کد خبر: ۱۵۶۵۹۲
۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۵/۱۹

تحلیل چهار کارشناس از شاخص و ریسک هسته / اقبال سه صنعت مهم

تحلیل چهار کارشناس از شاخص و ریسک هسته / اقبال سه صنعت مهم

چهار کارشناس بازار سرمایه درباره عوامل موثر بر رشد شاخص طی هفته جاری، اقبال سه صنعت مهم و ریسک هسته معاملات توضیحاتی ارائه کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن عباسی درباره آخرین وضعیت بازار سهام که هفته گذشته با ادامه حضور شاخص در کانال دو میلیون واحدی همراه بود به دنیای اقتصاد گفت: ورود پول پرقدرت به گروه‌هایی که از ظرفیت جذب این میزان از نقدینگی برخوردارند می‌تواند به‌عنوان بزرگ‌ترین عامل رشد بورس در این روز‌ها محسوب شود. بازار‌های رقیب در رکود قرار دارند. افرادی که قصد داشتند از واحد‌های مسکونی به‌عنوان بنگاه درآمدی استفاده کنند در کنار افرادی که به خرید، فروش یا ساخت مسکن اقدام می‌کردند همگی مشمول قانون جدید مالیاتی شدند. فارغ از اینکه این قانون چقدر توان اجرایی دارد، چنین قوانینی به یقین سرمایه‌گذاری در این بازار‌ها را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد و تا حدودی از جذابیت آنها کاسته خواهد شد.

وی تاکید کرد: ورود پول به جریان معاملاتی همچنان ادامه‌دار پیش‌بینی می‌شود. در معاملات آخرین روز کاری هفته پیش بورس تهران ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در عرضه اولیه شرکت کردند که این دسته از سهامداران یقینا سبد سرمایه‌گذاری دیگری هم در بازار سهام خواهند داشت. نماگر بازار سهام تا ارتفاع ۲.۸ میلیون واحد با لیدری صنایع پتروشیمی، فلزات اساسی و پالایشی‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. مابقی گروه‌ها نیز دنباله‌رو این صنایع خواهند بود. این صعود با نوسان متفاوتی در روزهای معاملاتی همراه است.

این کارشناس بازار سرمایه دلار نیمایی را عامل دیگری در رشد دماسنج بازار اعلام کرد و افزود: رقم فعلی دلار نیمایی تاثیر بسزایی در رشد سهام صنایع و شرکت‌های مرتبط دارد در حالی که دولت همچنان حمایت از صنایع را در دستور کار دارد. در شرایط فعلی موضوع ارزندگی سهام بسیار بااهمیت است زیرا سهام برخی از شرکت‌ها ارزنده نیست و فقط تحت‌تاثیر شرایط کلی بازار با افزایش قیمت همراه شدند.

عباسی با اشاره به ریسک‌های مختلف بورس عنوان کرد: شرایط بازار‌های جهانی با ثبات ارزیابی می‌شود و قیمت فلزات در این بازارها افزایشی است. در بازار داخلی نیز دلار در سامانه نیما با ثبات نسبی مواجه شده است. از طرفی سایه ریسک هسته معاملاتی همچنان در معاملات بازار سهام وجود دارد.
صعود پیش‌روی شاخص بورس توام با عرضه‌های زیاد در بازار خواهد بود به‌عنوان مثال صف ۵۰۰ میلیونی احتمالا با عرضه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون سهمی مواجه می شود که این اتفاق مناسبی در بازار خواهد بود.

رفتار توده‌وار سهامداران

حامد ستاک نیز با بیان اینکه بعد از هر رشد هیجانی که در جریان معاملاتی بورس تهران روی می‌دهد دوره‌ای تحت‌عنوان دوره گذار خواهیم داشت که پس از آن بازار به روند منطقی بازمی‌گردد، گفت: در این روند منطقی، قیمت سهام به قیمت ارزش ذاتی شرکت‌ها بازمی‌گردد. در این حالت قیمت برخی از سهم‌ها با چشم‌اندازی افزایشی به سمت ارزش ذاتی حرکت می‌کنند در نقطه مقابل سهم‌هایی که با ارزش ذاتی فاصله دارند اصلاح بیشتری را تجربه خواهند کرد.

وی افزود: بازار اکنون با رشد هیجانی مرحله گذار را طی می‌کند و بعد از آن به سمت ارزش ذاتی سهام حرکت خواهد کرد. رفتار‌های هیجانی سهامداران تازه‌وارد عمده‌ترین ریسک معاملاتی در بازار سهام بشمار می‌رود. رفتار توده‌وار این قشر از سرمایه‌گذاران چه درجهت مثبت و چه در جهت منفی، کلیت فضای معاملاتی را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. روز‌های مثبت و منفی توامان خواهیم داشت اما صعود یا نزول یک‌پارچه کمی دور از ذهن است.

محرک‌های رشد بورس

یاسر شریعت هم با اشاره به محرک‌های رشد شاخص بورس تاکید کرد: تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌های بزرگ موضوعی است که در بازار سهام موردتوجه فعالان قرار دارد. از طرفی به‌روزرسانی ترازنامه‌ها و تجدیدارزیابی دارایی‌ها می‌تواند به‌عنوان محرکی برای بازار در نظر گرفته شود.

وی افزود: صندوق‌های ETF دولتی به دلیل کسری بودجه در بازار عرضه خواهند شد و با توجه به تجربه عرضه دارا یکم، روند حرکتی صندوق دارا دوم و سوم هم مشابه دارا یکم ارزیابی می‌شود. صرف‌نظر از عرضه ETF‌های دولتی، انتظارات مثبت سهامداران باعث افزایش استقبال برخی از سهم‌ها طی چند هفته اخیر شده است. بازار سهام اکنون انرژی لازم برای فاصله‌گرفتن از رقم ۲ میلیون واحدی را جذب می‌کند و در هفته‌های آینده از این رقم فاصله خواهیم گرفت.

ریسک هسته

محمد گرجی‌آرا نیز گفت: ریسک فنی هسته معاملات و مشکلاتی که پیرامون این موضوع در بازار سرمایه وجود دارد در موقعیت‌های هیجانی می‌تواند موجب قفل شدن سرمایه سرمایه‌گذاران شود. چنین اتفاقی به یقین ریسک بالقوه مهمی در جریان معاملات بازار ارزیابی می‌شود.

وی افزود: مسائل مربوط به ریسک‌های سیاست داخلی از جمله نزدیک شدن به زمان انتخابات و از سویی احتمال درگیری‌های سیاسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای می‌تواند روند حرکتی بازار سرمایه را تحت‌تاثیر قرار دهد. موضوع بعدی، ریسک افزایش نرخ بهره از طرف بانک مرکزی برای جلوگیری از تبدیل شبه‌پول به پول است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ