کد خبر: ۱۵۶۷۶۸
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۵/۲۲

۴ راه برای حل تامین سالم کسری بودجه + بیم و امید فروش اوراق سلف نفتی
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

۴ راه برای حل تامین سالم کسری بودجه + بیم و امید فروش اوراق سلف نفتی

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام چهار راه حل برای تامین مالی سالم کسری بودجه دولت و فروش ۵۲ هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی از فروش اوراق ریالی سلف نفتی دفاع کرد و به یک نگرانی پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عبدالناصر همتی در تازه ترین اعلام نظر از طریق فضای مجازی درباره مدیریت نقدینگی به چهار نکته اشاره و در اینستاگرام اعلام کرد: مدیریت بازار ارز و پول و نهایتا کنترل تورم در شرایط اقتصادی امروز، وظیفه اصلی بانک مرکزی است. کسری بودجه دولت به خاطر تحریم صادرات نفت یک واقعیت است و "تامین مالی سالم" این کسری بدون استقراض از بانک مرکزی نیز یک ضرورت.

تامین مالی سالم کسری بودجه دولت، چهار راه حل بیشتر ندارد: کاهش هزینه ها،  افزایش درآمدهای مالیاتی، فروش سهام و اموال دولت، انتشار اوراق بدهی یا پیش فروش کالاهایی نظیر نفت، در شرایط تحریمی.

ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس در سال جاری با عنایت به کرونا، مشخص و محدود است. فروش سهام با همه موانع در حال انجام است و اوراق بدهی نیز تاکنون ۵۲ هزار میلیارد تومان فروش رفته است.

طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی که عملاً فروش قطعی بوده و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، دو ویژگی دارد: ۱- انتظارات تورمی را مدیریت می کند. ۲- نسبت به اوراق قرضه کم هزینه تر و قابل مدیریت تر است و همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد. البته، واضح است که برای موفقیت این طرح، توافق تمام ارکان نظام و با تکیه بر نظرات دقیق کارشناسان، ضروری است.

انتشار هر گونه اوراق، روش تجربه شده در همه دنیا برای هموار سازی هزینه های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان است و بحث هایی مانند آینده فروشی یا بده کاری دولت های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد. دولت ها همواره با سیاست های مالی در اقتصاد حضور دارند.

در هر صورت اگر با منابع چهارگانه بالا، کسری بودجه تامین نشود، استقراض از بانک مرکزی حتی اگر غیرمستقیم باشد رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سال های آتی و متضرر شدن مردم در آینده خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ