در برخی پرونده‌ها نظیر بانک سرمایه برای اعضای هیات مدیره حکم محکومیت تا ۲۰ سال حبس نیز صادر کردیم.

در ادامه جلسه دادگاه، سوده شهرخی معاون ارزی شعبه پردیس بانک رفاه با اعلام قاضی مسعودی مقام در جایگاه قرار گرفت و پس از تفهیم اتهام مندرج در کیفرخواست توسط قاضی گفت: اتهامات را قبول ندارم. در سال ۹۶ معاون ارزی شعبه پردیس بودم. سابقه ۲۱ سال فعالیت بانکی در امور ارزی و بین الملل دارم.

وی ادامه داد: در مهرماه ۹۶، مبارکی مسئول اداره بانکداری شرکتی، شرکت هفت تپه را معرفی کرد و در همان روز از اداره بین الملل بانک تماس گرفتند. فردای آن روز در جلسه‌ای که در آن اسدبیگی و کحال زاده از مدیران هفت تپه حضور داشتند، حاضر شدم و آن‌ها شرکت را معرفی کردند. وقتی کیفرخواست را خواندم تازه از اوضاع باخبر شدم. شرکت هفت تپه در ذهنم مانند شرکت نفت بود.

متهم شهرخی گفت: در جلسه‌ای که با مدیران هفت تپه داشتیم آنها گفتند تسهیلات ریالی نمی‌خواهیم بلکه حواله‌ها و ضمانت‌های ارزی می‌خواهیم. درخواست شرکت هفت تپه از طریق اداره بانکداری شرکتی بانک رفاه به شعبه رسید و حاوی درخواست برای صدور سه فقره برات اسنادی به مبالغ بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون یورو بود.

شهرخی ادامه داد: اعلام کردیم سه فقره برات اسنادی نمی‌توانیم صادر کنیم بلکه با یک فقره شروع می‌کنیم. متهم پایسته گفت،چون موضوع ارزی است شما به جای من در جلسات مرتبط با آن شرکت کنید. به رییس اداره اعتبارات گفتم این مشتری (شرکت هفت تپه) را اداره بانکداری شرکتی معرفی کرده لذا با احتیاط عمل کرد.شرکت مذکور اسناد حمل را بصورت تکمیلی ارائه کرد یک درصد هم احتمال نمی‌دادم این اسناد جعلی باشد.

پس از اظهارات متهم شهرخی، قاضی مسعودی مقام ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: زمان جلسه بعدی متعاقبا اعلام می‌شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ