کد خبر: ۱۵۶۴۷۷
۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۵/۱۴

چشم‌انداز آلومینیوم ، مس، سنگ آهن و فولاد ، روی و... در پساکرونا
تحلیل وود مکنزی از :

چشم‌انداز آلومینیوم ، مس، سنگ آهن و فولاد ، روی و... در پساکرونا

موسسه وود مکنزی با رصد فلزات پایه، کالاهای حجیم و مواد اولیه باتری، اثر کرونا بر چشم‌انداز آلومینیوم ، مس، سنگ آهن و فولاد ، روی و... را بررسی کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وودمکنزی به عنوان یکی از کارگزاران برتر بریتانیا در کیفی بودن تحقیقات سهام طی گزارشی با اشاره به اینکه گروه‌ های تحقیقات معدن و صنایع فلزی این موسسه، کار رصد فلزات پایه، کالاهای حجیم و مواد اولیه باتری را بر عهده دارند، تاثیر ویروس کرونا بر چشم‌انداز معادن را مورد بررسی قرار داد.

داده‌ های گروه های تحقیقاتی بر اساس چشم‌انداز بلندمدت این موسسه و تجزیه و تحلیل اثرات همه‌گیری کرونا بر عرضه، تقاضا و قیمت‌ها ارائه شده که این موارد شامل اختلال در معادن و بهره‌برداری، محرک دولت‌ها برای محدودیت تخریب تقاضا و مازاد بازارها و تاثیر آن بر قیمت‌ها بوده است. 

آلومینیوم: تاثیرات زیادی از این بیماری تا چند سال آینده در سراسر زنجیره ارزشی آلومینیوم احساس خواهد شد بنابراین در پیش‌بینی تقاضا به میزان ۲. ۳ میلیون تن طی سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۴۰ تجدید نظر کرده‌ایم. مازاد بازار این فلز در سال‌های آینده امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

افت در تقاضای آلومینیوم اولیه(تولید معادن) تا حدودی با استفاده از مواد ثانویه (قراضه) جبران خواهد شد. از آنجا که قراضه نسبت به آلومینیوم اولیه به ۹۵ درصد انرژی کمتری برای تبدیل در هر تن نیاز دارد بنابراین در زمینه کاهش انتشار کربن در سراسر این زنجیره موثر خواهد بود.

مس: سال ۲۰۲۰ برای مس بعد از کسری می‌تواند نقطه بازگشت باشد برای اینکه عرضه معادن می‌تواند تقاضا را تحت تاثیر قرار بدهد. پیش‌بینی می‌شود مازاد بازار فلز سرخ در سال ۲۰۲۱ به اوج برسد. مسیر دستیابی به بازار متعادل مس به شدت متکی بر اقدام‌های مربوط به محرک‌های اقتصادی خواهد بود. به‌عنوان نمونه تقاضای چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس جهان با تعهد دولت این کشور مبنی بر سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های جدید از جمله شبکه‌های G۵، شبکه‌های برق با ولتاژ بالا، ایستگاه‌ های شارژ خودروهای برقی(EV) و برنامه‌های مربوط به یارانه خرید خودرو و لوازم خانگی پشتیبانی خواهد شد. گسترش ظرفیت تولید مس نیمه‌ساخته در آمریکا، روسیه و سراسر آسیا از افزایش تقاضا در درازمدت پشتیبانی خواهد کرد که البته از پایه پایین‌تری برخوردار خواهد بود.

طلا: در آغاز سال هرچند انتظار داشتیم تولید طلا در سال ۲۰۲۰ اندکی افزایش یابد اما تصور نمی‌کردیم یک بیماری همه‌گیر جهانی تولید نزدیک به ۸۰ معدن طلای جهان را مختل کند. بنابراین در حالی که پیش‌تر اوج عرضه طلا محتمل‌تر بود اما هم اکنون قله قیمتی در معرض دید است. برای جلوگیری از کاهش مداوم عرضه، توسعه پروژه‌ها باید افزایش یابد. برآورد می‌کنیم این صنعت تا سال ۲۰۲۵ باید ۳۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند تا سطح تولید ۲۰۱۹ حفظ شود. این سرمایه‌گذاری‌ها باید در برابر گزاره‌های ارزش و تنظیم‌شده با ریسک انجام شود.

سرب: عرضه سرب در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ با مشکلاتی مواجه شد. اقدام‌های مهار ویروس سبب محدودیت جریان قراضه و کاهش تولید معدنی این فلز در برخی کشورهای تولیدکننده شد. اگرچه تقاضای این فلز نیز رکود پرشتابی را به خود دید اما ماهیت انعطاف‌پذیر بازارهای عمده سرب به معنای آن است که بخش مهمی از تاثیر فوق به جای تخریب تقاضا، تعویق آن را به دنبال خواهد داشت.

به‌عنوان نمونه، عواقب زیان در بخش باتری‌های اصلی خودرو با افزایش باتری‌های جایگزین قابل جبران است. گرچه چشم‌انداز تقاضای خودرو بطور کلی ضعیف است اما باتری‌های صنعتی به ویژه در سیستم‌های ذخیره انرژی تجدیدپذیر، فرصت‌هایی را برای رشد این فلز فراهم می‌کند.

نیکل: تقریبا همراه با کالاهای معدنی دیگر کاهش چشمگیر پیش‌بینی در مورد تقاضای نیکل، بازار کوتاه‌مدت را از کسری به مازاد منتقل کرده است. روند مداوم تولید فرو‌نیکل عیار پایین(NPI) در اندونزی باعث افزایش پیش‌بینی مازاد و چشم‌انداز قیمت‌های پایین‌تر شده است. پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی نیکل در سال ۲۰۲۰ با ۶ درصد کاهش به ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار تن کاهش یابد. پس از رکود اقتصادی انتظار داریم تقاضا در سال ۲۰۲۵ به ۲ میلیون و ۸۶۰ هزار تن برسد. این وضعیت به دلیل موقعیت چین در بخش‌های فولاد ضد زنگ و باتری بیشتر از سمت این کشور هدایت خواهد شد.

روی: چشم‌انداز میان‌مدت بازار روی با شیوع ویروس کرونا دگرگون شده است. میزان تولید معدنی این فلز در اکثر مناطق با افت مواجه شده و در سطح جهان حدود ۱۰ درصد کاهش یافته البته قرار است تولید در سال ۲۰۲۱ با قدرت بازگردد.

سال جاری میزان مصرف جهانی نیز ۷. ۷ درصد یا ۱. ۱ میلیون تن کاهش می‌یابد. پیش‌بینی می شود بهبود تقاضا در سال ۲۰۲۱ با رشد ۹. ۳ درصدی و در سال‌های بعدی با رشد متوسط ادامه یابد. با این وجود این موسسه انتظار ندارد تا سال ۲۰۲۴ مصرف به اندازه قبل از شیوع بیماری همه‌گیری کووید-۱۹ و همچنین بالاترین میزان مصرف آن یعنی ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۷ برسد.

مسائل کلیدی در طولانی‌مدت کمی تغییر می‌کند و در سمت عرضه قرار خواهد گرفت. افزایش تولید معادن روی بستگی به جایگزینی معادن تعطیل شده و افزایش تقاضای کنسانتره مورد نیاز خواهد داشت.

سنگ آهن و فولاد: سال ۲۰۲۰ دوران فوق‌العاده‌ای برای سنگ آهن است. قیمت این کالا به دلیل تقاضای مناسب چین و تضعیف حمل دریایی از انتظارات برای فصل نخست ۲۰۲۰ فراتر رفت. البته پیش‌بینی می‌کنیم محرک‌های قیمتی متعادل‌تر شود و عرضه سنگ آهن حمل شده از راه دریا و تقاضا از سال ۲۰۲۱ بیشتر به یکدیگر نزدیک‌تر شود.

در مورد فولاد پیش‌بینی سقوط ۸ درصدی تقاضای جهانی برای سال ۲۰۲۰ و برای جهان به استثنای چین این سقوط ۱۶درصد برآورد می‌شود. در اوج بحران مالی جهانی، تقاضای جهانی فولاد فقط ۵ درصد کاهش پیدا کرده بود. تولید فولاد به سرعت به کاهش تقاضا پاسخ خواهد داد و تولید فولاد خام به مدت دو تا سه سال به سطح بازده ۲۰۱۹ باز نخواهد گشت. تا آن زمان، تولید چین رو به افول خواهد بود بنابراین عرضه جهانی فولاد به مدت چند سال ثابت می‌شود. بهبود تولید برخی محصولات مانند ورق گرم چند دهه طول می‌کشد زیرا در سال ۲۰۲۰ حرکت به سمت فناوری‌های سبز در مناطق کلیدی سرعت گرفته است.

زغال سنگ حرارتی: با ورود کشورها به تعطیلی‌های ناشی از شیوع کرونا و قرنطینه، تقاضای زغال سنگ حرارتی کاهش یافت. این وضعیت سبب شد تا افزایش عرضه که از قبل در حال وقوع بود، تشدید شود و قیمت‌ها را به پایین‌ترین سطح سال‌های اخیر هدایت کند. تجارت ساحلی این کالا در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶۰ میلیون تن سقوط خواهد کرد و در حالی که بازار با توجه به خروج اقتصادها از بحران دوباره با رشد مواجه خواهد شد اما به سطح یک میلیارد‌ تن نمی‌رسد. 

سیاست‌های دولتی آینده زغال سنگ حرارتی را مشخص می‌کند و جهان در آینده نزدیک به واگرایی ادامه خواهد داد. اروپا و آمریکا با استفاده از بسته‌های محرک، برنامه انتقال انرژی را به سمت رشد بخش‌های تجدیدپذیر تسریع می‌بخشند. بخش‌های مهمی از آسیا داستان متفاوتی دارند و با وجود کشورهای بزرگ وارد‌کننده مانند چین و هند، سرمایه‌گذاری‌های بیشتری روی زغال سنگ می‌کنند.

زغال سنگ متالورژی: بیماری همه‌گیر کرونا بازارهای زغال سنگ متالورژی را تحت تاثیر قرار داد و تقاضا و رشد را در سطح پایین‌تر تنظیم کرد. پیش‌بینی تقاضای پایین فولاد، رشد متالورژی را به ۴۰۴ میلیون‌تن کاهش می‌دهد که ۵ درصد نسبت به آخرین به روز‌رسانی افت کرده است. با نگاه به آینده داستان تقاضای زغال سنگ متالورژیکی سه نکته دارد: بهبود کوتاه‌مدت از همه گیری کرونا، اوج گرفتن و سپس کاهش تولید ورق گرم چین در میان‌مدت و رشد مداوم و قابل‌توجه هند در درازمدت.

مواد اولیه باتری: چشم‌انداز کوتاه‌مدت این بخش مناسب نیست. با توجه به اقدامات مربوط به تعطیلی‌ها، کاهش قیمت نفت و بودجه خانوار، پیش‌بینی برای فروش جهانی خودروهای برقی در سال ۲۰۲۰ از رشد سالم ۲۰ درصدی به ۱۳درصد کاهش یافت. این موضوع برای لیتیوم و کبالت که از قبل با افزایش عرضه مواجه بودند، چالش‌برانگیز است. البته بازار خودروهای برقی می‌تواند از بحران قوی‌تر از همیشه بیرون بیاید. این چالش طولانی‌مدت هنوز هم ممکن است در مورد اینکه آیا عرضه مواد اولیه باتری می‌تواند با افزایش تقاضا روبرو شود، محور مورد بحث باشد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ