کد خبر: ۱۵۶۶۹۳
۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۵/۲۱

درخواست ورود مجلس به قائله ۴ مقصر و تحقیق از عرضه کنندگان دیروز سهام
کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد:

درخواست ورود مجلس به قائله ۴ مقصر و تحقیق از عرضه کنندگان دیروز سهام

کارشناس بازار سرمایه با اعلام نقش ۴ وزاتخانه و نهاد در کاهش اعتماد دیروز مردم و تبعات منفی، خواهان ورود مجلس و تحقیق و تفحص از افراد دارای رانت و عرضه کننده دیروز سهام شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن عباسی درباره معاملات دیروز بازار سهام که تحت تاثیر اعلام لغو پذیره نویسی دومین صندوق ETF دولتی و مربوط به چهار پالایشگاه بورسی بوده به دنیای‌اقتصاد گفت: اعتماد و سرمایه اجتماعی که دولت در بورس طی چند وقت اخیر به‌دست آورد موجب افزایش جریان نقدینگی به این بازار شد اما اتفاق دیروز تا حدودی این اعتماد را از بین برد.

وی افزود: سهامداران انتظار چنین رفتار غیرحرفه‌ای را از وزارت اقتصاد، وزارت نفت، شرکت ملی پالایش و پخش و سازمان خصوصی‌سازی نداشتند که با اظهار نظر‌های متناقض و ناهماهنگ نه‌ تنها روند حرکتی پالایشی‌ها بلکه کلیت صنایع و شرکت‌های بازار سهام را تحت‌تاثیر قرار دادند. اگر مواضع‌ شفاف نشود یقینا اعتماد در بازارسرمایه از بین خواهد رفت. از سویی تداوم چنین رفتار‌‌های نه‌تنها دارا دوم بلکه دارا سوم را هم متاثر خواهد کرد. با این حال کاهش اعتماد مردم به ETF‌ها و دیگر فرصت‌های تامین مالی دولت در بازار سرمایه و به‌ طور کلی بدنه اقتصاد کلان با این اتفاق دور از ذهن نیست.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد:‌ اگر پول از بازار سرمایه خارج شود ، تبعات آن سریعا در سایر بازار‌‌ها از جمله ارز و مسکن نمایان می‌شود. دولت طی ۳ تا ۴ ماه اخیر کسری بودجه را از طریق بورس به‌خوبی پوشش داد اما با چنین رفتاری در فروش اوراق سلف نفتی و سایر ETF‌ها با مشکل رو‌به‌رو می‌شود. این در حالی است که فشار فروش در صندوق دارا یکم نیز احتمالا تشدید شود.

عباسی افزود:‌ معاملات دیروز به هیچ‌عنوان منصفانه نبود و این نوع اطلاع‌رسانی می‌تواند زمینه‌ساز تصیمات جدی از سوی سرمایه‌گذاران شود. بنابراین ورود مجلس به این موضوع ضروری است و کد‌هایی که اقدام به عرضه کردند نیز باید مورد تحقیق و تفحص قرار گیرند. زیرا این رانت احتمالا از قبل وجود داشته و حقوق سرمایه‌گذاران پایمال شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» امیر | ساعت ۵:۹ - ۱۳۹۹/۵/۲۱
0
0
پاسخ
امیدوارم دولت این مساله راجدی بگیرد واگرنه تبعات بسیارسختی هم برای دولت وبه تبع آن برای مردم می تواند داشته باشد .
» امیر | ساعت ۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۵/۲۱
0
0
پاسخ
کاریکه دیروز دولت بامردم وسهامدارها کرد شبیه کاری بودکه آمریکادرمساله برجام با ایران کرد.امیدوارم دولت تا. دیررنشده این تصمیم خودش راکه ماهها تبلیغش راکرده بود ویک شبه آنرالغوکردکه به قول کارشناسان کارغیرحرفه ای بود.اصلاح نماید.
» مجتبی | ساعت ۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۵/۲۲
0
0
پاسخ
دیروز مردم بلاتکلیف از بی اعتباری بورس و زیان دیدن بسیاری از سهامدارانی که دلخوش به سرمایه گذاری در بورس بودند.
مگر لطمه زدن به مال بیت المال چیزی غیر از این هست
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ