کد خبر: ۱۵۶۷۷۷
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۵/۲۲

بورس قمارخانه بزرگ و به ضرر کارگران و بازنشستگان است !
ادعای دبیرکل خانه کارگر :

بورس قمارخانه بزرگ و به ضرر کارگران و بازنشستگان است !

دبیرکل خانه کارگر با ادعای اینکه بورس قمارخانه بزرگ و علیه زندگی فقرا است ، گفت: کارگران، بازنشستگان و حقوق­‌بگیران از نتایج این سفته ‌بازی و افزایش تورم متضرر می شوند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی حدود 15 سال از تعبیر قمار خانه خواندن بورس توسط احمدی نژاد و هنگام کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری سال 84 می گذرد که علیرضا محجوب این تعبیبر را به کار برد و درباره افزایش سهم بورس در اقتصاد ایران در چند ماه اخیر به ایلنا گفت: بورس یک قمارخانه بزرگ است. اینکه به عملیات بورس شبهه‌ شرعی یا قانونی وارد نیست، درست اما نفس این شکل بورسی شدن خطراتی را در پی دارد که باید مراقب آن باشیم .

وی ادامه داد: همانطور که نفس قرض دادن و گرفتن مخالف شرع و قانون نیست اما نحوه‌ قرض دادن و گرفتن می­‌تواند مسائلی را ایجاد کند. مثلا علمای دین می‌گویند اگر قرضی بدهم و بگویم بر اساس نرخ تورم یک یا دو سال بعد آن را برگردان، مشکل شرعی ندارد اما اگر درصد یا رقمی را مثلا ده درصد مشخص کنیم، مشکل شرعی پیدا می­‌کند.

نماینده اسبق مجلس با اشاره به وضعیت افزایش حبابی قیمت سهام بسیاری از شرکت­‌ها در بورس عنوان کرد: شاهدیم قیمت سهام شرکت­‌هایی که بسیار وضع ناگواری دارند در بورس چهار یا پنج برابر میزان واقعی است. درحالی که در این شرکت­‌ها حتی کارگر به این میزان افزایش دستمزد نداشته ولی به شکل تصنعی شاهد افزایش قیمت سهام آنها هستیم. بنابراین فعل و انفعال کنونی بورس نتیجه فرآیندهای مالی و کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای دیگر جهانی است.

محجوب با بیان اینکه نمی­‌توان کسی را بابت سرمایه­‌گذاری در بورس مذمت کرد، افزود: حرکت غیرمتوازن بازار سرمایه می­‌تواند در سطح ملی به اقتصاد صدمه وارد کند و اثرات منفی فراگیری نیز در پی داشته باشد. باتوجه به افزایش زیاد قیمت کالاها و تورم بالا، اگر می­‌خواهیم قیمت­‌ها را مهار کنیم باید فکری به حال بازار مالی و پولی کنیم چون این بازار پولی می­‌تواند روی تورم نیز اثر بگذارد. یعنی میزان تقاضا را افزایش دهد درحالی که عرضه‌ دارای تناسب با این میزان تقاضا نخواهد بود و در نهایت در این شرایط ناسالم، مردم برای حفظ سرمایه­‌ به سمت بازار سکه و ارز خواهند رفت و با افزایش نرخ ارز و سکه، سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات نیز افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه مخالف فرآیند عقلانی و حساب­‌شده پذیره­‌نویسی و حضور در بورس نیستم، ادامه داد: با این وجود روند کنونی علایم یک حرکت متقارن و متوازن را نشان نمی­‌دهد. درصورتی بورس ابزاری ضدتورمی خواهد بود که به محل سفته­‌بازی تبدیل نشود در این صورت سطح نقدینگی را افزایش و میزان تورم را بالاتر خواهد برد. و امروز در شرایط موجود و براساس شواهد و قراین، بورس را یک نهاد تورمی و علیه زندگی فقرا و عموم مردم می‌­بینم.

وی تاکید کرد: کارگران، بازنشستگان و تمامی حقوق­‌بگیران از نتایج این شکل از بورس­‌بازی و افزایش تورم متضرر خواهند شد. برخی از اقتصاددانان تورم را مالیاتی می­‌دانند که اغنیا علیه فقرا وضع می­‌کنند. تورم فعلی نیز چنین نقشی را برای فقرای جامعه ایفا می­‌کند. در واقع از محل جیب کارگران و فقرا است که اغنیا به این ثروت­‌های بادآورده می­‌رسند. الان بورس محل ثروت­‌های بادآورده است و اگر این موضوع کنترل نشود، نتایج هم بورس و هم مردم جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» هاشم | ساعت ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۵/۲۲
1
0
پاسخ
اقای نماینده اگر قیمت سهام ان شرکتی که ان کارگر در ان کار مب کند افزایش یابد وان شرکت افزایش سرمایه دهد کلی به نفع ان شرکت وان کارگر است .ان کارگر با افزایش سرمایه ان شرکت تولید شرکت بالارود ایا ان کارگر منتفع میشود یانه
الان شستا که روانه بازار شد کلی کارگرها منتفع شدند ای داد بیداد مملکت ما دست کی ها بوده به بورس می گوید قمارخانه
به قمارخانه چی می گوی
» ناشناس | ساعت ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۵/۲۲
1
0
پاسخ
آقای محجوب همین بورس باعث شده تا افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با رشد قابل توجهی اعمال بشه همچنین به گفته آقای نوبخت قرار مهر ماه همسان سازی حقوق بازنشستگان با تامین نقدینگی آن از بازار سرمایه اعمال بشه ۴۰۰شرکت آماده هستند مانند شرکت هایی که امثال وارد بورس شده اند نقدینگی مورد نیاز خود را جهت فعالیت اقتصادی تامین کنند یعنی اشتغال بیشتر و رونق اقتصادی باید در زمان مناسب تصمیم مناسب گرفته شود وگرنه پوشیدن لباس کارگری لاکچری باعث اشتغال و رونق اقتصادی نمیشود!
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ