کد خبر: ۱۵۶۴۱۰
۱۸:۸ - ۱۳۹۹/۵/۱۲

متغیرهای موثر در آینده بازار سهام + بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری
مدیرعامل سبدگردان الگوریتم مطرح کرد:

متغیرهای موثر در آینده بازار سهام + بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیرعامل سبدگردان الگوریتم با اشاره به متغیرهای موثر در آینده بازار سهام گفت: سرمایه‌گذاران در انتخاب صندوق‌ها برای تصمیم گیری نباید صرفا معیار بازدهی را مدنظر قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، آرش آقا قلیزاده درخصوص چشم انداز بازار سرمایه گفت: روی آوردن مردم به بورس طی چند ماه اخیر بسیار چشمگیر بوده و باعث رشد بی سابقه آن شده به طوری که در مجموع از ابتدای سال تاکنون بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان سرمایه وارد این بازار شده در حالی که در کل سال ۹۸ این عدد حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

چشم انداز تورمی در اقتصاد

وی افزود: چشم انداز تورمی در اقتصاد، رشد قیمت ارز، حمایت معنوی دولت و تغییر رویکرد جامعه نسبت به بورس منجر به اعتماد و اقبال عمومی به بازار سرمایه شده و تمامی این عوامل زمینه افزایش ضریب قیمت به درآمد (p/e) آینده نگر از حدود ۷ به ۱۵ را فراهم کرده است. به لحاظ ارزشی بخشی عمده‌ ای از بازار همچنان در حدود ضریب ۱۵ و حتی کمتر معامله می‌شود که با این ضریب، قیمت سهام این شرکت‌ها توجیه پیدا می‌کند اما اصلاح قیمت سهام برخی شرکت‌های کوچک نیز گریزناپذیر است.

این کارشناس بازار سرمایه به متغیرهای تاثیرگذار در آینده بازار اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به تبعیت بازار سرمایه از تغییرات قیمت ارز، دولت علاوه بر اعمال سیاست‌های کنترلی ارز در تلاش است تا طرف عرضه را هم در اوراق درآمد ثابت و هم در بازار سهام افزایش دهد.در چند هفته اخیر شاهد عرضه اوراق درآمد ثابت با نرخ بهره افزایشی بودیم که این مساله نشانگر عزم دولت در جذب منابع مالی از طریق بازار سرمایه است تا از این مسیر بخشی از کسری بودجه را به نحوی غیر تورمی جبران کند و پدیده بسیار مطلوبی برای بازار سرمایه و کل اقتصاد بشمار می‌رود.

حرکت بازار به سمت تعادل

آقاقلیزاده اضافه کرد: دولت در روزهای اخیر نسبت به ابلاغ دستورالعملی مبنی بر افزایش سهام شناور شرکت‌های تابعه تا ۲۵ درصد اقدام کرده تا از این طریق با پاسخ به تقاضای سرمایه‌گذاران تعادل قیمتی در بازار ایجاد کند. انتخابات پیش روی آمریکا نیز از دیگر عوامل موثر در بازار سرمایه است، حذف و یا ابقای ترامپ در مسند ریاست جمهوری تاثیرات متفاوتی در اقتصاد و بازار سرمایه به همراه خواهد داشت. با پیروزی ترامپ در صورت تداوم سیاست‌های کنونی در قبال ایران احتمالا با رشد نرخ ارز و در نتیجه رشد بازار سرمایه مواجه خواهیم بود. تغییر سیاست‌های وی به سمت تشدید تنش‌ها می‌تواند تبعات منفی برای کل کشور و به تبع آن بازار سرمایه داشته باشد.

وی عنوان کرد: با روی کار آمدن دموکرات‌ها و اعلام سیاست کاهش تنش با ایران، نرخ ارز کاهش پیدا خواهد کرد و در پی آن شاخص بورس نیز در کوتاه مدت با روند اصلاحی همراه خواهد شد اما در میان و بلند مدت با گردش چرخ اقتصاد، افزایش امنیت در سرمایه‌گذاری و حضور شرکت‌های خارجی، مجددا شاهد حرکت صعودی بازار سرمایه خواهیم بود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسیر مطمئن

مدیرعامل سبدگردان الگوریتم تصریح کرد: سرمایه‌گذاران نباید رویکرد کوتاه مدت به بازار سرمایه داشته باشند و بهتر است بصورت مستقیم وارد بازار نشده و از خدمات صندوق‌ها و شرکت‌های سبدگردان و مشاور سرمایه‌گذاری استفاده کنند چراکه شرکت‌های سبدگردان با بهره‌گیری از گروه های متخصص، می‌کوشند بازدهی‌ های بالا را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند. این گروه های تخصصی قادرند واکنش‌های منطقی‌تری در شرایط نوسان بازار نشان داده و با کاهش حجم و دامنه رفتارهای توده‌ای ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهند.

آقاقلیزاده با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران در انتخاب صندوق‌ها برای تصمیم گیری نباید صرفا معیار بازدهی را مدنظر قرار دهند،گفت: بی شک بازدهی بالاتر توام با پذیرش ریسک بالاتر در سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود و معمولا صندوق‌هایی که بالاترین بازدهی را دارند در شرایط اصلاح بازار و کاهش قیمت‌ها نیز زیان بیشتری را تجربه خواهند کرد.

بنابراین گزارش، حداکثر کردن بازدهی در کنار کنترل ریسک و سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی با پشتوانه بنیادی، سیاست‌های اصلی سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خوارزمی است که تحت مدیریت شرکت سبدگردان الگوریتم قرار دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ