کد خبر: ۱۵۵۷۲۶
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۴/۲۵

سیاست جدید بانک مرکزی برای مهار تورم و کاهش ۱۴ واحد درصدی رشد نقدینگی
معاون اقتصادی بانک مطرح کرد:

سیاست جدید بانک مرکزی برای مهار تورم و کاهش ۱۴ واحد درصدی رشد نقدینگی

معاون اقتصادی بانک مرکزی ضمن اشاره به سیاست جدید این بانک برای مدیریت نقدینگی گفت: بانک مرکزی در نظر دارد ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر کند که می تواند ۱۴ واحد درصد رشد نقدینگی را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیمان قربانی در خصوص سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی در اقتصاد به تسنیم گفت: در راستای کنترل نقدینگی و مهار تورم، بانک مرکزی سیاست کنترل رشد نقدینگی و افزایش جذابیت سپرده های بانکی را در دستور کار قرار داده البته سایر اقدامات سیاست های پولی مانند عملیات بازار باز و افزایش کف نرخ سپرده‌گیری از بانک‌ها را نیز به موازات انجام می دهد.

وی به مصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود بانکی اشاره کرد و افزود: پیشنهادات بانک مرکزی در راستای تنوع سپرده های بانکی و اصلاح نرخ سود در شورای پول و اعتبار مطرح شد و شورا نهایتاً تصمیم گرفت نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری عادی 10 درصد، سپرده سرمایه‌ گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه 12 درصد، سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه 6 ماهه 14 درصد و سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک ساله 16 درصد شود ضمن اینکه سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال با سود 18 درصد معرفی شد .

این مقام بانکی درباره علت احیای مجدد سپرده‌های بالای یک سال توضیح داد:‌ این موضوع در راستای معرفی ابزارهای سپرده ای با ماندگاری بیشتر در شورای پول و اعتبار مطرح و مصوب شد. بانک مرکزی برنامه ای برای انتشار اوراق ودیعه نیز دارد که این موضوع برای مدیریت و کنترل رشد نقدینگی براساس مصوبه شورای عالی اقتصاد بنا است برای تصویب نهایی به شورای پول و اعتبار برود.

قربانی ادامه داد: بانک مرکزی بعد از تصویب این طرح در شورای پول و اعتبار، انتشار 50 هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه را در دستور کار خواهد داشت که هر 10 هزار میلیارد تومان آن می تواند 2.8 واحد درصد رشد نقدینگی و پایه پولی را کاهش دهد. با انتشار کل مبلغ در نظر گرفته شده برای اوراق ودیعه، رشد نقدینگی تا 14 واحد درصد کاهش خواهد یافت.

وی تأکید کرد: ابعاد شرعی و فقهی اوراق ودیعه قبلاً در شورای فقهی بانک مرکزی به تصویب رسیده و به زودی این پیشنهاد برای تصویب نهایی به شورای پول و اعتبار خواهد رفت.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ