کد خبر: ۱۵۶۵۲۳
۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۵/۱۵

دولت از دهمین مرحله حراج اوراق بهادار ۲.۷ هزار میلیارد تومان تامین مالی کرد

دولت از دهمین مرحله حراج اوراق بهادار ۲.۷ هزار میلیارد تومان تامین مالی کرد

طبق اعلام وزارت اقتصاد طی دهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی در ۱۴ مرداد مجموعا ۲.۷ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی فروخته شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در ادامه اقدامات وزارت اقتصاد برای تامین مالی اقتصاد با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل طی ماه‌های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله برگزاری ده مرحله حراج اوراق بدهی میان بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرده است.

بر اساس این گزارش، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تامین مالی بهینه در دهمین مرحله حراج اوراق مالی اسلامی که ۱۴ مرداد برگزار شد، پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۲.۷ هزار میلیارد تومان اوراق به شرح جدول ذیل به فروش رسید.

با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق تاکنون مجموعاً ۴۹.۸ هزار میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق تامین مالی شده است. حدود ۷۲ درصد از طریق بازار پول و ۲۸ درصد از طریق بازار سرمایه اوراق فروخته شده است.

طی برگزاری ۹ مرحله قبلی حراج اوراق بدهی دولت تا پایان هفته اول مرداد ماه ۹۹ در مجموع معادل ۴۷.۰۲ هزار میلیارد تومان تامین مالی صورت گرفته بود که جزئیات آن در جدول ذیل ارائه می‌شود:

وزارت اقتصاد (معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل) حسب وظایف قانونی و تخصصی با استناد به نتایج تحلیل جامع "روند تحولات متغیرهای اقتصادی" و "روند سنجه‌های پایداری بدهی‌های دولت در قالب سناریوهای مختلف" و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع به عموم و نیز با درنظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست‌گذاری پولی هر هفته نسبت به ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می‌کند.

نتیجه رویکرد صدرالذکر حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین متغیرهای کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ