کد خبر: ۱۵۶۳۲۵
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۵/۱۰

عملکرد ۱۲ ماهه زیرمجموعه تاپیکو بررسی شد / رشد ۲۰۰ درصدی سود

عملکرد ۱۲ ماهه زیرمجموعه تاپیکو بررسی شد / رشد ۲۰۰ درصدی سود

بررسی عملکرد سال مالی قبل شرکت نفت پاسارگاد حکایت از بازدهی مثبت ۱۳۰ درصدی قیمت سهام، کسب سود خالص ۲۵۳.۳ میلیارد تومانی و رشد ۲۰۰ درصدی نسبت به مدت مشابه قبل دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مجمع سالانه شرکت بورسی نفت پاسارگاد به عنوان یکی از زیرمجموعه های تاپیکو درحالی 31 تیر ماه به تنفس خورد که قرار است 11 مرداد برگزار شود تا سهامداران درخصوص تصویب صورت های مالی و میزان تقسیم سود تصمیم‌گیری کنند.

نوسانات قیمت سهام "شپاس" از ابتدای سال جاری بازده 130 درصدی را عاید سهامداران کرده است. محصول اصلی شرکت انواع قیر است و کارخانه‌های آن در شهرستان های تهران، تبریز، اراک، شیراز، بندرعباس و آبادان واقع بوده و ظرفیت تولید آن در مجموع 3.4 میلیون تن در سال است.

سال 98 این شرکت موفق به فروش 1.3 میلیون تن انواع قیر شد که نسبت به فروش 1.1 میلیون تنی سال قبل رشد حدود 18 درصدی را نشان می دهد. سهم فروش محصولات مختلف این شرکت از کل بازار داخلی و صادرات در بورس کالا 75 و 23 درصد است. این اعداد در عملکرد سال 97 بالغ بر 42 و 18 درصد بوده است.

بر اساس صورت های مالی، "شپاس" در عملکرد 12 ماهه سال 98 موفق شده درآمد فروشی معادل 3.8 هزار میلیارد تومان شناسایی کند که این رقم نسبت به سال قبل با رشد 76 درصدی همراه شده است. از این افزایش درآمد 18 درصد مربوط به رشد مقداری فروش و 58 درصد افزایش نرخ فروش محصولات است.

میانگین نرخ فروش محصولات نفت پاسارگاد از 1.9 میلیون تومان به ازای هر تن در سال 97 به 2.9 میلیون تومان به ازای هر تن در سال 98 افزایش یافته است. بهای تمام شده فروش محصولات نیز در سال 98 حدود 3.4 هزار میلیارد تومان بوده است. با تکیه بر اعداد فوق، حاصل عملکرد شرکت در سال 98 سود ناخالص 359 میلیارد تومانی بوده که این عدد در مقایسه با سال قبل از آن 97 درصد افزایش داشته است. در مجموع حاشیه سود ناخالص از 8.5 درصد در سال 97 به 9.4 درصد رسیده است.

بررسی سایر اقلام درآمدی و هزینه ای "شپاس" نیز حکایت از بهبود عملکرد در زمینه های مالی و سایر درآمدهای غیرعملیاتی دارد. هزینه های مالی از 21 میلیارد تومان در سال 97 به حدود 7.1 میلیارد تومان در سال 98 کاهش یافته است.

در سوی مقابل درآمدهای غیرعملیاتی با رشد بیش از 5 برابری همراه شد. در مجموع نفت پاسارگاد در سال 98 رقمی معادل 285.2 میلیارد تومان سود قبل از کسر مالیات و 253.3 میلیارد تومان از سود خالص گزارش کرده که این عدد حکایت از رشد بسیار عالی 192 درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

با توجه به مطالب مورد اشاره، مدیران "شپاس" در مجمع سالانه روز شنبه با دستی پر به مجمع می‌روند و سهامداران منتظر می‌مانند تا برنامه آتی این شرکت برای رشد و ارتقا را دریافت کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ