کد خبر: ۱۵۶۴۹۷
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۵/۱۴

پیش بینی عدم اصلاح شدید و اثر دلار ۲۰ تا ۲۲ هزار تومانی بر شاخص بورس
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

پیش بینی عدم اصلاح شدید و اثر دلار ۲۰ تا ۲۲ هزار تومانی بر شاخص بورس

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به عدم اصلاح شدید ، پیش بینی کرد اگر دلار در کانال ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان تثبیت شود شاخص هم در سطوح ۲ تا ۲.۲ میلیون واحدی به ثبات می رسد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی مولایی با اشاره به اصلاح اخیر شاخص بورس به ایرنا گفت: وضعیت معاملات بورس منطقی به نظر می‌رسد، روند نزولی کنونی را نمی‌توان اصلاح شدید نام‌گذاری کرد زیرا شاخص بورس با تغییر چندانی همراه نشده و تا قبل از ورود به کانال دو میلیون واحد بیشتر از کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد کاهش پیدا نکرد.

وی افزود: شاخص بورس در پایین‌ترین حد اواخر تیر ماه به عدد یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد ورود کرد و باردیگر در کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد شاهد اصلاح چندانی در معاملات بورس نبودیم. با توجه به حجم ورود نقدینگی به بازار اصلاح چندان شدیدی نمی‌تواند روند معاملات بورس را تهدید ‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بانک مرکزی با وجود آنکه تدابیر درست و حرفه‌ای اتخاذ کرده، قیمت دلار از کف کانال ۲۰ هزار تومان پایین‌تر نیامده و تاکنون در کاهش قیمت‌ها برای ورود به کانال قیمتی کمتر از ۲۰ هزار تومان موفق نبوده است. اکنون با دلار ۲۰ هزار تومانی شاخص بورس ۲ تا ۲.۱ میلیون واحدی عدد قابل قبولی به نظر می‌رسد و با توجه به انتظار تورمی دلاری در ذهن سرمایه‌گذاران، مستعد رشد بیشتری است و سیگنال‌های منعکس شده از بازارهای رقیب این موضوع را تقویت می کنند.

مولایی عنوان کرد: اصلاحی که از اواخر ماه گذشته در بازار شروع شد، نشات گرفته از خبر کاهش قیمت دلار تا کانال ۱۸ هزار تومان بود که این موضوع زمینه ایجاد ترس و وحشت را در بازار بین فعالان ایجاد کرد. رخ دادن چنین موضوعی از همان ابتدا به دلیل اینکه نفعی برای شرایط کلان اقتصادی، صادر کننده، دولت، بانک مرکزی و فعالان بازار ندارد، بعید به نظر می‌رسید.

وی با اشاره به اینکه بهترین حالت این است که دلار در کانال قیمتی ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان خود را تثبیت کند، اضافه کرد: چنانچه دلار در این محدوده قیمتی با نوسان ۱۰ درصدی در حرکت باشد، شاخص به مرور خود را در عدد کانال ۲ میلیون و ۲.۲ میلیون واحد به ثبات خواهد رساند و از آن به بعد آماده صعود برای حرکات بعدی خواهد شد. برخی گمان می‌کنند شاخص بورس بعد از عبور از کانال دو میلیون واحد می‌تواند در کوتاه مدت تا کانال سه میلیونی رشد کند در حالی که چنین موضوعی منطقی و شدنی نیست.

کارشناس بازار سرمایه گفت: پیش بینی شده بازار به لحاظ منطقی به آرامش برسد و می‌تواند وارد دورانی شود که فعالان بازار بدون هیجان به سمت سهم‌هایی بروند که به لحاظ بنیادی با وضعیت خوب و از ارزش واقعی جا مانده‌اند. اکنون با برخی از سهم‌ها روبرو هستیم که کمتر از ارزش ذاتی معامله می شوند و از قابلیت‌ های بسیاری زیادی برای رشد برخوردارند بنابراین ممکن است این سهم‌ها در آینده لیدرهای بازار تلقی شوند اما این مستلزم دور شدن هیجانات و ورود به یک فرآیند آرامشی در بازار است.

مولایی با بیان اینکه بازار اکنون برای ثبات بر روی شاخص دو میلیون واحد و اعداد بالاتر از آن با برخی از مشکلات همراه است، تصریح کرد: شاخص ۲ میلیون واحدی برای بازار به عنوان مانعی تبدیل شده که به آسانی توانایی پرش از آن را ندارد. بازار وابستگی بسیار زیادی به نرخ دلار دارد چنانچه شاخص بورس احساس کند دلار در کانال ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان تثبیت می‌شود ضمن عبور دوباره از دو میلیون واحد بر روی کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به ثبات خواهد رسید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ